Közös lista állításában állapodott meg az MSZP és az Együtt-PM szövetség – jelentette be Mesterházy Attila szocialista pártelnök és Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője szerdán. Erre tesznek javaslatot a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciónak is. A miniszterelnök-jelöltet az MSZP nevezheti meg, és minden bizonnyal Mesterházy Attila lesz az.

Közös lista állításában állapodott meg az MSZP és az Együtt-PM

Az MSZP elnöke a szocialista párt és az Együtt-PM vezetőinek szerdai tárgyalása után sajtótájékoztatón azt mondta: a közös listához a DK bevonása is szükséges, de kizártnak tartja, hogy nem sikerül megállapodniuk Gyurcsány Ferenc pártjával.

Bajnai Gordon ezt azzal egészítette ki: korrekt ajánlatot tesznek, amelyet "elemi felelőssége" elfogadni a hosszú ideje közös lista- és jelöltállítást szorgalmazó Demokratikus Koalíciónak.

A közös miniszterelnök-jelölt személyét firtató kérdésre Bajnai Gordon közölte: elfogadják az MSZP jelöltjét, és ebben nem számít meglepetésre.

Mesterházy Attila utalt arra, hogy a szocialista párt korábban már döntött erről, amikor őt jelölték, de szükség lesz még egy választmányi ülésre és egy kongresszusra is, itt szentesíthetik az új egyezséget.

A listás helyek elosztásáról és arról, hogy a megállapodás újraírása hogyan befolyásolja az egyéni választókerületek elosztását, egyelőre nem mondtak részleteket, mert ez a DK-val folytatott tárgyalásoktól is függ.

Így egyelőre nem tudni, hogy a korábban az MSZP és az Együtt-PM között felosztott 106 körzetből mennyi juthat a Gyurcsány-pártnak, és kinek a rovására.

Mesterházy Attila csak annyit mondott, gyors tárgyalásokra készülnek a DK-val.

Az MSZP elnöke nem válaszolt arra, hogy Gyurcsány Ferencnek helye lehet-e a közös ellenzéki listán, mondván, nem akar üzengetni, a többi részlethez hasonlóan ezt is a tárgyalásokon kell megbeszélni.

A Schmuck Andor szociáldemokrata és Fodor Gábor liberális pártjának bevonására vonatkozó kérdésre azt mondta, lépésről lépésre haladnak, először a DK-val tárgyalnak, utána "lehet gondolkodni arról, mi szükséges még ahhoz, hogy sikeres legyen ez a politikai konstrukció". Jelezte azonban: az említettek közül a DK rendelkezik valós társadalmi támogatottsággal.

Bajnai Gordon kérdésre azt mondta: elsősorban céljai vannak, és csak utána ambíciói, miniszterelnöki ambícióját pedig annak rendelte alá, hogy Magyarországot egy kormányváltással visszavezessék a normális, gyarapodó európai országok sorába. Egy újabb kérdésre hozzátette, semmilyen ellentételezést nem kért ezért a döntéséért.

Az Együtt-PM cáfolta, hogy a tárgyalásokon bárkit is megneveztek volna, mint lehetséges harmadik miniszterelnök-jelöltet. Szavai szerint szó sem volt "castingról".

Az MSZP és az Együtt-PM augusztus végén állapodott meg, hogy közös jelöltekkel, de külön listán indulnak az országgyűlési választáson, és közös miniszterelnök-jelöltet sem neveznek meg. Az egyezséget azóta folyamatosan bírálta az abból kimaradó DK.

Mesterházy Attila azt mondta: a tárgyalások keddi újrakezdésekor – amit Bajnai Gordon javasolt – egyetértettek, hogy a szövetség bővítésére kínálkozó lehetőségek közül a közös listaállítás a legjobb. Ez szolgálja azt, hogy kivezessék Magyarországot a demokratikus, gazdasági és szociális válságból – fűzte hozzá.

Bajnai Gordon ugyancsak hangsúlyozta, a választási győzelemre akkor van a legnagyobb esély, ha a tavaszi parlamenti választás az Orbán-kormányról szóló népszavazás lesz. Az ellenzéknek ma még nincs többsége a választók között – folytatta –, ezen változtatni kell, ezért kezdeményezte a tárgyalások újranyitását és az ellenzék egyesítését egy táborban, mert ez visszaadhatja a kormányváltásba vetett hitet.

A közös lista szimbolizálja a sokféle választói akaratot, nem jelenti a részt vevő pártok egyesülését, mindenki megőrzi saját identitását – hangoztatta.

Szólt arról, hogy a DK-val is meg kell egyezniük egy közös programban, velük is "harmonizálniuk" kell a korábban a szocialistákkal közösen megfogalmazott vállalásaikat.

Gyurcsány Ferenc közleményben tudatta: üdvözli az MSZP és az Együtt-PM kezdeményezését, és a DK készen áll a háromoldalú tárgyalások azonnali megkezdésére. A jelenleg külföldön tartózkodó volt kormányfő a Facebookon azt írta: "Most akkor hazamegyek..."

7 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Desischado
Nekem mindegy, melyikük, csak sikerüljön elzavarni orbánt! Azért Mesterházy annyira nem ostoba, a vezetése alatt jött fel az MSZP, pedig a béka hátsófele alatt voltak. Annyi esze nyilván van, hogy szakembereket szed maga mellé, elsőnek Bajnait, aki gazdasági miniszterként nagyon sokat tud segíteni. Persze, hogy hibázott a Bajai videónál, de okult belőle, szerintem. A lényeg, hogy megvan végre a megállapodás. És szerintem, ha muszály lesz, akkor Fletót is beveszik, de én nem örülnék neki. Mégiscsak az a lényeg, hogy igyekeznek, összehozni a megállapodást. Végül is a legfontosabb, hogy eltudjuk zavarni ezt a rablóbandát, élükön Hazugoviccsal!
tavaszi
az én véleményem pedig az,hogy azzal hogy a régi 2/3-addal elzavart triumvirátus ismét összeállt ,úgy demokratikusan kimeríti a politikai cinizmus fogalmát. de végül is nincs másról szó. szétteríteni a választási vereség megrázkódtatását. végül is mindegy is. bő 2 hónap van , irunk páran még nehány kommemtet, baloldali programról úgy sem tudunk egymással beszélgetni,mert az még titkos ...vagy nincs is. hát ez van. (képernyő alján futó hír: a Milla vezetője már kiis lépett az együtt Pm-ből..pontosan gyurcsány miatt. Gerinces pasi az biztos hiszen ő kijelentette anno gyurcsánnyal nem szövetkezik)
eberti
Jó,hogy végre megnevezték a listavezető személyét,mert így lesz kire mutogatni a (várható) bukás miatt...
Vizual
Azért van már egy eredmény. Juhász végre eltűnik és nem bomlasztja tovább az Orbánt leváltani szándékozókat. Schiffernél fog feltűnni.
lajospapa
A baloldal nem fog nyerni, mert egyelőre nincs diktatórikus vezérük. Egy diktatúrával szemben nem nagyon lehet liberalizmussal, demokratikus eszközökkel nyerni. A Fidesz azért erős, mert a vezér gondolkodás nélkül nyaka közé csördít a renitensnek. A szövetségese is csak addig jó amíg a hatalom érdekében kell, aztán mehet a lecsóba. /Torgyán./ A diktatúrával szemben csak diktatúra vagy forradalom az esélyes. Sajnos!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.