A Romániába érkezett menekültek társadalmi beilleszkedését segítő központok nyíltak Romániában a Duna-deltában és a Fekete-tenger partján. 

A Romániába érkezett menedékkérők társadalmi beilleszkedését segítő központ nyílt csütörtökön a Duna torkolatvidékéhez közeli Galacon (Galati), két nappal korábban pedig a legnagyobb román kikötővárosban, Konstancán avattak hasonló központot – közölte a helyi média.

A frissen megnyílt központokban a Romániában jogszerűen tartózkodó, valamilyen szintű védelmet élvező menedékkérők tanácsadásban, tájékoztatásban, és román nyelvoktatásban részesülnek, segítenek nekik munkahelyet, családorvost, vagy gyermekeik számára óvodát keresni. A központokat helyi alapítványok hozták létre, működtetésüket pedig kormányzati forrásból, az úgynevezett Menekültügyi, migrációs és beilleszkedési országos alapból finanszírozzák.

A Monitoruldegalati.ro szerint míg tavaly kevesebb mint 70 lakója volt a Bevándorlási hivatal (IGI) galaci elhelyezési központjának, az ide befogadott menedékkérők száma idén már meghaladta a 420-at. Közülük 90 felnőtt és 60 gyermek iratkozott be az városban frissen megnyílt beilleszkedési központ román nyelvtanfolyamára, többségük iraki, szíriai és pakisztáni állampolgár.

A portál két Irakból érkezett egyetemi hallgatót is megszólaltat, akik elmondásuk szerint – a román nyelv elsajátítása után – Galacon szeretnék folytatni orvosi, illetve mérnöki tanulmányaikat.

Az idei év első felében kétezer külföldi kért menedéket Romániától, jelenleg pedig mintegy 3500 menekült élvez valamilyen szintű védelmet az országban. Legtöbben azokban a városokban laknak, amelyekben az IGI elhelyezési központjai működnek. Miután menedékjogot (és iratokat) kapnak Romániától, szabadon mozoghatnak, akár el is hagyhatják az országot.

A román határrendészet regionális illetékese szerint a román-magyar határon idén megháromszorozódott a migrációs nyomás a tavalyihoz képest, az esetek többségében pedig olyan határsértőket fognak el, akik korábban már menedéket kértek Romániától.

Azok a határsértők, akik menedéket kérnek Romániától, szabadon mozoghatnak az országban, akiknek viszont a menedékkérelmét elutasítják, illetve akik nem is igényelnek védelmet, azok illegális bevándorlókként őrizetbe kerülnek, amíg kitoloncolják őket az országból.

(MTI)

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

1magyar
omán nyelvoktatásban részesülnek, segítenek nekik munkahelyet, családorvost, vagy gyermekeik számára óvodát keresni. A központokat helyi alapítványok hozták létre, működtetésüket pedig kormányzati forrásból, az úgynevezett Menekültügyi, migrációs és beilleszkedési országos alapból finanszírozzák.
Ezeknek is a saját állampolgáraik éheznek, olyan körülmények között élnek, hogy a gazdagéknál a kutyáknak is jobb helye van és erre költik a román dolgozók pénzét.
Sügérirtó
@1magyar: "Ezeknek is a saját állampolgáraik éheznek, olyan körülmények között élnek, hogy a gazdagéknál a kutyáknak is jobb helye van és erre költik a román dolgozók pénzét."

Nézd a jó oldalát a dolognak. Ök nem építenek minden bugris kertvégi budija mellé stadiont kisvasúti megállóval, sőt, máshol sem hallani nagy román stadionépítési lázról. Ők nem vesznek magyarországon fociklubot, nem árulnak Paraonféléknek letelepedésit.
Ellenben lecsukják a korrupt állami vezetőket! -Hirtelen, most csak ennyi, de van még ezenkívül számtalan dolog amit másképp csinálnak.
lópicigáspár
Na ott otthon fogják érezni magukat! Kevés hely van a szomszédban, ahol több volna a bőrszín egyezőség! :) Szegény integrálódni vágyók, mire megtanulnak annyit lopni, mint a helyiek...! :)))
1magyar
@Sügérirtó: Igen, de ott is az idegen elsőbbségi jogon kap meg mindent mint amiért az adózó állampolgárnak egy életen át dogoznia kell?
A korrupt vezetők mellé az árulókat is becsukhatnák.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.