Néhány régióban túlbankosodás figyelhető meg az MNB elnöke szerint. 

A sikeres felzárkózáshoz hosszú távon még legalább 2 százalékpontos növekedési többletre van szükség, amit a hitelezés bővülése, a kis- és közepes vállalatok termelékenységének javítása, a fogyasztás gyorsabb emelkedése és a személyi jövedelemadó 9 százalékra csökkentése segíthetne elő – erről beszélt Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank újabb hat évre kinevezett elnöke egy szerdán megjelent interjúban.

Kiemelte,

a korábbi prognózisokat alaposan meghaladó, közel 5 százalékos tavalyi növekedés azért is kiemelkedő, mert egy olyan környezetben valósult meg, amikor az európai konjunktúra fokozatosan a lejtőre került.

A GDP-arányos hitelállomány Magyarországon alig több mint harmada az EU átlagának és fele a többi visegrádi ország szintjének – fejtette ki Matolcsy György utalva arra, hogy a hitelbővülésnek akkor lehet erős növekedésösztönző hatása, ha a vállalatok technológiai fejlesztésre használják fel a pénzt. Ez hozzájárulhat egy másik jelentős növekedési tartalék kiaknázásához, a kis- és közepes vállalatok termelékenységének javításához – tette hozzá.

A fogyasztás gyorsabb emelkedése főleg akkor növeli a GDP-t, ha nagyobb részben hazai termékekre és szolgáltatásokra irányul

– hívta fel a figyelmet a jegybankelnök.

A személyi jövedelemadó 9 százalékra csökkentése szerinte további kedvező hatásokkal járna, mert a nettó bérek emelkedése – amellett, hogy ösztönözné a fogyasztás növekedését – még több embert ösztönözne munkavállalásra.

A sikeres felzárkózás valóra váltásához versenyképességi reformokra van szükség, amelynek kulcsterületei egy új kkv stratégia, a teljes foglalkoztatás biztosítása, egy megújuló pénzügyi modell, a megfelelő humán tőke és a hatékony állami működés

– összegezte Matolcsy György.

A vállalati hitelezés növekedési üteme a jegybankelnök szerint jelenleg megfelelő, azonban szerkezete nem kellően egészséges. Fontos, hogy a vállalkozásoknak legyen lehetőségük kedvező, fix kamatozás mellett elvégezni a versenyképességük javításához szükséges beruházásokat, ezért döntött a jegybank az NHP fix elindításáról – emlékeztetett.

Matolcsy szerint túl sok bank van hazánkban

Matolcsy György arra is kitért, hogy az MNB vizsgálja, milyen módon tudná elősegíteni a magyar vállalatikötvény-piac fejlesztését. A piac jelenlegi mérete elmarad a legtöbb környező országban megfigyelhetőtől, pedig egy fejlett, jól működő kötvénypiac egészséges versenyt idézhet elő a bankhitelekkel – fejtette ki.

Az MNB elnöke szerint sok banki szolgáltatás még mindig indokolatlanul drága Magyarországon, például a pénzforgalmi területen. Egyes régiókban túlbankosodás jellemző – vélekedett utalva arra, hogy a hatékonyság-növelés egyik forrása szerinte a konszolidáció.

A magyar piac pénzügyi igényeit fenntartható módon öt-hat univerzális nagybank tudná ellátni

– hangsúlyozta.

Ami az azonnali fizetési rendszer év közepére tervezett bevezetését illeti, a fejlesztési folyamatok ütemterv szerint haladnak – ismertette a jegybankelnök. Az azonnali fizetések elszámolását biztosító központi infrastruktúra kialakítása a GIRO Zrt.-nél tulajdonképpen megtörtént, jelenleg a rendszer tesztelése és finomhangolása zajlik, a bankok és egyéb pénzforgalmi szolgáltatók pedig folyamatosan fejlesztik és tesztelik a saját rendszereiket.

Az ország felminősítésével kapcsolatos kérdésre Matolcsy György megjegyezte: legfőbb ideje volt. A piaci befektetők évek óta látják Magyarországban azt a stabilitást és biztonságot, amit a hitelminősítők csak megkésve ismertek el – mondta utalva arra, hogy a közeljövőben további felminősítésre számít a Moody’s részéről is.

Matolcsy György szerint devizakötvény kibocsátásra nincs szükség, mert a növekvő bérek mellett a magyar gazdaságban elég megtakarítás képződik a csökkenő államháztartási hiány finanszírozásához.

Az ország külső sérülékenységét szerinte az csökkentené leginkább, ha az állam devizaadóssága nullára csökkenne, és erre a kedvező gazdasági folyamatok középtávon lehetőséget is teremtenek – mondta. Arról is beszélt, hogy vonzóbb lakossági állampapír termékekre van szükség, emellett hatékonyabb, elérhetőbb és jobban ügyfélbarát értékesítési hálózat fejlesztését tartaná kívánatosnak, elsősorban vidéken.

Cikk- és címlapkép: AFP

(MTI)

26 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Eladott Ország
Az egy dolog, hogy beteg ember, de szakmailag is egy ön-, és közveszélyes ámokfutó.
kolozsvaros.com/wp-content/uploads/2016/10/2.jpeg
4cdn.hu/kraken/image/upload/s--kbp_IHHM--/h_1077,w_1160/7GrzFouN7mYHAe9ts.png
uploads.disquscdn.com/images/3d7a9f7305932fdb4c4a61261c3c73a6d99b63ef3b463761dfb4a08599653f10.jpg?w=600&h=402
A hazaáruló seggnyaló bajszos geci, megbízta a hazaáruló seggnyaló tolvaj kancsal gecit, hogy még tovább szolgálja a hazaáruló, tolvaj, seggnyaló törpe gecit.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
menekült
Hogy lehet, hogy egy kormány ilyen pofátlanul a képünkbe hazudik valamit, miközben egészen mást csinál? Hogy lehetünk ennyire marhák, hogy ezt simán eltűrjük??
Desischado
Itt belőletek van sok. És a ruszki bank minek?! Esetleg a lopott vagyon tárolására? Sok a bank? akkor most a bankok kinyírása kezdődik?
papa.49
Szartolcsy neked csupán azért fáj ez mert nem nálad fölöződik le a haszon !!!
menekült
@Desischado: Csak az a bank maradhat, amelyik a Fidesz érdekszférájában van. Az EXIM bank, az OTP, a K&H, az FHB, az MKB. A többi nem fontos nekik.
Lepényleső
Az a baja,hogy sok van? Nem talán az,hogy nem mind az övé?
Desischado
@menekült: Akkor velem mi lesz? Nem náluk vagyok! Amúgy igazad van, ez ennek a rühes féregnek a baja.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.