Az ügyben eljáró spanyol bíróság még nem adott ki európai elfogatóparancsot Carles Puigdemont leváltott katalán elnök ellen, bár minden valószínűség szerint így tesz pénteken – közölte a bíróság szóvivője csütörtökön este.

Korábban Carles Puigdemont ügyvédje azt mondta a belga VRT közszolgálati televízióban, hogy a körözést már kiadták és a spanyol médiában is megjelentek erről elhamarkodott hírek.

Más spanyol sajtójelentések szerint a Belgiumban tartózkodó Carles Puigdemont leváltott elnök és egykori kabinetje négy tagja ellen egy madridi bíróság az ügyészség erre vonatkozó indítványa alapján már előkészítette az európai elfogatóparancsot, amelyet azonban még nem adtak ki.

Mi kiadhatják az elfogatóparancsot a volt katalán elnök ellen

Az ügyben eljáró törvényszék szóvivője ugyanakkor kijelentette: az európai elfogatóparancsot legkorábban pénteken adják ki, amint ez megtörténik, Carles Puigdemontot azonnal őrizetbe vehetik a belga hatóságok. A leváltott katalán elnök ezt követően a kiadatásával számolhat.

Carles Puigdemont ügyvédje, Paul Bekaert a belga tévécsatornának csütörtök este már tényként kezelte az európai elfogatóparancs kiadását. Elmondta: beszélt a volt elnökkel, aki csütörtökön éjjel vagy pénteken szólni fog a katalán néphez televízión keresztül. Puigdemont Belgiumban marad és teljes mértékben együtt fog működni a belga hatóságokkal az eljárás során – tette hozzá.

Amennyiben kiadják az európai elfogatóparancsot a volt katalán elnök és négy minisztere ellen, akkor a La Libre Belgique belga napilap szerint a fordítás után továbbítani fogják azt a belga ügyészségnek, majd a vizsgálóbíró dönt arról, hogy az öt érintettet előzetes letartóztatásba kell-e helyezni. A bíró dönthet az elfogatóparancs elutasítása mellett is vagy bizonyos feltételek mellett meghagyhatja szabadságukat is. A büntetés-végrehajtási tanács kamarája ezt követően megvizsgálja a kérelem érvényességét. Ha a spanyol megkeresés összhangban áll majd a belga joggal, akkor döntés születhet a volt katalán kormánytagok spanyol bíróságnak történő átadásáról akkor is, ha a fellebbezés lehetősége még nyitva áll az érintettek előtt.

A napilap beszámolt arról is, hogy Puigdemont a TV3 nevű katalán regionális televíziónak Belgiumban elmondott nyilatkozatában a leváltott katalán kormány csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezett nyolc volt tagjának szabadon bocsátását követelte.

"Katalónia legitim kormányának elnökeként követelem a miniszterek és az alelnök, Oriol Junqueras kiadását – mondta a leváltott elnök azt követően, hogy csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte a leváltott katalán kormány nyolc volt tagját a spanyol központi büntetőbíróság, véleményük szerint ugyanis fennáll a szökés, a bűnismétlés és a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye.

Hétfőn Brüsszelbe utazott és azóta is Belgiumban tartózkodik Carles Puigdemont leváltott elnök és kormányának négy tagja. Sajtóinformációk szerint a volt kormánytagok elhagyhatták Brüsszelt és Belgium flamand nyelvű, északi régiójának legnagyobb városában, Antwerpenben tartózkodnak.

A belga fővárosban sokan arra számítottak, hogy politikai menedékjogot fog kérni a volt katalán elnök, miután Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár azt mondta, ha kérelmezné, meg is kaphatná. A leváltott elnök akkor azonban azt közölte: nem kér politikai menedéket, viszont nem is tér vissza Katalóniába, amíg nem kap "világos biztosítékokat" a spanyol hatóságoktól a "tisztességes eljárásra".

Charles Michel belga kormányfő keddi nyilatkozatában kijelentette, nem a belga kormány meghívására érkezett Carles Puigdemont előző nap Brüsszelbe, a leváltott katalán elnök ugyanolyan elbírálás alá fog esni, mint bármely más uniós állampolgár. Hozzátette, a spanyol kormányfő által pénteken menesztett katalán elnököt ugyanazok a "jogai és a kötelességei", mint bármelyik másik uniós polgárnak, "sem több, sem kevesebb".

Hétfőn a spanyol állami főügyész büntetőeljárás megindítását kezdeményezte lázadás, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt a korábbi katalán kormány és a barcelonai parlament elnökségének több tagja ellen.

(MTI)

Cikk- és címlapkép: Youtube

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

justhpeter
Az ostoba spanyol kormány tovább feszíti a húrt.
justhpeter
Az ostoba spanyol kormány tovább feszíti a húrt.
papa.49
@justhpeter: Míg polgárháború nem lesz addig ...
Főlökött
Putyintól tanulták, csak Neki jobb lapjai voltak! Ugyanúgy a félsziget - kapcsán lejátszottak egy látszat szavazást, majd az orosz - jányhoz átsuhant a terület fennhatósága. Katalóniában az eredmény fényében először nem merték a függetlenséget kikiáltani, csak felfüggesztettet - függetlenségi nyilatkozatot tettek, majd a spanyol lépés(ek)re, bevállalták a függetlenség kikiáltását. Azért ne feledjük, a pénz dominál és jelen pillanatban a Katalónok sok-sok pénzt fizetnek a Spanyol Kormánykasszába, mely töredékét kapják vissza. Tehát ez a lépés, egy igen nagy érvágás a Spanyol Kormánykasszának, mert igen sok bevételtől esnének el. Ezen letartóztatási hullám, nem tudom miért, de valahogy a török ténykedésre emlékeztet. A kérdés pedig az, hogy mennyien pártolják ténylegesen a kilépést és mint látható is volt az ellendemonstráció, hányan nem. Azért a szavazáskor fellépő egyenruhások, igen túlléptek a célon, kérdéses, hogy a spanyol - avagy a - katalán yard volt, mivel az is megosztott.
Én csak azt nem értem, miért nem engedik a népszavazást, mármint a spanyolok. Érdekes helyzet állna elő, melyben egy EU-s tagországon belül, egy független-jóléti állam jönne létre, ha a pénz nem dominálná szentjeimet...
Ebből pedig mi lesz, majd az ott élők döntése eldönti, csak nehogy véres eseményekbe torkoljon az egész.
CsipkeRózsa
László Terlasz a Facebookról,

gondolom, a mi = ma
justhpeter
@Főlökött: Szerintem egy kicsit hosszabb katalán általános sztrájk helyre tenné a dolgokat.
staro2
Katalónia egy erős nemzeti öntudattal rendelkező 7,5 milliós ország,ahol nemrég a brutális spanyol rendőr és csendőrterror, az elkobozott urnák és a fizikai erőszak ellenére több mint 2 millióan szavaztak a függetlenségre,az 5,2 millió jogosult közül.
Senki nem tudja, hogy békés körülmények között mi lett volna az eredmény, és mindenki a helyi "századvég" intézet által mért -erősen billegő-adatokra hivatkozik.
Az avas spanyol nagyhatalmi gőg nem merte megengedni, hogy tisztességes szavazáson valóságos eredmény szülessen,ami-ha helyes a közvéleménykutatási eredmény-megsemmisítő vereséget mért volna a függetlenségi pártokra.
A katalán parlament mindenki által elismert legitim választással jött létre.Azok a pártok győztek és alakítottak kormányt amelyek világosan kimondott célja Katalónia függetlenségének elérése volt.
Győzelmüket mindenki (a spanyol kormány is) tudomásul vette.
A jelenleg jórészt politikai fogoly illetve emigráns katalán kormány nem tett egyebet, mint megvalósította választási programját.
(ahogy azt a magyarság fényes csillaga, Kossuth reinkarnációja, vezénylő tábornok és hitvalló szokta volt mondani csillagösvényen jártában :arra kaptak felhatalmazást a választóktók, hogy végrehajtsák, amiért oda küldték őket.)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.