Csapó Edit kémikus és Kubinyi Enikő etológus nyerte idén a L'Oréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű magyar ösztöndíját, amelyet hétfőn adtak át Budapesten.

Egy etológus és egy kémikus kapta idén A nőkért és a tudományért ösztöndíjat
Csapó Edit kémikus, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Kar Orvosi Vegytani Intézetének főmunkatársa (j) átveszi a L'Oréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű magyar ösztöndíját Ádám Veronika akadémikustól, a zsűri elnökétől (b) és Ránky Katalintól, a L'Oréal- UNESCO A Nőkért és a tudományért program tiszteletbeli elnökétől az átadóünnepségen Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Felolvasótermében 2018. szeptember 24-én. Az elmúlt 16 évben 45 magyar kutatónő részesült az ösztöndíjban, összesen 56,7 millió forint értékben. MTI Fotó: Kovács Tamás

A kémiában és etológiában előremutató munkát végző, kivételes tehetségű magyar kutatónőnek ítélte idén az akadémikusokból álló zsűri a négymillió forint összdíjazású elismerést. A díjjal az adományozók azt szeretnék elérni, hogy minél több tehetséges, sikeres nő váljon ismertté és elismertté. A díjat szakmai és személyes célokra egyaránt szabadon fel lehet használni – közölték a díj alapítói az MTI-vel.

Csapó Edit, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Kar Orvosi Vegytani Intézetének főmunkatársa olyan aranytartalmú vegyületeket vizsgál, amelyek fluoreszkáló szenzorként a gyógyszerek hatóanyagainak útját kísérik végig a szervezetben. Egy migrénnél például megmutatják, hogyan éri el a fájdalomcsillapításra használt hatóanyag a kezelendő területet. Kutatásai emellett hasznosak lehetnek egyes betegségek, például az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezdeti felismerésében is. A kutatónő által használt anyagok szó szerint rávilágítanak a testben történő olyan változásokra, amikor bizonyos molekulák a természetestől eltérő módon alakulnak át. Vizsgálatainak eredményei a jövőben a hatékonyabb és eredményesebb gyógyszerfejlesztéseket segíthetik.

Kubinyi Enikő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) etológia tanszékének tudományos főmunkatársa. Kutatásaival jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy bebizonyosodjon, a kutyák az egyik legjobb állatmodelljei az emberei öregedés vizsgálatának. A szakember által vezetett nemzetközi kutatócsoport azon dolgozik, hogy azonosítsa az agy öregedésével járó változásokat, és így idejében meg lehessen állítani a leépülését. A csoport olyan viselkedésteszteket dolgozott ki, amelyekkel külön felkészítés nélkül azonosítani lehet az időskori memória, problémamegoldó és tanulási képességek romlását. A kutatás folyamán, egy világszinten egyedülálló Kutya Agy- és Szövetbankot is létrehoztak, amelyben a gazdák által felajánlott, egészségügyi okokból elaltatott kutyák szöveteit tárolják és tanulmányozzák.

Az elmúlt 16 évben 45 magyar kutatónő részesült az ösztöndíjban, összesen 56,7 millió forint értékben. A külföldön már 20 éves hagyománnyal rendelkező program magyar változatára minden évben olyan nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, valamint az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak.

(MTI)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.