A legtöbbet az MSZP szerepelt a híradókban, a legbulvárosabb hírműsort az RTL Klub adja, több hírkategóriában is az élen áll az M1 – tudható meg a Nézőpont Intézet hat nagy csatorna második negyedévben adásba került hírműsorait vizsgáló elemzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez. Utóbbi mondjuk nem túl meglepő, miután az M1 március 15-e óta hírcsatornaként működik.

Ez idő alatt a TV2, az RTL Klub, az M1, a HírTV, az ATV és az Echo TV műsorában összesen 11 ezer 970 tudósítás jelent meg. A legtöbb eseményről az M1 számolt be, amely 2897 tudósítást közölt. A TV2 műsorában 2652, az RTL Klubéban 2386, az ATV-n 1496, a HírTV-n 1485 ilyen hír jelent meg. A második negyedév során az EchoTV közölte a legkevesebb hírt, 1054-et.

A magyar vonatkozású politikai hírek aránya a TV2 műsorában volt a legalacsonyabb (18,4 százalék), míg az RTL Klubon 27,3 százalékos volt a második negyedévben. Nominálisan az M1 híradójában szerepelt a legtöbb politikai tartalmú bejátszás, 1127, ez az összes hír 38,9 százalékát teszi ki.

A magyar vonatkozású politikai hírek legnagyobb részét, 1063-at a gazdaságpolitikai hírek szolgáltatták a második negyedévben, ami 25,3 százalékos aránynak felel meg. A pártpolitikai tudósítások aránya 19,6 százalék volt a vizsgált időszakban, míg a szakpolitikai hírek 19 százalékot tettek ki.

Mint írják, áprilisban a brókerbotrány volt a meghatározó ügy, a politikai hírek 16,9 százaléka foglalkozott ezzel, míg májusban nem akadt ilyen, egyértelműen domináns téma. Júniusban az ilyen anyagok ötödét a menekültügy témája határozta meg.

A pártok közül az MSZP politikusai szerepeltek a legtöbbször, az összes szereplő 6,2 százaléka a szocialista párthoz tartozott, míg a Fidesz esetében 6, a Jobbiknál 4,4, az LMP-nél 3,3, a DK esetében 3, az Együttnél 2,3 volt ez a mutató, amely a PM esetében 1,2, a KDNP-nél 0,8, az MLP-nél pedig 0,6 százalékon állt ebben a három hónapban.

Míg a TV2, az RTL Klub és az ATV híradójában az MSZP szerepelt a legtöbbet a pártok közül, addig az M1, a HírTV és az Echo TV műsorában a Fidesz. A két országos kereskedelmi csatorna kivételével mindenhol a Jobbik végzett a harmadik helyen; az M1, az ATV és a HírTV esetében is 5,5 százalék körül alakult az ellenzéki párt megjelenéseinek aránya. A Jobbik az ATV híradójában csak 0,1 százalékponttal maradt el a Fidesztől.

Az RTL Klub a pártok közül a harmadik legtöbb megjelenési lehetőséget, 3,9 százaléknyit az Együttnek biztosította, Az LMP megjelenéseinek aránya a közszolgálati adón volt a legmagasabb, 4,2 százalék, míg a legalacsonyabb az Echo TV adásában volt, mindössze 1,7 százalékkal. Az arányokat tekintve a DK az ATV híradójában szerepelt a legtöbbet.

A kormányzati szereplők közül Orbán Viktor szólalt meg legtöbbször saját hangon, őt Lázár János követte. A miniszter megszólalásait a Kormányinfo emelte meg, hiszen a híradók gyakran beszámoltak az ott elhangzottakról. A kormánypárti politikusok közül Rogán Antal szólalt meg legtöbbször saját hangon (93 megjelenés). Az ellenzéki politikusok listáján az első helyen Tóbiás József (MSZP) végzett, akit Z. Kárpát Dániel (Jobbik) és Szél Bernadett (LMP) követ.

A bulvárhírek aránya az RTL Klubon volt a legmagasabb, 5,8 százalék, míg a TV2 műsorában 5,1 százalék volt, máshol pedig csak elvétve kerültek adásba ilyen anyagok. A külföldi hírek aránya az ATV műsorában volt a legmagasabb, meghaladta a 21 százalékot, ami 3,3 százalékpontos emelkedés az első negyedévhez képest. Az Echo TV-n 20,7, a HírTV-n 19,2, az RTL Klubon 15,2 százalék volt ez a mutató.

Az M1 híradójában 389 külföldi hír szerepelt, amely nominálisan a legmagasabb adat az egyes csatornák között, ez az összes anyag 13,4 százaléka. A legalacsonyabb arányszám (10,7 százalék) a TV2 műsorában alakult ki.

A gazdasági hírek aránya az Echo TV és az M1 műsorában volt a legmagasabb, előbbi esetében 7, míg utóbbiéban 6 százalék. A TV2 műsorában elhangzó tudósítások 4,6 százaléka dolgozott fel gazdasági témát, míg az RTL Klub és az ATV esetében 3,1 százalék volt ez az arány. Arányaiban a legkevesebb gazdasági hír a HírTV adásában szerepelt.

A kulturális anyagok aránya a köztévé adásában volt a legmagasabb, 6,4 százalék, amely 3,1 százalékponttal haladta meg az első negyedévit. Mint írják, a növekedés elsősorban annak köszönhető, hogy a csatorna számos tavaszi-nyári rendezvényről, programról és fesztiválról beszámolt.

A sporthírek aránya is az M1 műsorában volt a legmagasabb, 16,1 százalék, míg a HírTV-n 14,5 százalék. A többi csatorna adásában jóval alacsonyabb volt e mutató, 2 és 3,7 százalék között mozgott. A helyi ügyekkel legnagyobb arányban a TV2 foglalkozott, a csatorna híradójában elhangzó összes tudósítás 5 százaléka e kategóriába volt sorolható. A többi szolgáltató esetében alacsonyabb volt a mutató, 1,1 százalék és 2,2 százalék között változott.

13 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Toby
Mi az a "köztévé" ?
Az orbánc-kanálisról van szó ?
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Toby
@Jankó123: Köz(pénz mosoda) tv ! Csürhekanális !
nyanya001
@Jankó123: Ilyen fényezés a kopasz idejében volt csak akkor
a mozi híradóba, meg a rádióba, meg a Szabadnép c. újságba !
Jankó123
@nyanya001: Akiknek 38°C-ban a húgymeleg sör is jó, mert a párt adja!
:-)))
justhpeter
Mi abban a hír, hogy a fideSS szerepelt legtöbbször az Orbán-tévén ? Hiszen a kerti törpe magának csinálta. Az lenne az érdekes, ha a köztévén félóránként megjelenne egy Gyurcsány kisfilm, amiben csak annyit kérdez Orbántól: Megint lopsz, Viktor ?
papa.49
Én azért emlékszem mikor régen a média hatóságnál a szilvakék Annamária verte a nyálát hogy nem kiegyensúlyozottak a hírcsatornákon a pártok szereplései, akkor baj volt ha valamelyik híradóban 1 perccel több volt a kormánypártoknak, mint a fütyisznek, most semmi gond minden jól van ahogy van)))))))))))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.