Az ok a népesség növekedése és a kitolódó élettartam. És persze a szegénység.

Háromszorosára, a jelenlegi nagyjából 36 millióról 115 millióra nő a vakok száma 2050-re a világ népességének növekedése és öregedése nyomán – állapították meg a kutatók.

A The Lancet Global Health című folyóiratban közölt eredmények szerint a következő 33 évben szintén csaknem megháromszorozódik, vagyis a jelenlegi 217 millióról 588 millióra nő azoknak a mérsékelttől a súlyosig terjedő látáskárosodással élőknek a száma, akik se szemüveggel, se kontaktlencsével, se műtéttel nem korrigálják a rossz látásukat – írta a medicalxpress.com honlap.

A kutatók szerint a leginkább érintett népesség Afrikában és Ázsiában él.

A 188 országra kiterjedő adatok vizsgálata révén a szakemberek azt is megállapították, hogy a vakság elterjedtsége – az egyes populációkra jutó vakok száma – az 1990-ben mért 0,75 százalékról 0,48 százalékra csökkent 2015-re. Ugyanezen idő alatt a mérsékelttől a súlyosig terjedő látáskárosodás előfordulási aránya 3,83 százalékról 2,9 százalékra csökkent.

"Mindez szinte biztosan az olyan egészségügyi fejlesztéseknek köszönhető, mint például a szürkehályog műtétek" – mondta Rupert Bourne, a nagy-britanniai Anglia Ruskin University munkatársa, a tanulmány társszerzője.

A világ népességének növekedésével és öregedésével párhuzamosan azonban a nyers számok tovább nőnek. A látási problémák többsége az öregkorban jelentkezik.

A tanulmány készítői nem vették számításba a diagnosztizálásban, a kezelésben és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésben bekövetkező lehetséges pozitív változásokat, mert – mint fogalmaztak – "senki nem tudja megjósolni, hogy pontosan mik is lesznek ezek".

"A látáskárosodással élők számának növekedésével párhuzamosan, muszáj lépéseket tennünk a jelenlegi kezelési módszerek globális, regionális és országos szintű fejlesztésére" – mondta Bourne. Hangsúlyozta, hogy ez bizonyítottan megtérülő befektetés, hiszen az ilyesfajta kezelésekkel javítható az életminőség és gazdasági haszonnal is járnak, hiszen az embereknek nem kell felmondaniuk a munkahelyükön.

Forrás: MTI

Címlapkép: Pixabay / 422737 CC0

8 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Lepényleső
Mi ezt már most elértük,hiszen ha látnánk,lehetne rajtunk ilyen istráng?
lópicigáspár
Azt hiszem, nem érem meg, hogy megvakuljak! :)))
1magyar
Na meg a számítógép képernyője, led tv-k stb.!
KisGenyo2
@1magyar: Mert kaszálni a mezőn ekkora UV-nál sokkal jobb lenne! XD
KisGenyo2
"A kutatók szerint a leginkább érintett népesség Afrikában és Ázsiában él." és gondolom úgy számoltak, hogy semmilyen orvosi fejlődés arrafelé nem várható...
A %-os értékek alakulása persze éppen az ellenkezőjét mutatja a dolgoknak, úgyhogy egy alapvetően jó hírből sikerült rémhírt kreálni! Ehhez csak gratulálni tudok mindenkinek aki részt vett benne!
KisGenyo2
@Lepényleső: Melyik istráng volt jobb az elmúlt 300 évben?
Eladott Ország
www.dunaujvaros-d.eoldal.hu/img/picture/2524/vicc-441-0.jpg
És majd vak vezet világtalant. Vak vezetők vezetik a világtalanokat, mindketten a verembe/csapdába esnek. De aki lát, azt az igazság vakká teszi, de a vakokat látóvá.
1magyar
@KisGenyo2: Nem, de az öregek régen napokig kaszáltak és a szemüveget még 80-90 évesen sem ismerik.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.