Több száz hallgató és oktató vett részt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Társadalomtudományi Karán a több alapképzési szak kormányzat által tervezett megszüntetését megvitató hétfő esti fórumon.

Mezey Barna rektor közölte: a pénteken nyilvánosságra hozott, elfogadása esetén szakok megszüntetését is jelentő tervezet még az első változat, amelyről tárgyalnak majd, hétfő este például a Magyar Rektori Konferencia ülésén.

Mint mondta, az egyetem vezetőjeként kötelessége képviselni a hallgatókat és az ELTE hagyományait, valamint "mindazon szakokat, ahol az ország legjobbjai tanulnak".

Utcán vonultak a diákok

Tausz Katalin, a társadalomtudományi kar dékánja azt hangsúlyozta: a siker záloga az oktatók és a hallgatók egysége, ennek egyik megjelenése a mostani fórum is. Hangsúlyozta: elutasítanak minden olyan döntést, amelyhez nem készült hatástanulmány, és amelyet nem előzött meg egyeztetés.

A megszüntetni kívánt nemzetközi tanulmányok alapképzési szak példáját említette a dékán, utalva arra, hogy a diákok többsége költségtérítéses hallgató volt, az ott végzettek 36 százaléka továbbtanult, 46 százalékuk munkába állt, az átlagos diplomás pályakezdőkénél magasabb bruttó bérrel.

Több felszólaló is arról beszélt: napirendre kell tűzni a felsőoktatás súlyos problémáit, amelyek – többi között egyes szakok tanárhiánya – a mindennapokban is tarthatatlan helyzeteket okoznak, ugyanakkor mind több fiatalt indítanak arra, hogy külföldön kezdjék meg vagy folytassák tanulmányaikat.

Hosszas taps kísérte a diákok – már a rendezvény előtt közzétett – követeléseinek felolvasását. A később a résztvevők által megszavazott pontok között szerepel, hogy a szaktárca vonja vissza a szakok megszüntetéséről szóló előterjesztését és a felsőoktatási törvény módosításának tervezetét, az autonómia jegyében az egyetemre jelentkezők szabadon választhassák meg egyetemeiket és szakjaikat, valamint azt, hogy "ne tiltsák be" a társadalomtudományokhoz, az EU-hoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz értő embereket kinevelő szakokat.

Nem az állam dönti el, milyen szakma létezhet és milyen nem. Az állam egyetlen képzést sem tilthat be, illetve monopolizálhat a kormány egyeteme számára – hangsúlyozzák, követelve, hogy hozzák nyilvánosságra a döntéseket alátámasztó hatástanulmányokat. Megjegyzik: a tervezett szakmegszüntetésekkel a kormány szembemegy a nemzetközi és európai trendekkel, aláássa a jövőt, és végképp ellehetetleníti Magyarország érvényesülését a világban.

Utcán vonultak a diákok

A fórum végén a résztvevők úgy döntöttek, átvonulnak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elé, ahol hasonló fórumot rendeztek.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkársága pénteken közölte, hogy elkészült az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete. Az előterjesztés szerint ismét osztatlan formában képezhetik majd a pszichológusokat és az elméleti közgazdászokat, és létrejön az ötéves agrármérnöki képzés. Alapképzésben és mesterképzésben sem szűnne meg a kommunikáció és médiatudomány szak, ugyanakkor a felsőoktatási szakképzésben és a szabad bölcsészet külön szakirányaként megszűnne ez a szak.

16 hozzászólásarrow_drop_down_circle

volvós
Addig legyen nyugodt éjszakájuk az EEMI-seknek, amig
a fiatalok békésen tüntetnek, és nem eröszakkal
közelitik meg a Szalay utcát ( esetleg fegyveresen )
Már hallottunk ilyent a történelemben...
Remélem, nem ismétlödik meg, de oda kell figyelni
a fiatalokra nagyon, cinikus mosolyu Balog efftárs !!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
agnes200
Megszűnne a nemzetközi kapcsolatokhoz értő szakemberképzés: ja. Zavarja őket, hogy van még szakember az országban, aki elmagyarázza néha az embereknek a sajtó szabad részében, hogy ők mennyire nem értenek ahhoz, amit csinálnak. Megoldás: megszüntetik a szakemberképzést ezen a szakon. Hogy lehetnek ennyire szűklátókörűek? Tényleg nem tudom mit mondjak erre a fajta korlátoltságra.
Csak a hülye embereket zavarja, ha mások okosabbak náluk. Egy okos vezető tanul másoktól. Az alkalmatlanokat viszont mindig zavarja, ha más meg okos! (Ez bármilyen céges szervezetben is megfigyelhető! Hogy kik nem szeretik az okos beosztottakat.) Ebből látszik, hogy a jelen magyar vezetés tagjai maguk is alkalmatlanoknak gondolják magukat a posztjaikra. Azt szeretnék, hogy mindenki más még náluk is hülyébb legyen. Ezt persze nem a saját maguk képzésével akarják elérni, hanem az ország lebutításával.
bakegya
Most fizettem be 180-at,aztán 260-at- az angol nyelven is oktatni képes ELTE-BIZONYOS KARÁRA-HOGY AZTÁN HA VÉGEZNEK A GYEREKEIM A VILÁG BÁRMELY EGYETEMÉN OKTATHASSANAK-ÉS A SZAKIRÁNYUKNAK MEGFELELŐ ALKOTÓ TUDOMÁNYOSAN MEGALAPOZOTT ÉRTELMES-HASZNOS MUNKÁT VÉGEZZENEK-AZT AMIHEZ KEDVÜK,TEHETSÉGÜK VAN...
(nekem ezt a lehetőséget biztosította a KÁDÁR-RENDSZER-a gyerekeinknek is jogot kell biztosítani ez a Magyar Állam felelőssége-és kötelessége ma is)
Strong
PETI! Ne ülj le a a hideg kőre, mert felfázhatsz!

Amúgy kitartást!!!

A többit csütörtökön!!!
Fradigege
A felcsútit csakis egy polgárháború taszítaná le.
papa.49
@Fradigege: A cél pontosan az hogy kiprovokálja a felkelést, és behívhassa a nyekernyikovokat...
Január
Nem értem, hogy amikor szembemennek a haladás irányával mit is akarnak elérni? Csak nem lebutított, szolganemzet kialakítására kaptak megbízást regnálóink? Elég, ha valaki le tudja írni a nevét, és meg tudja számolni a minimálbért?
- Normális ember/társadalom nem a tudástól fosztja meg utódait.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.