Már csak valamivel több mint két napjuk maradt a pártoknak arra, hogy összegyűjtsék a májusi európai parlamenti (EP-) választásra az induláshoz szükséges legalább 20 ezer érvényes ajánlást; tucatnyi szervezet folytat még aláírásgyűjtést országszerte azért, hogy felkerülhessen a szavazólapra.

Finisébe ért az ajánlásgyűjtés, még tucatnyi párt van versenyben, két nap maradt a regisztrációra

Bár a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) 25 pártot vett nyilvántartásba, közülük csak 22 párt, illetve pártszövetség kérte ki az ajánlóíveket a Nemzeti Választási Irodától (NVI) a támogató ajánlások gyűjtéséhez. Közülük hét – a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Fidesz-KDNP, a Momentum Mozgalom, a Mi Hazánk Mozgalom, az MSZP-Párbeszéd, az LMP és a DK – már leadta a szükséges 20 ezer érvényes ajánlást, és az NVB már nyilvántartásba is vette a listájukat, így ezek biztosan szerepelnek majd a szavazólapon.

Az NVB által a választásra nyilvántartásba vett pártok közül több is bejelentette, hogy mégsem indul a választáson, így tucatnyi párt maradt versenyben, amelyek aktivistái még dolgoznak azért, hogy kedd délután 16 óráig, a határidő lejártáig összegyűjtsék és leadják a listaállításhoz – és így a szavazólapra kerüléshez szükséges – 20 ezer érvényes ajánlást.

A határidőn túl beérkező ajánlásokat és jelentkezéseket a Nemzeti Választási Bizottság már nem fogadhatja el. Az ajánlásokat a bizottság mellett működő NVI-nek kell ellenőriznie.

Ajánlásokat a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni. Tilos ajánlást gyűjteni az ajánló és a gyűjtő munkahelyén munkaidőben vagy munkavégzés közben, a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban lévőtől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben, közösségi közlekedési eszközön, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben, felsőoktatási és köznevelési intézményben, egészségügyi szolgáltató helyiségeiben, továbbá a tulajdonos előzetes, írásbeli hozzájárulásának hiányában közforgalom számára nyitva álló magánterületen (például áruházi parkolóban).

A választóknak figyelniük kell arra, hogy csak az az ajánlóív hiteles, amelyen szerepel az ív sorszáma, és feltüntették rajta az aláírásgyűjtő ember nevét és aláírását. A pártok számára pedig fontos, hogy az ajánlást gyűjtő pontosan adja meg az adatait, mert ha azok hibásak (például elírja a személyi azonosítóját), akkor az ajánlóíven szereplő összes ajánlás érvénytelen.

A gyűjtés befejezésekor az összes ívet (azt is, amelyen egy ajánlást sem tettek) le kell adniuk a pártoknak, különben le nem adott ívenként ezer forint bírságot szab ki a Nemzeti Választási Bizottság. Az öt évvel ezelőtti EP-választáson a pártokat összesen 92 millió forintra bírságolták az időben le nem adott ajánlóívek miatt.

(MTI)

Cikk- és címlapkép: pixabay.com

3 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
újra és újra ezzel a buta, tudatlan és tájékozatlan képpel nyomulnak! =))
RonaGyuri
ja egy érdekes félmondat a mi választási rendszerünk sajátosságairól:
nagyon helyesen idézi az előírást: "fontos, hogy az ajánlást gyűjtő pontosan adja meg az adatait, mert ha azok hibásak (például elírja a személyi azonosítóját), akkor az ajánlóíven szereplő összes ajánlás érvénytelen."!
Hogy mi ebben a "mókás"? Csak annyi, hogy az ennél sokkal érzékenyebb esetben (ilyen kevés ajánlás szükségessége esetén, inkább a konkrét hamisításokra kellene figyelniük, de az nem érdekli) a szavazás szempontjából valóban nagyon fontos esetekben a kettős-állampolgárok (pontosabban csak azon csoportja, akiknek nincs effektív kapcsolat az országgal) esetén még azt sem várják el, hogy: ISMERJE A SAJÁT ÉDESANYJA NEVÉT!!! =))
Eladott Ország
Kedvenc pártom: "A Kutyapárt meghirdeti a saját Gyere haza, magyar! programját. A program elemei remélhetőleg meggyőzik majd a Nyugat-Európában dolgozó magyarokat, hogy érdemes hazaköltözniük. Felismertük, hogy a problémát a gyökerénél kell kezelni, tehát külföldön.Tehát: Jelentősen csökkentjük a bántóan magas külföldi béreket, Angliában 70, Németországban 65, Ausztriában pedig 75 százalékkal. Romániában 3 százalékkal."

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.