Ha december elsejéig nem sikerül megoldást találni a Közép-Európai Egyetem (CEU) körül kialakult helyzetre, a felsőoktatási intézmény amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaira jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől a CEU bécsi kampuszán tanulnak majd – jelentette be az intézmény vezetője csütörtökön Budapesten.

Távozni készül a CEU: ha nincs megoldás decemberig, az új hallgatók Bécsben kezdenek
Tüntetés a CEU mellett – fotó: Youtube

Michael Ignatieff elnök-rektor a sajtótájékoztatón kiemelte: a kuratórium döntése december elsején válik hatályossá,

remélik, addig mégis sikerül megoldást találni, és az intézmény képzései maradhatnak Magyarországon. Ha viszont nem találnak megoldást, akkor Bécsbe költöznek, mivel nem tudnak legálisan tovább működni Budapesten

- jelezte. Azok, akik megkezdték tanulmányaikat, itt fejezik be, és költözés esetén is a lehető legtöbb oktatási, kutatási tevékenységet szeretnék a magyar fővárosban tartani – tette hozzá.

A CEU teljesítette a magyar kormány által támasztott feltételeket; a magyarországi ellenőrzésen megállapították, hogy megfelelnek az elvárásoknak, és az Amerikai Egyesült Államokban folytatott akkreditáció során is jelezték, hogy eleget tettek a kötelezettségeknek. Mégis az a jelzés érkezett hozzájuk néhány hete az amerikai nagyköveten keresztül, hogy a magyar kabinet nem akarja aláírni az előkészített nemzetközi egyezményt – közölte az elnök-rektor.

Hangsúlyozta:

szeretnének megfelelni a magyar törvényeknek, és Budapesten maradni.

Az intézményvezető kérdésre válaszolva elmondta: Soros György részt vett az esetleges költözésről szóló kuratóriumi ülésen. Személyét az egyetem tiszteletben tartja, "tiszteli, csodálja", megköszöni támogatását, de az alapszabályukkal ellentétes lenne, ha tőle függnének – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy múlt héten volt egy találkozója az intézmény vezetőségének több magyar tisztségviselővel, de nem sikerült kielégítő eredményeket elérniük. A CEU szívesen fogadná a további megbeszéléseket, ugyanakkor azt szeretnék, ha Magyarországon működő amerikai intézményként elismernék akadémiai szabadságukat.

Szavai szerint az amerikai kongresszus számára is fontos lenne, hogy megmaradhassanak Budapesten.

Emlékeztetett: felkérték az Európai Bizottságot és az Európai Bíróságot, hogy vizsgálja meg a lex CEU-t, amellyel összefüggésben álláspontjuk szerint alkotmányossági aggályok merülnek fel.

Egyelőre választ nem kaptak, remélik, ha őket védő döntés születik, azt a magyar kormány tiszteletben tartja. Ugyanakkor ezt nem várhatják meg, tovább kell lépniük.

Jelezte, hónapok óta tervezik a bécsi kampusz létrehozását, amelyet akkor is működtetnének, kibővítve lehetőségeiket, ha szabad intézményként maradhatnak Magyarországon.

Liviu Matei rektorhelyettes arról beszélt, hogy egy esetleges költözés mintegy kétezer embert érintene.

Enyedi Zsolt magyar ügyekért felelős rektorhelyettes kiemelte: a nemzetközi tudományos élet képviselői és a magyar emberek is támogatják tevékenységüket. Kijelentette: továbbra is azt gondolják, hogy a magyar kormány és a CEU között a viszony rendezhető.

7 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Manhattan
Végtelenül szomorú, hogy ennek a rohadék mocskos kormánynak ismét sikerült végérvényesen eltaposnia egy olyan intézményt, amely magas színvonalú oktatást adott a Budapesten tanuló egyetemisták számára!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
CsipkeRózsa
Enyedi Zsolt magyar ügyekért felelős rektorhelyettes : "Kijelentette: továbbra is azt gondolják, hogy a magyar kormány és a CEU között a viszony rendezhető."

Ezzel a kormánnyal biztosan nem rendezhető.
Manhattan
Végtelenül szomorú, hogy ennek a rohadék mocskos kormánynak ismét sikerült végérvényesen eltaposnia egy olyan intézményt, amely magas színvonalú oktatást adott a Budapesten tanuló egyetemisták számára!
Eladott Ország
A kormány rendszeresen azt hozta fel kritikának, hogy az egyetem úgy ad két diplomát Magyarországon – egy amerikait és egy magyart -, hogy az Egyesült Államokban nem is végez valódi oktatási tevékenységet. Ezt a CEU orvosolta, mert megegyezett a Bard College-al, hogy New York államban is oktassanak. Egyedül az államközi szerződést kellett volna megkötni, hogy az egyetem működhessen, de ezt egy év alatt sem sikerült elintézni, még a határidőt is ki kellett tolni miatta. A magyar kormány a hírek szerint abban bízott, hogy Orbán személyesen Trumppal kötheti majd meg a szerződést, de azzal nem számoltak, hogy az oktatás Amerikában tagállami hatáskör, ehhez Trumpnak semmi köze. New York állam képviselői szerint pedig a magyar kormány halogatta a megegyezést. Közben az egyetem megegyezett Bécs városával arról, hogy ott is létrehoznak egy campust, és oktatási tevékenységet végeznek majd. Az ottani központot már építik.
Sámannus
Vigyétek Moszkvába azt a papírt, mert putyin áll orbán farkán, egyedül tőle függ már minden.
Orbán az első aki hozzáragadt az orosz légypapírhoz. Csak úgy lehet róla leszedni, ha elhallgattatjuk a közmédiát amit elfoglaltak.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.