Boris Johnson volt brit külügyminiszter egyebek mellett azzal a véleményével indokolta hétfőn bejelentett lemondását, hogy az Egyesült Királyságot a brit kormány jelenlegi Brexit-politikája "a gyarmattá válás felé" sodorja.

Boris Johnson: "a gyarmattá válás felé halad az Egyesült Királyság"
Fotó: Youtube

Johnson, aki két év után távozott a külügyi tárca éléről, Theresa May miniszterelnöknek írt, hétfő este nyilvánosságra hozott levelében kifejti: a Brexit-folyamatnak a lehetőségekről és a reményről kellene szólnia, arról az esélyről, hogy lehet másképp, dinamikusabban intézni az ország ügyeit, és maximalizálni lehetne a nyitott, kifelé tekintő brit gazdaság előnyeit.

"Ez az álom haldoklik, mert megfojtja a felesleges kételkedés saját magunkban"

- fogalmaz a volt brit külügyminiszter.

Boris Johnson szerint a kormány kulcsfontosságú döntéseket halogat, nem készült fel például arra, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló tárgyalások megállapodás nélkül zárulnak. Ennek következményeként úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyság "a fél-Brexit felé" tart, amelyben a brit gazdaság jelentős részeit továbbra is hozzáláncolják az uniós rendszerhez, de úgy, hogy e rendszer felett Londonnak nem lesz ellenőrzése – áll a volt külügyminiszter levelében.

Johnson szerint a brit kormány jelenlegi Brexit-irányvonala olyan, mintha egy hadsereg előőrse fehér zászlót lobogtatva indulna a csatába.

Boris Johnson lemondásának közvetlen előzményeként, pénteken Theresa May és kabinetjének tagjai a chequersi kormányfői rezidencián tartott, kihelyezett ülésen javaslatcsomagot fogadtak el az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnése után fenntartandó kereskedelmi kapcsolatok szabályozásáról.

A javaslatok jóval szorosabb jövőbeni kapcsolattartást indítványoznak az EU-val, mint amilyent a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-tábora látni szeretett volna. Jóllehet az indítványt Johnson is elfogadta, hétvégi londoni sajtóbeszámolók szerint azonban később keresetlen – enyhébb trágárságokat sem nélkülöző – kifejezésekkel illette a dokumentumot.

Az Európai Bizottság számára kidolgozott legújabb brit kormányzati indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, biztosítva a "súrlódásmentes" kereskedelmet Nagy-Britannia és az EU között a Brexit után is.

A brit kormány indítványa szerint London és az EU közös szabálygyűjteményt tartana fenn minden áruféleség kétoldalú forgalmára. Emellett fokozatosan kialakítanának egy olyan vámszabályozási rendszert is, amelyben szükségtelen lenne a vámellenőrzés a kétoldalú kereskedelemben, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió "kombinált vámtérséget" alkotna.

Theresa May miniszterelnöknek küldött hétfő esti levelében Johnson kifejti:

véleménye szerint mindez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság egyértelműen "a gyarmati státus felé vette az irányt".

Theresa May a Downing Street által ismertetett válaszlevelében közölte, hogy sajnálkozással és "némi csodálkozással" vette kézhez egykori külügyminisztere levelét. A kormányfő szerint ugyanis a pénteki chequersi értekezlet gyümölcsöző volt, az ott elfogadott javaslatok tiszteletben tartják a brit EU-tagságról két éve tartott – a kilépést pártolók szűk, 51,9 százalékos arányú győzelmével végződött – népszavazás eredményét, lehetővé teszik, hogy Nagy-Britannia visszaszerezze ellenőrzését határai, törvényei és pénze felett, megszüntetve az unión belüli szabad mozgás alapelvének érvényesítését, és véget vetve azoknak az időknek, amikor London hatalmas összegeket fizetett a brit adófizetők pénzéből az Európai Uniónak.

May szerint ha Johnson nem tudja támogatni az Egyesült Királyság érdekeit szolgáló megállapodás megkötését az EU-val, akkor helyesen tette, hogy lemondott.

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

karma1
Csak azt ne felejtsd el te pojaca, hogy neked mekkora szereped volt ebben a brexitben, es nem eppen a jo oldalon.
Segitettel a masik pojacanak, farage-nak abban, hogy idaig jusson az orszagod.
Eg a haz - a gerinctelen patkanyok meg elhuznak,..
fekete
Ez a mos-le'k Borisz volt az elso la'zito,hogy Anglia lepjen ki az EU-bol.Sajnos ilyenek a fehe'r
Muszlimok.
wagabund
..."az Egyesült Királyság egyértelműen "a gyarmati státus felé vette az irányt"...

na, ezen dolgoznak a szigetországot szép lassan ellepő, volt brit gyarmatokról származó több millió bevándorló...

és a "nagymúltú" kényes angolnak annyi lesz...már nem ők szarják a spanyolviaszt...

és Borisz ebből nem kér...

...tudom, hogy a cikk másról szól, de szerintem ez a nagy büdös helyzet..
Jozefina
Menekül a geci, mert a brexit elindításában nagy pofája volt!!??
karma1
@Jozefina: Bezzeg amikor ok gyarmatositottak az egesz vilagon, - az teljesen termeszetes volt, amikor Indiaba, Ausztraliaba, Uj-Zelandra es meg egy csomo kisebb orszagra kiterjesztettek a Commonwealth -et, akkor minden rendben volt.
Hat tessek most szepen szo nelkul befogadni azokat az embereket, akik sokszor jobban beszelnek angolul, mint egy angol, es a korabbi gyarmatokrol erkeztek Angliaba. Nem akarnak ok rosszat, csak - mint a brit birodalom alattvaloi - egy jobb eletet.
Nem lehet mindenki olyan szep szal aria gyerek, mint a kese boris...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.