A menekültek védelme az Európai Unió humanitárius felelőssége – mondta Angela Merkel német kancellár egy vasárnapi televíziós interjúban, amelyben többek között arról is beszélt, hogy szerinte Nagy-Britannia kilépése az EU-ból visszafordíthatatlan folyamat.

A politikus a ZDF országos köztelevízióban sugárzott interjúban elmondta, hogy amikor tavaly dönteni kellett a menekülthullám kezeléséről, meg kellett fontolni, vajon "hagyjuk-e Görögországot egyedül a feladattal", vagy "bánjunk igen rosszul a menekültekkel, ahogy például Magyarországon tették", vagy pedig humanitárius okokból "védelmet nyújtunk az embereknek".

A védelem megadása mellett kellett dönteni, mert az EU hitelességére és értékeire tekintettel minden más reakció "teljességgel elfogadhatatlan lett volna" – mondta Angela Merkel.

A történtek első "tanulsága", hogy korábban el kell kezdeni foglalkozni azzal, hogy miként élnek az emberek az EU szomszédságában, és többet kell tenni a menekülésre késztető okok megszüntetéséért. Másodszor "meg kell tanulni", hogy miként lehet megvédeni az uniós külső határt és megakadályozni az illegális migrációt, a harmadik teendő pedig a menekültek "méltányos elosztása" az uniós tagországok között – mondta a német kancellár, kiemelve, hogy az első két területen jelentős a haladás, de a menekültek elosztásában "még mindig vannak hiányosságok".

Az EU-Törökország megállapodásról szólva hangsúlyozta, hogy mindkét fél érdeke az illegális migráció megakadályozása, amikor pedig stabilizálódik a helyzet, az EU-nak legális úton is be kell fogadnia menekülteket, és erről tárgyalnia kell Törökországgal.

A kancellár a brit uniós tagságról tartott népszavazással kapcsolatban azt mondta, hogy szerinte a Brexit – Nagy-Britannia kilépése az EU-ból – visszafordíthatatlan folyamat. A brit szavazók "meghozták a döntést", így a következő lépés az lesz, hogy országuk az uniós alapszerződés 50. cikkelye alapján kezdeményezi a kiválást. Ez "emberi számítás szerint" akkor történik majd meg, amikor végrehajtják a váltást a miniszterelnöki tisztségben – mondta Angela Merkel.

Kiemelte, hogy a kilépésről folytatandó tárgyalásokon szó sem lehet arról, hogy Nagy-Britannia "kimazsolázza" az uniós alapszabadságok közül a számára előnyös elemeket.

A Nagy-Britannia nélküli EU-ban a legfontosabb feladat a belső és külső biztonság erősítése, "beleértve a külső határok védelmét", továbbá a versenyképesség és a gazdasági növekedés erősítése és a munkanélküliség csökkentése, a harmadik súlypont pedig a fiatalkori munkanélküliség visszaszorítása. A huszonhetek vezetői ezekről az ügyekről tárgyalnak majd szeptember közepén Pozsonyban – mondta Angela Merkel.

Hangsúlyozta, hogy nem az EU intézményi felépítésével vagy az integráció további mélyítésével kell foglalkozni, hanem azzal, hogy miként lehet "eredményeket elérni". Egyben visszautasította azt a felvetést, hogy Németország ragaszkodása a költségvetési fegyelmet és szerkezeti reformokat a középpontba helyező politikához hozzájárult volna a Brexitet pártolók győzelméhez Nagy-Britanniában és az EU-val szembeni elégedetlenség erősödéséhez a közösség más országaiban.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke kiemelte, hogy Németország a koalíciós társ szociáldemokraták (SPD) által vezetett kormány idején – a kétezres évek elején – elindított szerkezeti reformoknak köszönheti, hogy több munkahely jött létre és beindult a növekedés. Hozzátette, hogy szerinte más uniós tagállamoknak is ezt az utat kell követniük.

66 hozzászólásarrow_drop_down_circle

F_Viktor
Olyan emberhez méltó magatartás, mint humanitarizmus?
Ezt soha nem fogják megérteni a rasszisták, a populisták.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
cikicakk55
Az a gond,hogy a németek nem merik nyíltan felvállalni,hogy elegük van a migránsokból.nem véletlen,hogy meg vannak lepődve azok,akiknek nincs német ismerősük,hogy mennyire " toleránsak,hogy hogy Merkel mennyire népszerű még. Ugyan azt csinálják,mint nálunk a Fidesz! Kifelé megy,hogy az ország jobban teljesít,emelkedtek a bérek és az életszínvonal,sokkal kevesebb a munkanélküli,stb Közben ha megkérdeznék azt a 4 millió embert akik napról napra,fizetéstől fizetésig,nyugdíjtól nyugdíjig élnek,mennyire más az igazság.Németországban is ez a helyzet.A nép aki igazán szenved a Mutti simogató-befogadó politikája miatt,kénytelen kussolni,mert ha elmondják az igazat,akkor végük. Itthon ezt úgy oldják meg,hogy egymásra uszítják a magyarokat.Itthon nem a Fidesz torolja meg a szólás szabadságot,hanem a magyar bántja a magyart,pedig az érdeke mindenkinek egy élhetőbb ország lenne. természetesen ha lehet,akkor nem eltérő,számunkra érthetetlen felfogású,dolgozni nem akarók közt.
varrólány
@cikicakk55: Szerintem csak azt lehet uszítani aki hagyja magát , befolyásolható ! Sajnos ez igaz magyar bántja a magyart de akik másokat gyűlölködőnek találnak azokban ugyanúgy benne van a gyűlölet szikrája.
cikicakk55
@varrólány: Még is mit szeressek a migránsokon? Nem a Fidesz uszító,gyüleletkeltő kampánya juttatott oda,hogy nem kérnék belőlük és nem szeretem Őket. Van akiket tényleg sajnálok köztük,főleg a kis gyerekeket és az asszonyokat.Sajnos Ők sem úgy jönnek be,hogy szeretni lehessen őket.A nem a kormánymédia által megbuherált videókon látni lehet mennyire integrálhatók.Mennyire tiszteli azt az országot ahol már nincs háború. Már az a felfogásuk,amit ráadásul nyíltan el is mondanak,hogy náluk az asszony csak a 3.helyen áll a rangsorban,az állatok után,már az felháborító.Arról nem beszélve,hogy nem kérnek,hanem követelnek.Sokkal jobb lenne itthon is a tolerancia feléjük,ha a rendes határon,papírokkal igazolva,hogy kik is Ők úgy jönnének.
36
@perfekt: Tegnapi beszélgetésünkhöz kapcsolható a Handelsblatt vezércikke.
Címe: Az erősebbek joga.
Írója, az EU erősségének tartja, hogy mindenkire érvényes szabályokat hoznak.
Hátránya, hogy a szabályokat nem mindenkin kérik egyformán számon.
Magyarország túlzottdeficit eljárását említi, aminek okán, több mint 400 millió eurot zároltak, 2013-ban, "mert Magyarország kicsi". Franciaország, azóta is eljárás alatt áll, de nem szankcionálják, Juncker válasza szerint, csak azért, "mert Franciaországról van szó."
Párhuzam, hogy a "kicsi Cipruson" elverték a port, de a "nagy, sőt óriási és EU alapító, eurozónás Olaszországon" nem kérik számon a hatalmas államadósságot, mert "finanszírozni tudja a gazdaságát és nagy"
Az író, "mocskos igazságnak, de lazán kimondva" nevezi az EB-t teljesen hiteltelennek.
verőce21
Nem értem, hogy Merkel miért nem viteti repülővel mindjárt a görög szigetekről Németországba a "menekülteket"? Miért hagyja, hogy azok szegények száz, meg ezer kilométereket gyalogoljanak? Ázva-fázva, napsütéstől aszalódva? Hogy elgyötörve érkezzenek meg hozzájuk?

Nem csoda, ha a legtöbb vándoroltatott amire odaér fáradtan, nincs már kedve, ereje dolgozni.
perfekt
@36: A szimpátia- s az elvi-vagy elvtelen kompromisszumok-tartják egyben a politikai -gazdasági alapon létrehozott csoportokat.A szaknévsor szlogenje illik ide--aki lemarad az kimarad-de a csalások-az-uram-bátyám kapcsolati elbírálás, az EU központi elosztó mechanizmusában ugyan úgy jelen vannak mint tagállamaiban!Ezért is hiteltelenek-ahogyan írtad is.
Ez a lap nem egy vezető gazdasági megmondó-de engem inkább az zavar-hogy Orbán-minden fórumon-minden interjúban harcot folytat,a népért, a hazáért.Inkább dolgozna -mindenki jobban járna.Egy ideg gondozó szólhatna már neki-hogy Béke van--Vegye már le a rohamsisakot.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.