A közép-európai fiatalok kifejezetten pozitívan viszonyulnak az európai egység gondolatához – derült ki a Bertelsmann Alapítvány német notnprofit szervezet kedden nyilvánosságra hozott felméréséből.

A felmérésben 15 és 24 év közötti, német, osztrák, lengyel, szlovák, cseh és magyar fiatalok vettek részt. Országonként 500 fiatalt kérdeztek meg 2017. január 30-a és február 13-a között.

A megkérdezettek több mint 77 százaléka pozitívan értékelte, hogy országa tagja az Európai Uniónak. Az EU-projekt támogatottsága Németországban a legnagyobb, ahol a fiatalság 87 százaléka viszonyul kedvezően hozzá, míg második helyen Magyarország áll 79 százalékkal, őt követi Ausztria (77 százalék), Lengyelország (76 százalék), Csehország (73 százalék) és Szlovákia (70 százalék). Eközben a felmérés résztvevőinek mindössze 16 százaléka voksolt amellett, hogy országa lépjen ki az EU-ból.

A megkérdezettek többsége fejlesztené az Európai Uniót: 67 százalék gondolkodik úgy, hogy nem elég az egyszerű maradás, reformok szorgalmazására van szükség.

A felmérésben részt vevő fiatalok az EU legnagyobb hozadékának a tagállamok közötti békét tartják (78 százalék), ezt követik az unión belüli munkalehetőségek (66 százalék) és tanulási lehetőségek (62 százalék). A megkérdezettek a terrorizmust és a menekültek integrációját tartják az EU előtt álló legnagyobb kihívásnak.

A menekültek befogadásának kérdésében szembeszökő a különbség a német és az osztrák, valamint a visegrádi államok fiatalságának gondolkodásmódja között. Míg a német fiatalok 73, az osztrák fiatalok 61 százaléka úgy véli, hogy országának be kell fogadnia a menekülteket, addig Szlovákiában a fiatalság 75 százaléka, Lengyelországban 73 százaléka, Magyarországon 72 százaléka, Csehországban pedig 70 százaléka a befogadással szemben foglalt állást.

Hasonlóan megosztónak bizonyult az a kérdés, hogy feláldozhatóak-e az emberi jogok a terrorellenes harc oltárán. Míg Csehországban a felmérésben részt vevők 47, Magyarországon 51 százaléka egyetért azzal a kijelentéssel, hogy az emberi és állampolgári jogokat néha korlátozni kell annak érdekében, hogy a társadalmat jobban meg lehessen védeni a terrorizmustól és más fenyegetésektől, addig az osztrák fiatalok 48, a német fiatalok 46 százaléka elutasítja ezt a gondolatot.

A német és az osztrák fiatalság 71 százaléka a demokráciát tartja a legjobb kormányzati formának, míg ez az arány a visegrádi országokban jóval alacsonyabb. Csehországban a fiatalok 60, Szlovákiában 51, Lengyelországban 50, Magyarországon 48 százaléka vallotta ugyanezt.

(MTI)

12 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Cefi
@nevemnick: Fi-korunkban mi is voltunk ittasak. De egyikünk sem kádár farkát szoptuk, hanem az utcára mentünk 88-89-ben.
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Eladott Ország
"A demokrácia a legrosszabb kormányzási forma - nem számítva az összes többit, amellyel az emberiség időről időre megpróbálkozik. Az állatok - milyen furcsák. A kutya felnéz rád. A macska lenéz rád. Csak a disznó szemében vagy egyenrangú. A legmeggyőzőbb érv a demokrácia ellen öt perc beszélgetés egy átlagos szavazóval." ( Winston Churchill )
1magyar
A fiataloknak azt adják elő, hogy az ami van a kapitalizmusban, hogy a vezetők (sok azt sem tudjuk hogy kerül fel a polcra) a fejünk felett törvényekkel kizsigerelnek bennünket és csak egy kis százalék jut nagy pénzhez, az a demokrácia.
Persze, hogy nem kérnek belőle.
human
"A magyar fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb államforma"
Gratulálok Orbánnak! Van még min dolgozni a diktatúráig, de jó úton halad.
Cefi
A magyar fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb államforma.

Eserleg valami önálló, saját, vagy nemzetközi és a múltból levont tapasztalatból származó önálló gondolat a sok orbánfaszon felnőtt kis momokos-kdnp gyökér véleményén kívül?
Cefi
@nevemnick: Fi-korunkban mi is voltunk ittasak. De egyikünk sem kádár farkát szoptuk, hanem az utcára mentünk 88-89-ben.
szép új világ
A magyar fiatalok jelentős része nem a demokráciát tartja a legjobb államformának. Persze, hogy nem! Hiszen nem is éltek valós demokráciában. Abból a diktatúrából, amit Orbán demokráciaként próbál eladni - érthető, hogy nem kérnek!
Klubtag
Bizony nehéz kenyér a demokrácia és a működtetéséhez tartás kell és tájékozottság.
Elhiszem, hogy kényelmetlen. De hát a magyar fiatalok nyugodtan alhatnak, ilyen veszély nem fenyegeti őket.
qxy
A megkérdezettek több mint 77 százaléka pozitívan értékelte, hogy országa tagja az Európai Uniónak.
erről az ugrott be amikor Magyarországon beindult a G M K . a pártitkár, meg sok barom mind ,- mi majd mi, majd meg mutatjuk és mi minden meg az anyám tyúkja is hát bele . utána halkan megkérdezték. .-Te mi az a " géjemká?
Na a meg kérdezettek 70 % a? mire is mondta hogy jó vagy nem? 80 % a nem is tudja már mert elfelejtette.
Béla333
Persze hogy ezt mondják szerencsétlen fiatalok, hiszen soha nem tapasztalhatták, hogy mi is az a demokrácia! Ugyanis ami itt van1990-től, az valami más, de az biztos hogy nem demokrácia!
human
@Klubtag: Hát igen. Az a sok vita, egyeztetés. Elhúzódnak a döntések. Mennyivel egyszerűbb, ha van egy vezér aki megmondja ma hol kel fel a nap és a nép egyként bólogat, mert senki nem kritizálhatja, hisz akkor megszűnik a rend amire annyira vágytak.
nyanya001
Észak Koreában a fiatalok beleszülettek a diktatúrába és nekik ez a természetes,
annyira elszigeteltek, hogy fogalmuk sincs arról, hogy létezhet egy jobb élet, társadalmi
forma, ezért aztán nem is lázadoznak, de ha mégis lázadnának, arra ott van
a hatalmat kiszolgáló katonaság ...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.