A kormány szerint az éttermi élő cigányzenével nemcsak a hangulatot, hanem a foglalkoztatottságot is feldobnák, és a közös éneklés amúgy is a nemzeti identitást erősíti.

A kormány ösztönzi, hogy minél több étteremben, kávézóban, csárdában, vendéglátóhelyen legyen élő cigányzene, mert ez egyszerre szolgálja a foglalkoztatás bővülését, a közös zenélés és éneklés élményét és a nemzeti kultúra, identitás erősödését – írta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára Bangóné Borbély Ildikó szocialista országgyűlési képviselőnek adott válaszában.

Az államtitkár a parlament honlapján olvasható válaszában emlékeztette az ellenzéki képviselőt, hogy a kormány 2012-től az ötödére, 5 százalékra csökkentette az élőzene áfakulcsát, amennyiben előadóművész személyes közreműködésével vendéglátás során, üzletben, vagy nem nyilvánosan meghirdetett és zártkörű családi eseményen, baráti rendezvényen, illetve belépődíj nélküli közösségi rendezvényeken zárt térben 300 fő, nyílt térben 1000 fő alatt zajlik.

Ez évtől kezdve társasági adókedvezmény illeti meg az élőzenét játszó vendéglátóhelyeket: a kedvezmény a melegkonyhás vendéglátóhelyekre vagy borospincékre vonatkozik, ahol az éves árbevétel legalább 75 százaléka étel- és italforgalomból, illetve szálláshely-szolgáltatás nyújtásából származik. A társasági adóból lehet leírni a nyújtott élőzenei szolgáltatás áfa nélkül számított ellenértékének legfeljebb 50 százalékát, így 3 év alatt jelentős összeget, több mint 62 millió forintot írhat le egy vendéglátóhely.

Nemrégen a kormány a magyarországi cigányzene támogatására és népszerűsítésére irányuló szándékát erősítve indította el a Hagyományok Házával a Muzsikáló Budapest pályázati programot.

Nem igaz tehát képviselő asszonynak az az állítása, amely szerint a kormány nem támogatja a vidéki előadóművészeket – írta válaszában az államtitkár.

Rétvári Bence arra is felhívta a szocialista képviselő figyelmét, hogy "a szocialista kormányok alatt az élő cigányzene értékének megőrzésére – egy vagy két kiemelt zenekar támogatását leszámítva – semmilyen érdemi lépés sem történt. Ennek is köszönhető az, hogy ma nem rendelkezik a cigányzene valódi utánpótlással, jövőképpel. A kormány célja éppen az, hogy – mintegy értékmentés gyanánt – visszahelyezze a cigányzenét az őt megillető helyre, ami "szerintünk nem a kirakatot jelenti, hanem például a vendéglátóhelyeket, a hazai és külföldi színpadokat".

(MTI)

(Címlapi kép: MTI/Szigetváry Zsolt)

45 hozzászólásarrow_drop_down_circle

simmering73
Ezeknek elmentek otthonról. Ez a legnagyobb probléma ebben a kurva országban?
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
nezelodo
Na ájtatos cigányzene kedvelő manó. Lehet kezdeni a diszcigány Flórival, vegyetek neki hegedűt, és bazseválja össze tőletek, azt a mit tőlünk ellopott, és fizesse vissza.
Clavigo
@nezelodo: A hegedű " nem occó "...Egy ceglédi kanna bőven elég lesz neki..
Jozefina
Rétvári már be ia baszott egy ilyen étteremben!!!?? Nagyon hülye!!+
quadrocopter
Farkas Linga Gnóm Flóriánnak új állása lesz?
Eladott Ország
kolozsvaros.com/wp-content/uploads/2017/05/retvari.jpg
Ahol a fekete lyukak és az államtitkárok a végtelenben metszik egymást.
Tele van a padlás már azzal, hogy a Rétvári Bencékkel összebútorozott anyaszentegyház papol az élet értékéről. Stabil gazdasági és jogi környezetre, biztos munkahelyekre, elfogadható bérekre, egyszerű vállalkozási formákra, fizetőképes keresletre, fejlődő oktatási rendszerre, megfelelő színvonalú egészségügyi ellátásra, élhető országra lenne szükség. Egyszerűbben fogalmazva: mindannak az ellenkezője kellene, mint ami most van. A többit a kormány nyugodtan bízza ránk.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.