A Nézőpont Intézet reprezentatív közvélemény-kutatást végzett a Heti Válasz megbízásából. Április 20. és 25. között, ezer ember telefonos megkérdezésével készült felmérés alapján a teljes népesség körében a kormánypártokkal 28 százalék rokonszenvezik, a Jobbik 19, az MSZP 10, a DK 6, az Együtt 3, az LMP pedig 8 százalékos támogatottsággal bír.

A rejtőzködők aránya 26 százalékról 16 százalékra csökkent, a Jobbik, az MSZP és az LMP tábora pedig egyaránt 3 százalékkal nőtt – közölte a Nézőpont Intézet. A kormánypártok tábora a márciusi 29 százalékkal statisztikai értelemben azonos.

A potenciális szavazói bázison a Fidesz-KDNP 36, a Jobbik 28, az MSZP 13, a DK 10, az Együtt 3, az LMP pedig 7 százalékos táborral rendelkezik. A kormánypártok potenciális támogatottságának aránya márciushoz képest nyolc százalékkal alacsonyabb, ám a választási részvételében biztos népességre vetítve az eltérés elhanyagolható, de több mint 50 ezer fős. A pártok potenciális táborainak egymáshoz viszonyított aránya így elsősorban az ellenzéki szimpatizánsok magasabb aktivitása miatt változott – olvasható a közleményben.

A Nézőpont Intézet közölte azt is: az elmúlt fél évben a Jobbik az elégedetlenek egy részét be tudta csatornázni táborába – többek között a tapolcai időközi választás eredménye is ezt jelzi. A Nézőpont Intézet ugyanakkor azt írta: több olyan strukturális korlát is áll a párt előtt, amely gátat szabhat a további erősödésnek. A Jobbik elsősorban a politikával kevésbé foglalkozó rejtőzködő szavazókat vonta be támogatói közé, az újak jellemzően középfokú végzettséggel bíró, munkás és alsó középosztálybeli, aktív keresők.

A Jobbik a megyei jogú városokban, valamint a falvakban és községekben erősített. "A látszólag mérsékeltebb kommunikációval" megcélzott, új Jobbik-táborba tartozókkal szemben viszont a politikailag aktívabb, régi táborba tartozók inkább a párt nyelvi radikalizmusával értenek egyet, ezért őket a mérsékeltté váló retorika eltántoríthatja a párttól – szerepel a közleményben.

Vona Gábort egy potenciális miniszterelnök-jelölti versenyben csak a teljes népesség 13 százaléka támogatná, tehát kevesebben, mint pártját, míg a kormánypártok esetében teljes az egyezés, a párt támogatói szinte kizárólag Orbán Viktor miniszterelnököt tartják alkalmas kormányfőnek.

A Jobbik 2018-as hatalomra kerülését csak a megkérdezettek 7 százaléka tartaná nagyon jónak, 19 százalék inkább jónak, 29 százalék inkább rossznak, 22 százalék pedig nagyon rossznak. A rejtőzködők, valamint a Fidesz-KDNP és az egyéb ellenzéki pártok szimpatizánsai is döntő mértékben az ellenzők táborát erősítik.

46 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Aki Én
@szandokan: 14:47 Na ennél jobbat találjál ki. Szar dolog szembesülni azzal, hogy egy fogyatkozó kisebbséghez tartozol? És ki ne találd, hogy az ország háromnegyede hülye...
Ma már tagadhatatlan módon még a fideszes felmérések is azt igazolják, hogy az emberek töke nagyon de nagyon tele van e a kedvenceiddel. Ha megérted, hogy miért, na akkor lehet előrelépés.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
verőce21
@Cicamama55: (18:28) Nem akartalak én bántani, hogy válaszoltál a közvéleménykutatónak, nagyon nehéz helyzetben vannak azok, legtöbben visszautasítják őket.
Nagyon jó a megállapításod, milyen is lehet így egy kutatási eredmény.
verőce21
A brit politikai választásokon a liberálisok összeomlásszerű visszaesését jelző exit poll eredményt mérnek!
mate03
@adrenalink: Elnézést! Rossz helyre írtam! Nem a te írásodra válaszoltam! Még egyszer elnézést!
adrenalink
@mate03: Egy pettyet elgondolgodtam, hogy milyen félreérthető dolgot írhattam. Így minden rendben!:-)
kalexian
@Strong: Tanulj történelmet! A náci vagyis nemzeti szocialista eszme alapjai baloldaliak voltak, csak később sodródott jobbra! A JOBBIK programját meg olvasd el, talán más lesz a véleményed!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.