Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerda délután az MTI-hez eljuttatott közös közleményében azt írta: az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban egyre melegebb léghullámok érkeznek a Magyarország fölé.

Felhívták a figyelmet arra: a nagy hőség bárkinek okozhat egészségi panaszokat, kellemetlen tüneteket, dekoncentrációt, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok, például a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők.

Az ÁNTSZ és az OKF mindenkit arra kér, hogy a következő napokban különösen ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre, továbbá tanácsos kerülni a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, a zsíros ételek fogyasztását. Kiemelték, hogy 11 és 15 óra között lehetőség szerint senki ne tartózkodjon a tűző napon, továbbá megfelelő ruházattal és naptejjel védjék a bőrüket a leégés ellen. Figyelmeztettek arra is, hogy senki ne hagyja a gyermekeket, állatokat parkoló autóban.

Aki teheti, az töltsön több órát légkondicionált helyiségben – írták, hozzátéve: az igénybe vehető légkondicionált helyiségek listája megtalálható a http://www.katasztrofavedelem.hu/letoltes/lakossag/hoseg/klimatizalt_helyisegek_orszagos_listaja_2016.xls oldalon.

A meteorológiai szolgálat által az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzés szerint a hőség miatt már most is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Csütörtökre kilenc megyére – az előbbiek mellett Baranyára, Borsod-Abaúj-Zemplénre és Tolnára – adtak ki ugyancsak elsőfokú figyelmeztetést.

Az előrejelzés szerint csütörtökön a legalacsonyabb hőmérséklet 15 és 21, a legmagasabb 30 és 34 fok között várható. A következő napokban pedig erősödik a felmelegedés, napközben 35 foknál is melegebb lehet, és több helyen a leghidegebb órákban is 20 fok feletti értékekre lehet számítani.

Emellett az UV-sugárzás az extrém (8-as értéket) szintet is meghaladhatja. Ilyenkor a napon akár 10-15 perc alatt is le lehet égni.

Az ÁNTSZ és az Országos Meteorológia Szolgálat hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai vannak.

Az ÁNTSZ három fokozatot rendelhet el. Az első fok a figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A második fokozat a riasztás, ha a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A riasztás egyúttal azt is jelzi, hogy a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, amely indokolja az egészségügyi ellátórendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását. Az országos tiszti főorvos harmadfokú jelzése a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a napi középhőmérséklet az előrejelzések szerint legalább három egymást követő napon elérje a 27 fokot. Ez az erről szóló kormányrendelet szerint rendkívüli időjárási helyzetnek számít és rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.

A meteorológiai szolgálat riasztást csak egy-három órán belül bekövetkező veszélyes időjárási jelenségek esetén – például heves zivatar, jégeső, viharos szél vagy hófúvás miatt – ad ki. A hőség miatti figyelmeztetés viszont az egész napra várható napi középhőmérséklet eredményén alapul, így a kánikula miatt egy egész napra vonatkozóan "csak" figyelmeztetés lehet érvényben. Citromsárga, vagyis elsőfokú, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, vagyis másodfokú, ha a napi középhőmérséklet tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. A piros, vagyis harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.