Az ifjúság jelenti Európa jövőjét: ha megfelelő a fiatalok helyzete, versenyképes és erős lesz a jövő társadalma, de ha nem foglalkoznak az ifjúságot érintő ügyekkel, gyenge lesz a holnap Európája – mondta Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős tagja pénteken Budapesten, egy fiataloknak rendezett fórumon.

Kétszáz európai középiskolás modellezi az Európai Parlament működését a budamep16 elnevezésű rendezvényen. Az Országházban a plenáris ülés második napját megnyitva az európai biztos kiemelte annak jelentőségét, hogy felelős és aktív állampolgárrá képezzék a fiatalokat a demokrata társadalmakban. Toleranciára és kölcsönös tiszteletre kell tanítani őket – tette hozzá.

Navracsics Tibor kifejtette: az ifjúság helyzete nem lehet csak versenyképességi kérdés, bár amikor az oktatásról és a fiatalokról beszélnek, gyakran jövőbeli munkavállalókként gondolnak rájuk, és az egyik legnagyobb problémaként az jelenik meg, hogy miként lehet a fiatalok munkanélküliségét csökkenteni, ami kétségkívül nagyon jelentős gond egyes tagállamokban.

Ugyanakkor az elmúlt időszak európai terrortámadásai rávilágítottak arra, hogy más problémák is felmerülhetnek az ifjúsággal kapcsolatban – magyarázta. Úgy vélte, a politikai részvétel hiánya, a munkanélküliség, a rossz oktatási rendszerek a szélsőségeknek és a radikális politikai ideológiáknak kedveznek. A terrortámadások egyes elkövetői nem menekültek voltak, hanem olyan fiatalok, akik itt nőttek fel, a mi problémánk, a mi hibánk, hogy nem oktattuk őket megfelelően, nem képeztük felelős és aktív állampolgárrá őket a demokratikus európai társadalomban – mutatott rá.

A biztos hangsúlyozta: olyan Európára van szükség, ahol minden fiatal a társadalom része, és elérheti a céljait függetlenül attól, milyen háttérrel rendelkezik. Úgy látja, az iskola a legjobb hely a demokratikus szocializációra, de nem csak az intézmények felelőssége, hogy jó példát adjanak a fiataloknak, felhívják a figyelmüket a lehetőségeikre.

Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy a fiataloknak megfelelő képzettség kell, hogy állást kaphassanak, azonban az iskolák feladata nemcsak ennek biztosítása, hanem a demokratikus értékek tiszteletének tanítása, a kölcsönös tisztelet és a sokszínűség jelentőségének oktatása is.

Az egyhetes budamep16 hétfőn kezdődött meg Budapesten. A középiskolások az Európai Parlament működését modellezve bizottsági üléseken keresnek megoldást a problémákra, valamint az Országházban kétnapos plenáris ülésen vitatják meg a határozati javaslatokat. Az Európai Unió egészét érintő problémákkal foglalkoznak, így a többi között a migrációval, a biztonságpolitikával, a klímaváltozással, az energiahatékonysággal és a nők jogaival.

Az Európai Parlament Modell (MEP) holland kezdeményezésű, összeurópai ifjúsági mozgalom, amelynek keretében 1994 óta rendeznek nemzeti, regionális és nemzetközi üléseket. A program célja, hogy a részt vevő diákok informális tanulás során gazdagodjanak kulturális, politikai és közéleti ismeretekkel.

A rendezvény fővédnöke Áder János köztársasági elnök, védnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, valamint több európai ország magyarországi nagykövete.

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
ne nekünk szónokolj, hanem a retardált cimboráidnak!
Jozefina
Navrasics úgylátszik Brüsszelben kezd kikupálódni!!! De a rendezvény védnökei sokat rontanak a szinvonalon!!!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.