Vizsgálatot indított a rendőrség az égési sérüléseket szenvedő, gyomlálásra felfogadott alkalmi munkások ügyében – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság az MTI megkeresésére. A szegedi bőrgyógyászati klinikán hat embert ápolnak, az intézményben tartott csütörtöki sajtótájékoztatón elmondták, hogy a súlyosabb esetekben a kialakult bőrgyulladás másodfokú égési sérülésnek felel meg.

Ahogy szerdán írtuk, a delmagyar.hu szerint ötven ember került égési sérülésekkel kórházba, miután a hétvégén egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei kertészetben dolgoztak, és hétfőre valamennyiükön fájdalmas, feszülő hólyagok keletkeztek.

Az első információkkal ellentétben a munkások nem zellert, hanem petrezselymet gyomláltak.

Senki nem figyelmeztette őket

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikájának bőrgyógyásza, Bata Zsuzsanna a sajtótájékoztatón elmondta: az ötven alkalmi munkás hétfő éjszaka égési jellegű sérülésekkel jelentkezett a klinikán, volt, aki mentővel érkezett. Kórházi ellátásra hat embert kellett felvenni, a többiek otthon gyógyulnak.

A bőrgyógyász a betegeknél diagnosztizált bőrgyulladásról, a fitofotodermatitiszről szólva beszámolt arról is, hogy a tünetek a súlyosabb esetekben másodfokú égési sérülésnek felelnek meg. Mint kifejtette, a fitofotodermatitisz akkor alakul ki, ha bizonyos növények – ilyenek a zeller, a petrezselyem, a citrusfélék, a sárgarépa, a füge, valamint egyes ernyősvirágzatú fűfélék – napozás után a bőrrel érintkeznek. E növények leveleiben ugyanis olyan fényérzékenyítő anyag van, amely a bőrre kerülve napfény hatására toxikussá válik, és bőrgyulladást okoz.

Bata Zsuzsanna tájékoztatása szerint a fitofotodermatitisz kialakult tünetei a második-harmadik napon a legsúlyosabbak, a pácienseknek nagy fájdalmaik lehetnek. A kórházban kezeltek hétfőn valószínűleg hazamehetnek, de a teljes gyógyuláshoz a sérüléstől függően hosszabb idő kell: e közben a bőr hámosodni kezd, majd – a pigmentáció megváltozása mellett – heg nélkül gyógyul meg.

Az égési sérülésekkel a klinikán ápolt nők az újságíróknak azt mondták, senki nem figyelmeztette őket, hogy a petrezselyem levele a tűző napon ilyen bőrsérüléseket okoz. A föld gazdája annyit mondott nekik, hogy a gaz, amelynek gyomlálására felfogadta őket, allergizálhat, ezért kesztyűt húztak, de arra nem figyelmeztette őket, hogy a lábukat is védeni kell. Mivel a nagy meleg miatt halásznadrágban dolgoztak, a lábuk megégett.

Vizsgálatok indulnak

Az ötven alkalmi munkást a Csongrád megyei Baksról busszal vitték a Jász-Nagykun-Szolnok megyei kertészetbe. Az eset körülményeit a Kunszentmártoni Rendőrkapitányság vizsgálja.

A történtekkel kapcsolatban a Magyar Szakszervezeti Szövetség nőtagozata és a Magyar Nők Szövetsége vizsgálatot kezdeményezett a Munkavédelmi Felügyelőségnél a munkavédelmi körülmények tisztázására és a foglalkoztatás szabályszerűségének megállapítására.

Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményükben azt írták, tisztázni kell, hogy a munkások kaptak-e tájékoztatást a szakszerű munkavégzésről, illetve azt is, miért nem látták el őket megfelelő munkavédelmi eszközökkel.

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Desischado
Ez az eset is ékesen szimbolizálja, hogy a kétkezi dolgozókkal mindent meg lehet tenni4 Például a közmunkásoknak is kint kell dolgozniuk a tűző napon, - saját tapasztalat! - és hiába van hőségriadó, nem mehetnek be a központba még egy félórával sem előbb!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.