Hosszú Katinka aranyérmet nyert 100 méter vegyesen pénteken a Glasgow-ban zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

Hosszú Katinka szerezte a magyar úszósport történetének 1000. érmét
Az aranyérmes Hosszú Katinka (b) és a bronzérmes Jakabos Zsuzsanna a 200 méteres pillangóúszás eredményhirdetésén a glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokságon 2019. december 6-án. MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

A csütörtöki előfutamok során ugyan még csak a második időt úszta, az elődöntőből viszont már az első helyen jutott tovább a magyar kiválóság, akinek a 200 méter pillangó döntője után – mely során nagy hátrányt ledolgozva, óriási hajrával diadalmaskodott – nagyjából negyven perce volt a regenerációra.

Hosszú a dobogó felső fokáról a Himnusz után rögtön távozott, hiszen következett a vegyesúszás sprintszáma, ahol a háromszoros olimpiai bajnok rendkívül szoros csatában 57.36 másodperces idővel védte meg címét.

A 30 éves Hosszú a magyar úszósport történetének 1000. érmét szerezte felnőtt- és utánpótlás-világversenyeket együttvéve, és ez volt pályafutása 19. elsősége a 25 méteres kontinensviadalokon, amivel beérte az örökrangsor élén Cseh Lászlót.

"Megmondom őszintén, ez volt a taktika. Tudtam, hogy az olasz be fog kezdeni, ugyanakkor ő ennél hamarabb meg szokott halni. Az utolsó pillanatokra hagytam a hajrát, nagyon meg kellett nyomnom az utolsó víz alatti szakaszt, de azért még így is maradt bennem a száz vegyes miatt"

- elemezte az MTI-nek először a 200 méter pillangó fináléját Hosszú, akinek nagyjából negyven perce volt a két döntő között.

"Nekem szerencsére ez elég, volt időm levezetni, az ISL-ben például van, hogy negyedóránként kell úszni, és nekem jobb, ha a száz vegyes előtt van egy szám, hiszen alapvetően nem vagyok sprinter" – ttte hozzá.

Hosszú a jubileumi ezredik magyar éremmel kapcsolatban megjegyezte, a pillangó eredményhirdetése közben Jakabos Zsuzsanna súgta meg neki, hogy "rajta áll, vagy bukik a dolog". Megjegyezte, kizárólag az aranyban gondolkodott, hiszen "úgy a szép az ezredik."

Eredmények:

női 100 m vegyes, Európa-bajnok:

HOSSZÚ KATINKA 57.36 másodperc

2. Marija Kamenyeva (Oroszország) 57.59

3. Jenna Laukkanen (Finnország) 58.62

A Glasgow-ban zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokság pénteki döntőinek eredményei:

4x50 női gyorsváltó, Európa-bajnok:

Franciaország (Beryl Gastaldello, Melanie Henique, Lena Bousquin, Anna Santamans) és Hollandia (Tamaara van Vliet, Kira Toussaint, Femke Heemskerk, Valerie van Roon) 1:35.21 perc

3. Dánia (Julie Kepp Jensen, Jeanette Ottesen, Emilie Beckmann, Pernille Blume) 1:35.24