Folytatódott a csökkenő tendencia, tavaly 128 ezer alkalommal – mintegy tíz százalékkal kevesebbszer, mint az előző évben – próbáltak meg akkreditált nyelvvizsgát szerezni hazánkban – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal Magyarország, 2013 című kiadványában. A legtöbb vizsgát angolból tették le, amelyet a német és az eszperantó követett, a vizsgák 62 százaléka volt sikeres.

A vizsgák száma 2010 óta csökken, a 2013. évi próbálkozások száma 27 százalékkal maradt el a 2009. évitől. Az elmúlt tíz évben a vizsgákon részt vevők rendre több mint kétharmada a 14–24 éves korosztályból került ki, 96 százalékuk pedig 40 évesnél fiatalabb volt. A vizsgaszám alakulását így jelentősen befolyásolja a népesség korösszetételének alakulása, a fiatalok számának nagysága – állapították meg. (A KSH adatai szerint 2013-ban a 14–24 éves, valamint a 14–39 éves népesség száma egyaránt 6 százalékkal volt kevesebb a 2009. évinél.)

Egyre kevesebben nyelvvizsgáznak

Hozzátették: a népességszám mérséklődése ugyanakkor lényegesen elmaradt a nyelvvizsgák számának csökkenési ütemétől. A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete szerint a nyelvvizsgák számának alakulását a demográfiai folyamatokon túl a felsőoktatási felvételi eljárásban alkalmazott pontszámítási rendszer megváltozása, az emelt szintű érettségik elterjedése is befolyásolta, amelynek révén kevesebb motiváció maradt a nyelvvizsgákon való részvételhez. Ez a folyamat kedvezőtlen, hiszen a diploma megszerzéséhez továbbra is sikeres nyelvvizsga kell – emelték ki.

A KSH összegzése szerint a nyelvvizsgák számát növelheti a jövőben a Támop (Társadalmi Megújulás Operatív Program) projektje, amelynek keretében elsősorban nyelveket, kisebb részben informatikai alapismereteket lehet tanulni.

A 2014 tavaszán indított Diplomamentő program pedig kifejezetten a nyelvvizsga megszerzésére irányul. A 3 milliárd forint állami forrásból megvalósuló, önrész nélküli program azokon a fiatalokon akar segíteni, akik a nyelvvizsga hiánya miatt nem kapták meg idáig a diplomájukat. Emlékeztettek arra is: a statisztikák szerint a felsőoktatásból kilépő hallgatók mintegy negyede emiatt nem kap a végzéskor diplomát, idén januárban 49 ezren voltak ilyenek. A program egy főre jutó maximális összege 300 ezer forint, vagyis legalább 10 ezren szerezhetik meg a végzettségüket legkésőbb 2015 augusztusáig.

Tavaly a nyelvvizsgák 69 százalékát angolból, 22 százalékát németből tették le. A megelőző évekhez hasonlóan a harmadik legkedveltebb nyelv az eszperantó volt (3,6 ezer vizsga). Ezernél több vizsgát még franciából (2,2 ezer), olaszból (1,3 ezer) és spanyolból (1,2 ezer) tettek.

Az angol nyelvből lebonyolított nyelvvizsgák száma az utóbbi négy évben 23 százalékkal csökkent, az átlagnál 4 százalékponttal kisebb mértékben. Az utóbbi tíz év "nagy vesztese" a német, amivel 2006-ban még 54 ezerszer próbálkoztak, szemben a tavalyi 29 ezerrel.

A kisebb nyelvek többségénél a visszaesés 2009 és 2013 közötti mértéke számottevően meghaladta az átlagosat, a csökkenés az eszperantónál 35, az olasznál 40, a franciánál 43 százalék volt.

2013-ban a vizsgák 62 százaléka bizonyult sikeresnek (angolból 64, németből 59 százalék). Spanyolból a vizsgák 76 százaléka volt eredményes, míg a könnyen tanulhatónak tekintett eszperantóból mindössze 44 százalék. Ez az arány egyébiránt a 29 nyelv közül csak a cigány (lovári) nyelvnél volt alacsonyabb.

A jellemzően első nyelvként tanult angol és német esetében a vizsgázók csaknem négytizede 14–19 éves.

Francia, olasz és spanyol nyelvből a húszas éveik első felében próbálják meg leggyakrabban megszerezni a nyelvvizsgát, míg eszperantóból a harmincas éveik második felében.

A dokumentum kitér arra is, hogy 2013-ban másfélszer annyi nő nyelvvizsgázott, mint férfi. A nemek aránya az angol esetében volt a legkiegyenlítettebb: a vizsgázók 57 százaléka nő, 43 százaléka férfi volt. Ezzel szemben a nők aránya a nyelvvizsgákon a német esetében 65, a francia esetében 71, a többi nyelv átlagában 73 százalékos volt. 2013-ban a nyelvvizsgák 82 százaléka – a jellemzően 1,5–2 év tanulást követően megcélozható – középfokú volt.

9 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
csip-csop
@leszúrt rittberger: elosszor is nemhiszem, hogy onmagunkat kell hibaztatni azèrt mert sokan nembeszèlunk angolul. Az èn idomben akkor kotelezovolt a ruszki az iskolàba, ès nem is kevès ideig. 4 èv az iskolàba, amit sokan nem is szerettek mert nevolt èrtelme a piacon. . a tobbi nyelvet, angol, francia, nemet, olasz, ezeket a nyelvete csak privat oktatàsba lehetett tanulni, termèszetesen akinek megvolt a lehetosège (fizetni) a havi oktatàst. èn is jàrtam kulon orara tanulni, de ugyhozta a sors, hogy megismerkedtem a fèrjemmel ès kimentem akkor igazàn meglehet tanulni a nyelvet ha ott èlsz .A fiam mikor hazajon Mo-gra nem igen beszèli a magyar nyelvet, de megtud birkozni mert beszèl (egy kicsit) angolul, ès a legtobb magyar is beszèli (kicsit) olaszt. Bàr melyik uzletbe bemegy, bàrba, àruhàzba nagyon is sokan beszèlik az angolt olaszt, ès èn is szemèlyesen megvagyok elègedve a magyarok nyelvi kikèpzèsukkel ès ahoz kèpest, hogy Mo. 10 millio lakos abbòl csak 20%beszèl kulfoldi nyelvet az nem kevès. ès azt is megsugom, hogy olaszba màr a legtobbje az etnikai nyelveket tanuljàk, az angol az a màsodik helyre kerult.
bakegya
@csip-csop: német szakon végezve,soha senki nem kérdezte honnn-hova,a kötelező orosznak pedig úgy örültem ,mint majom a farkának,mert Tolsztoj,Szolzsenyicint faltam-és a Bondarcsuk filmek voltak a kedvenceim-de a mikor a gyerekeim nyelvvizsgadíját fizettem ki nagyon megkönyebbültünk-hogy vége-a közép iskolai nyelv- tanáraik 0.a latint kivételével,az egyetemen nem is volt nyelvokítás csak mutatóban-ki kellett kűldenem mind a hármat egyenként ,hogy menjen a dolog.A tandíjak mellett-mesterszakon+másoddiploma kettőnek-hát még van a harmadik .Azt már nem bánom hogy nincs öt-mint egyeseknek!!!-nem szoktam panaszkodni -de elegem van azzal együtt,hogy rendesen fizető állást csak egynek sikerült eddig találnia itthon-nyelvismerettel a pótlék már rég nincs és száztíz ezret fizetnek.Nem is fogja sokáig csinálni.Ez orbánisztán.
csip-csop
egyettèrtek veled, de azt nemtudtam, hogy a potlèk màr megszunt. Nanà hogy megszuntettèk, mert ennek a moslèkoknak sporolni kell valahogy.
Másik
Az eszperantót vajon hol beszélik? :) Azért ne nevettessük már ki magunkat, hogy arra is adnak dilemmát. Ennyi erővel vissza lehetne tenni a lovárit is, annak több gyakorlati haszna lenne.

@csip-csop: Vannak munkáltatók, akik nem kérnek papírt, hanem az adott nyelven folyik a felvételi elbeszélgetés. Magyarországon a papír és a tudás sok esetben nem fedi egymást.

@bakegya: Bondarcsuk nekem is nagy kedvencem! :))
csip-csop
@Másik: lehet, hogy ma màr igy mukodik Mo-gon.
Dr plágium
Talán az is közrejátszik, hogy már nem árulják vagy kevesebben, a vizsga tételeket és válaszokat :)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.