A bankszövetség azt az álláspontot képviseli – s ezt még az alkotmányból is le lehetne vezetni –, hogy Quaestor károsultaknak nem jár semmilyen kárpótlás – jelentette ki a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára hétfőn.

Szerinte a Quaestor-ügy olyan terhet jelent a társadalomra, mintha minden magyar ember, csecsemőtől az aggastyánig, fejenként 18 ezer forintot dobna be a közösbe, hogy a 32 ezer Quaestor károsult meg kapja a pénzét.

Kifejtette, hogy amíg a bankok és a magyar állampapír 2-3 százalékos hozamot tudott fizetni, mert ez volt a reális kamathozam, addig volt egy cég, amely 8-10 százalékot fizetett. A magasabb hozamnak nyilván a magasabb kockázat volt az ára. A Quaestoros ügyfelek papírjaira normál betűmérettel rá volt nyomtatva, hogy sem az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA), sem a Befektető-védelmi Alap (Beva) garanciája nem vonatkozik rá – tette hozzá.

"Nem is tartom etikusnak, hogy valaki azt kéri, hogy őt kárpótolják, ha nem volt biztosítása" – mondta a főtitkár.

Amikor az elmúlt években jó volt a 10 százalékos hozam, ami mindenféle realitást messzemenően nélkülözött, akkor az jól esett, ugyanakkor pedig, amikor a kockázatnak a mások oldala következik be, akkor őket teljes mértékben kárpótolják, ez olyan szinten etikátlan, hogy a bankszövetség álláspontja szerint nem szabadna ezt a terhet a társadalomra rárakni 32 ezer "meglehetősen jómódú" ember érdekében – mondta Kovács Levente.

Arra a kérdésre, hogy nem a társadalmat, hanem a bankszektort terheli a kártalanítás, a főtitkár azzal válaszolt, hogy a devizaadósok konszolidációja a bankszektorra elképesztő terheket hárított, az OBA alapvetően kimerült a hitelintézetek konszolidációja miatt, most a Beva merült ki csalók miatt. A terheket előbb-utóbb a végső fogyasztó fizeti meg – vélekedett. Amennyiben a bankszektor ezt nem tudja továbbhárítani, akkor viszont a versenyképessége csökken és ma már az ilyen versenyképesség-csökkenés költsége akkora, hogy az elmaradt beruházások után esedékes adóbevételek kiesése meghaladja a bankadóból befolyó összeget.

"Utólag, most azt látom tehát, hogy alapvetően rossz lépés volt a banki szektort ilyen szinten szétvetni és a versenyképességét lerontani" – mondta a főtitkár.

Az interjúban kitért arra is, hogy a kormány törekszik az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött megállapodás betartására, folyamatosak az egyeztetések a bankszövetséggel és a bankadó csökkenni fog. Ugyanekkor ez a csökkentés sokkal kisebb mértékű, mint amennyi a Quaestor-ügy miatt a Beva feltöltésével a szektorra hárul.

Az autóhitelek forintosításáról feltett kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az ilyen hiteleket nyújtó lízingcégek egy része banki tulajdonban van és ezeknél, ha az ügyfél azt kéri, hogy a svájci frank vagy euró alapú hitelét forintra váltsák át, bármely bank ezt örömmel megteszi. A főtitkár nem tudja elképzelni, hogy lenne olyan bank, amely az ügyfél ilyen kérésének ne tenne eleget, a fő kérdés viszont mindig az, hogy az átváltás milyen árfolyamon történjék, piaci árfolyamon az átváltásra mindig van lehetőség.

50 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
@pbalage: @vonotok: Nem is a ,,kisember,, pénze végett van ez a nagy ,,rendezzük a kárt,, frászt, sok fütyiszes g,,inek is bent ragadt a pénze hát ezért ,,terítik,, most szét a visszafizetést az egész országra!!!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
pbalage
@JAJMÁR: lehet be kéne kebelezni svájcot, szerintem ott lesz a lóvéd az egyik sufni mélyén.
Senara
Talán nem véletlen volt a banki alapkamatot levinni a béka feneke alá . !!!
JAJMÁR
@pbalage: 18:36 Úgy érted a mienk? Biztos segítene az országon a svájci pénz.
Csak a szemlélet miatt írtam ide, - én ahhoz a kevés kivételhez tartozom, aki kapott vissza pénzt, de nem ez a lényeg - a devizahitel-történet még jó sokáig alkalmas lesz takarózásra is, és bűnbaknak is kiváló, történjen bármi a pénzügyi szektorban.
m.macskosz
@stirliitz: Te tényleg képtelen vagy a két eset közti különbséget felfogni ?

Az egyik, a "csóró" felvett 3-5-7 milliót, hogy legyen egy lakása,...
a másik, az "ajser" meg befektette az 5-10-20 millióját
aktuális kamat három-négy-ötszöröse reményében...
m.macskosz
@m.macskosz: Ja, és a devizahiteles folyamatosan szív, eltekintve két esettől:
* azok a zömmel jó anyagi helyzetben lévő politikusoktól, akik vidáman végtörlesztettek 180 Ft/Ch-on, zsebből perkálva 20-40millát.
**azok, akik már nem is szívnak:
mert nincs lakásuk.
pbalage
@JAJMÁR: nem akartalak megbántani, ne haragudj. Szerintem utáljuk együtt továbbra is a Fideszt.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.