A magánélet védelméről szóló törvényjavaslatot nyújtott be Trócsányi László igazságügyi miniszter az Országgyűlésnek.

Törvényjavaslatot nyújtott be a kormány a magánélet védelméről – ez áll benne

Trócsányi László igazságügyi miniszter. MTI Fotó: Bruzák Noémi

Az otthon nyugalma a múlt héten megszavazott hetedik alkotmánymódosításban kapott jogi védelmet. Az alaptörvény szerint a véleménynyilvánítás szabadsága és a gyülekezési jog gyakorlása nem járhat mások magán- és családi életének, valamint otthonának sérelmével.

Erre figyelemmel nyújtott be törvényjavaslatot a kormány a parlamentnek.

Az előterjesztés kimondja:

az állam tiszteletben tartja és védi az egyén magán- és családi életét, otthonát és a kapcsolattartását, a magánélet joga pedig a személyiség szabad kibontakoztatásához való jog része.

A magánélet jogát csak más alapvető jog érvényesülése vagy valamely alkotmányos érték védelme érdekében, a feltétlenül szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan, a magánélethez való jog lényeges tartalmának és az emberi méltóságnak a tiszteletben tartásával lehet korlátozni. E jog lényege, hogy az egyén akarata ellenére mások ne sérthessék meg – rögzíti az indítvány.

A magánélethez való jog védelmének részletes szabályait külön törvények, különösen a polgári törvénykönyv (Ptk.), a büntető törvénykönyv (Btk.) és az információs önrendelkezésről szóló törvény rendezik – tartalmazza a javaslat.

Az előterjesztés arra is kitér, hogy a közéleti szereplő magán- és családi életét, valamint otthonát a közügyek szabad vitatásának körén kívül eső közléssel vagy magatartással szemben a közéleti szereplőnek nem minősülő személlyel azonos védelem illeti meg.

Azt is törvénybe foglalnák, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi, erkölcsi fejlődést biztosító magán- és családi életre, otthonra és kapcsolattartásra, ennek tiszteletben tartása pedig mindenkinek kötelessége.

A magánélet tiszteletben tartásához való jog része különösen a névviseléshez jog, a személyes adatok, a magántitok, a képmás és hangfelvétel, a becsület és a jó hírnév védelme

- rögzítik.

Az indítvány deklarálja továbbá:

mindenkinek joga van arra, hogy családi életét mint a magánélet közegét fokozott védelem illesse meg.

A családi élet tiszteletben tartásához való jog az egyént és családtagját együtt illeti meg, és sérelmét jelenti különösen mások családi életének jogosulatlan megsértése, zavarása vagy jogosulatlan beavatkozás mások családi életébe.

Az otthon tiszteletben tartására vonatkozó joggal kapcsolatban a jogszabály azt írná elő, hogy mindenkinek joga van az otthona nyugalmához, ennek sérelmét pedig különösen mások otthonába való jogosulatlan behatolás vagy egyéb sértő, zavaró, zaklató módon történő jogosulatlan beavatkozás jelenti. Akit ebben a jogában megsértenek, az birtokvédelmi, szomszédjogi, tulajdonvédelmi igényeket is érvényesíthet.

A törvényjavaslat egy másik paragrafusa a kapcsolattartás tiszteletben tartásához való jog részleteit taglalja.

Így kimondanák:

a magánközlések, az élőszóban, telefonbeszélgetés, hagyományos vagy elektronikus levelezés során vagy egyéb kommunikációs eszközök segítségével átadott magánjellegű információk a kapcsolattartás tiszteletben tartásához fűződő jog védelme alá tartoznak.

Az egyént fokozott védelem illeti meg mind a zaklatás hagyományos, mind a zaklatás valamennyi internetes formájával szemben. A kapcsolattartás tiszteletben tartásához fűződő jog kiterjed a magánkommunikáció bármely módon történő megfigyelésével szembeni védelemre is.

Akit a magánélethez való jogában megsértenek, követelheti egyebek mellett a jogsértés bírósági megállapítását, a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől, a megelőző állapot helyreállítását, valamint azt is, hogy a jogsértő adjon elégtételt, és ennek biztosítson saját költségén megfelelő nyilvánosságot. Emellett pedig sérelemdíj, valamint kártérítés is követelhető.

A törvényjavaslat átírná a Ptk. közéleti szereplő személyiségi jogának védelmére vonatkozó részét, amely ezentúl úgy szólna: a közügyek szabad vitatását biztosító alapjogok gyakorlása a közéleti szereplő személyiségi jogainak védelmét szükséges és arányos mértékben, az emberi méltóság sérelme nélkül korlátozhatja; azonban az nem járhat a magán- és családi életének, valamint otthonának sérelmével. A közéleti szereplőt a közügyek szabad vitatásának körén kívül eső közléssel vagy magatartással szemben a nem közéleti szereplővel azonos védelem illeti meg.

A törvény a kihirdetését követő napon lépne hatályba.

Forrás: MTI

26 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Jozefina
Keresztényi elkötelezettséggel rendelkező, családszerető fidesz-kdnp képviselők!!! (legalábbis ennek mondják magukat) Vajon a kilakoltatás tilalmának törvénybeiktatása és a devizahitelesek megvédése a bankokkal szemben önöknek nem érdeke, vagy erre nem kaptak felhatalmazást a választóiktól??? A magánélet védelmébe simán beleillik!!! Ja, hogy Önök szerint nem??!!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
division
@Cicamama55: Persze, nincsen rendben, viszont 25 évre milliókat felvenni komoly butaságra vall.
Cicamama55
@division: De rengeteg embernek-családnak nem lenne lakása, ha a banki kölcsönökhöz nem tudtak volna hozzájutni! Az a felelőtlen, aki luxus kocsikra, külföldi utakra vett fel ilyen kölcsönöket, nem az, aki az otthonáról akart-akar gondoskodni. Régen sem, de ma sem állnak a milliók nagyon sok embernél rendelkezésre az otthon teremtésre, hiába dolgoznak keményen.
division
@Cicamama55: Ez esetben nyugati mintára kellett volna cselekedni, ami ugye a bérlakást jelenti. Ha nem tudja fizetni tovább áll és kész, vagy költözik egy olcsóbba, pár napra megy rokonokhoz, de nem adósítja el magát egy életre. Autók terén, stb. teljesen igazad van.
Cicamama55
@division: Ebben a kérdésben nem fogunk azonos álláspontra jutni, na de nem is rajtunk múlik ezeknek a problémáknak a megoldása...
division
@Cicamama55: Nem bizony. Természetesen nem örülök annak hogy kiteszik az embereket az utcára, mivel ezzel messze nincs a probléma megoldva. Hajléktalanok már ugye nem lehetnek, valamit találniuk kell előbb vagy utóbb. Az ország képe sem festene túl jól amennyiben egyre többen az utcára kényszerülnének, a lopás, stb. is előtérbe kerülne.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.