Az Igazságügyi Minisztérium (IM) jövő évi munkatervében meghatározó súllyal szerepel az új eljárási törvények előkészítése: a polgári perrendtartás és a büntetőeljárás koncepciójáról már 2015 első hónapjaiban tárgyal a kormány, de a tervek között szerepel a közigazgatási eljárási törvény is  - mondta Trócsányi László miniszter az MTI-nek adott interjújában.

A polgári eljárási szabályok koncepciója elkészült, így a jövő év elején a kormány elé kerülhet, és ha a kabinet elfogadja, megkezdődhet a kodifikációs munka – mondta.

Trócsányi László felidézte: bár az 1952-ben elfogadott polgári perrendtartást az 1990-es években többször is reformálták, így eltűnt a szocialista jelleg, az ideológiai máz, de a szabályozás még sok szempontból nem felel az elvárásoknak. Mára megérett a helyzet, hogy egy korszerű, de a hagyományokat is tiszteletben tartó új szabályozást dolgozzanak ki. Nem lehet a múlt értékeit sutba vetni, így az új szabályozásnak egyszerre kell az 1911. évi Plósz-féle polgári perrendtartás értékeit figyelembe venni és a 21. század adta új kihívásokra választ adni. Az alaptörvény és nemzetközi egyezmények is megfogalmaznak elvárásokat.

Az új jogszabály legfontosabb eleme a perelőkészítés szabályozása. A jó perelőkészítés ugyanis meg tudja akadályozni a perek elhúzódását, a felek együttműködése, a bírói közrehatás elve mind hatással vannak a hatékonyságra – mondta a miniszter.

A polgári perrendtartás koncepcióját a tárcánál külön munkacsoport dolgozta ki. Nagymértékben lehetett támaszkodni a Németh János professzor által vezetett bizottság tudományos megalapozó munkájára, így a kormány által létrehozott főbizottság már megtárgyalta és jóváhagyta a 2015 elején a kormány elé kerülő dokumentumot. Külön, de összefüggő témakörként vetődik fel a közigazgatási bíráskodással, a munkaügyi eljárásokkal, valamint a nyilvántartásba vétellel kapcsolatos bírói feladatok számbavétele.

Trócsányi: az IM fontos feladata lesz jövőre az új eljárási törvények előkészítése

A közigazgatási bíráskodással kapcsolatban Trócsányi László kifejtette: mindenki az Alkotmánybíróságot (Ab) tartja a jogállam elsőszámú védelmezőjének, az emberek döntő többsége azonban a közigazgatással kerül napi kapcsolatba, ezért különösen fontos kérdés, hogy milyen a közigazgatás törvényes működése fölötti bírói kontroll. Hozzátette: amikor az Ab elé közigazgatási jellegű kérdések kerülnek, a testületnek sok esetben ténybíráskodást kellene végeznie, miközben a munkamódszere, az eljárásrendje nem erre épül. Számos olyan terület van – a különböző hatósági díjak jogszabályban történő rögzítésétől kezdve a választási jogorvoslati ügyekig –, amelyeknek a közigazgatási bíráskodáshoz kell tartozniuk. A közigazgatási bíráskodás tekintetében a rendszerváltás óta félmegoldások születtek, ezért reméli, hogy még ebben a kormányzati ciklusban meg tudják oldani ezt a kérdést – mondta.

A közigazgatási eljárási törvénnyel kapcsolatban további fő kérdésnek azt nevezte, hogy részletes szabályozásra van-e szükség vagy olyanra, amely csak általános előírásokat fogalmaz meg és a részletszabályokat az ágazatokhoz rendeli.

A munkaügyi eljárások esetében a munkavállalók és a munkáltatók jogai közötti egyensúly fontosságát emelte ki Trócsányi László. A bírák regisztratív feladatairól szólva pedig azt nevezte vizsgálandónak, hogy a bíróságok különös mérlegelést nem igénylő, inkább adminisztratívnak tekinthető feladatai átadhatók e más szerveknek úgy, hogy a törvényességi kontroll bírói szinten maradjon.

A büntetőeljárási törvényről szólva a miniszter azt mondta: alapvető strukturális változásokra nincs szükség, de összhangba kell hozni a terheltek és az áldozatok jogait, valamint a vád és a védelem jogának is kiegyensúlyozottnak kell lennie.

A jövő évi feladatok közé sorolta Trócsányi László az igazságügyi szakértői és a végrehajtói rendszer külső kontrolljának megteremtését. Az igazságügyi szakértői rendszer megerősítésére annak érdekében van szükség, hogy a szakértők pártatlanságához ne férjen kétség, feladataiknak magas színvonalon, időben tudjanak eleget tenni.

A végrehajtók feletti ellenőrzés új szabályainak alapjait az Országgyűlés már elfogadta, jelenleg miniszteri biztos felügyeli és értékeli a kamara és a végrehajtók munkáját. Március 1-jétől pedig az Igazságügyi Hivatal feladata lesz a végrehajtók elleni panaszok intézésének felügyelete és a végrehajtók rendszeres irodai működésének ellenőrzése lesz.

A koncepcionális feladatok mellett a miniszter kitért a napi szintű kodifikációs feladatokra vagyis arra, hogy a tárcának segítenie kell a társminisztériumokat a jogszabályalkotásban.

Az elmúlt félévről szólva a devizahitelek kivezetését célzó négy jogszabályt emelte ki, és úgy értékelt, hogy a tárca bizonyította, képes nagy feladatok végrehajtására. Hozzátette: ez a minisztérium részéről kodifikációs szempontból lezárt ügy, a jövő év már az elszámolások időszaka lesz. Trócsányi László szerint jövőre az állampolgárok már a pénztárcájukon érzik, hogy jó és tisztességes megoldást választottak a helyzet rendezésére.

Szintén a kormányzati ciklus eddigi eredményei közé sorolta a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztéssel kapcsolatos vita lezárására irányuló megoldást.

Az Alkotmánybíróság költségvetési kérdésekben való hatásköri korlátjának esetleges eltörlését firtató kérdésre azt mondta: válsághelyzet tette szükségessé a szabályozást 2010-ben, de szeretné, ha erről is egyeztetés lenne majd a kormányon belül, hiszen a vitás kérdéseket jobb itthon és nem külföldi fórumok előtt lezárni.

A nagy közjogi átalakítások az Alaptörvény elfogadásával lezárultak, a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalmi ág hatáskörei egyértelműek. A jövőbeni jogalkotási kérdésekre az Alaptörvény által meghatározott kereteken belül kívánnak megoldásokat találni – emelte ki Trócsányi László.

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

kukac50
Az alkotmánybíróság is Orbán kezébe van! Nem várhatunk semmi igazságosságot Tőlük!
nemjoezigy
Persze számíthatunk az Igazságügyi Minisztérium-ra, mint eddig.
Gumi jogszabályok, a gazdagokkal és a politikusokkal kivételező törvények gyártásában.
A vállalkozók életének elkeserítése, lásd: www.hir24.hu/belfold/2014/12/26/lesujt-a-kormany-az-autobontokra/

Csupa "jó" tapasztalatunk van.
Az ígéretek szépen hangzanak, de a tettek, na azoktól mentsen meg a jó sors minket!
Feraj49
Tudomásul kell vennünk az 'új" törvények nem az egyszerű embereket védik,hanem a csalókat,a bűnözőket.Ezért kel átdolgozni mindent. Az alkotmányt, a munkatörvénykönyvét, a választási törvényt,az egészségügyi törvényt,a családjogi törvényt a büntető törvényt, a szabálysértési törvényt, soroljam ???
világlátó
Eltűnt a szocialista jelleg és az ideológiai máz... helyette bejött a neokapitalistának sem nevezhető " a tőkefelhalmozás időszaka " a gazdagok és az új tulajdonosok uralkodó polgári adminisztráció jellege és a hazug, álszent, képmutató máz ! Gratulálok !
Az új kihívásokat nem az élet , hanem az ezerszám , ad - hoc hozott törvények , kezdve az alaptörvénnyel hozták. Ezekre gombot varrni éppen olyan lesz, amilyenek a lóhalálában hozott törvények.Mindezt amúgy könnyű lesz helyrehozni, mert egyszerüen ki kell dobni , úgy ahogy van. A magyar társadalom majd készít egy rendes Alkotmányt, hozzá illő és illeszkedő törvényeket amelyek érthetők, az élethez igazodnak, hosszútávon, biztosan állnak az alapvető erkölcsi értékeken, segítik a normális életvitelt, védik a társadalom egyedeit és közösségeit a bűnözőktől és a mögöttük lapuló alattomos érdekcsoportoktól, segítik az ügyészeket vádat emelni, a bírókat a helyes döntésükben és az ügyvédeket ügyfeleik tisztességes képviseletében.
A közigazgatás válogatott tábora hivatott szolgálni a társadalom minden rétegét városon és falun, a hatalmaskodás helyett.
A gazdasági és a munkajog egy külön világ. Mai, átmenetinek már nem nevezhető világunkban a gazdasági érdekek , az ország érdeke és a munkavállalók érdeke naponta termel ki méltánytalanságokat, bűncselekményeket, lásd a korrupció teljes elhatalmasodását,az Áfa csalásokat, az EU. és a nemzetek törvénykezései közötti szabad átjárás lehetőségeit, a rendetlenséget a jogrendben. Ebben rendet tenni sem ez a tiszteletre méltó miniszter, sem követői még sok évtizedig nem tudnak, mert eltűnt a szocialista jelleg és az ideológiai máz... Senki ne gondolja, hogy visszasírom a szocialista Magyarországot. De a törvénykezés szocialista jellege sok tekintetben jó volt.
Toby
Jól van Trócsányi !
Röviden: - tovább erősítve a "gyevi bíró" projekt, egyszerűbben, amiért egy tisztességes adózó tízezreket kifizet közlek. szabs-.-ésre, azért orbánt és kedvesráhelt' a büdös életben nem lehet felelősségre vonni !

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.