A fegyőrök két hétig tartó tiltakozása után hétfőn helyreállt a rend a francia fegyházakban, miután a kormány és a szakszervezetek képviselői megállapodtak a követelések teljesítéséről.

Helyreállt a rend a francia börtönökben
Fotó: Pixabay

A tiltakozási hullám az után kezdődött, hogy egy német állampolgárságú dzsihadista január 11-én ollóval támadt az őreire egy észak-franciaországi börtönben. A Tunéziához tartozó Dzserba szigetén 2002-ben egy zsinagóga ellen elkövetett, 21 áldozatot követelő öngyilkos merényletben való bűnrészességért elítélt, 52 éves, lengyel származású Christian Ganczarski négy börtönőrt sebesített meg a Lens városához közeli Vendin-le-Vieil-i fogházban.

A tiltakozó fegyőrök jobb biztonsági körülményeket követeltek, és a Szíriából várhatóan hamarosan hazatérő francia állampolgárságú volt dzsihadisták fogvatartási körülményeire vonatkozólag kértek garanciákat.

A tiltakozás csúcspontja csütörtökön volt, amikor is a 188 börtönből 72-ben nem vette fel a munkát a fegyőrök egy jelentős része, egyes helyeken 100 százaléka, jóllehet számukra nem engedélyezett a sztrájk. Munkájukat kirendelt rendőrök és csendőrök vették át.

Franciaországban rendszeresen szerveznek tiltakozó megmozdulásokat a fegyőrök a börtönök túlterheltsége, a szerintük nem kielégítő biztonsági intézkedések miatt, valamint új munkahelyek létrehozása érdekében, de a mostani volt az elmúlt 25 év legjelentősebb megmozdulása, így a szakszervezek is fokozatosan kiszélesítették a követeléseiket, és az igazságügyi minisztériumnak csak a harmadik megállapodás-tervezetét fogadták el.

Hivatalos adatok szerint Franciaország azon államok közé tartozik, ahol a legzsúfoltabbak a fegyházak, a 70 ezer elítéltre alig 59 ezer férőhely jut. Ennek orvoslására a kormány 2025-ig 15 ezer új férőhely átadását és az alternatív büntetések gyakoribb alkalmazását ígéri.

Ezenkívül a megállapodás legfőbb pontjai a fizetésemelésekre, a munkakörülmények javítására és az iszlamista radikálisok felügyeletének módosítására vonatkoznak.

A fegyőrök éves átlagjövedelme 1150 euróval nő, az alapbér növekedésén túl az ünnepnapokon és a hétvégén járó pótlék 26-ról 36 euróra emelkedik.

A kormány arra is ígéretet tett, hogy az idénre tervezett kétezer új fegyőri állás után jövőre további négyszázat, az elkövetkező két évben pedig háromszázat hoz létre.

A börtönőrök új biztonsági felszereléseket is kapnak, többek között golyóálló-mellényeket, személyi riasztókat, ütésálló öltözéket, és ezentúl joguk lesz felsőbb utasítás nélkül is átvizsgálni az elítéltek celláit.

Az iszlamista radikális cselekmények miatt elítéltek fogva tartására az év végéig 450 külön helyet biztosítanak az igazságügyi szervek a szigorúan őrzött rabok részére fenntartott szárnyakban. Tőlük függetlenül tartják fogva a 150 "nagyon veszélyesnek" tartott iszlamistát – köztük Salah Abdeslamot, a 2015. november 13-i párizsi merényleteket elkövető kommandó egyetlen életben maradt tagját –, akik egyáltalán nem érintkezhetnek a rabtársaikkal.

A francia börtönökben mintegy 1500 radikális iszlamistát tartanak nyílván, de körülük csak ötszázat ítéltek el terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények miatt. A többiek köztörvényes büntetettek miatt kerültek börtönbe, és ott radikalizálódtak, egy-egy rabtársuk hatására.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.