Németország és Oroszország egyaránt felelősséggel tartozik azért, hogy megoldódjanak a nemzetközi viszonyokat terhelő nagy válságok – mondta Angela Merkel német kancellár szombaton a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kezdett tárgyalása előtt a szövetségi kormány Berlin melletti vendégházában.

Angela Merkel a Meseberg-kastély udvarán az orosz államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy Németország készen áll az együttműködésre Oroszországgal a válságok rendezéséért. Oroszország felelőssége azért is kiemelt, mert állandó tagsággal rendelkezik az ENSZ Biztonság Tanácsában – mondta.

Merkel: Németország készen áll az együttműködésre Oroszországgal

Elsőként a kelet-ukrajnai helyzetet említette, aláhúzva, hogy végre kell hajtani a válság politikai rendezéséről szóló minszki megállapodást. Lehetségesnek nevezte egy ENSZ békefenntartó küldetés megszervezését, és hangsúlyozta, hogy Németország továbbra is vállalja a közvetítő szerepet az Oroszország-Ukrajna-Németország-Franciaország összetételű úgynevezett normandiai formátum keretében.

Ugyancsak Ukrajnáról szólva leszögezte, hogy az Északi Áramlat-2 gázvezetéktől függetlenül meg kell őrizni Ukrajna tranzitország szerepét az Európába irányuló orosz gázexportban. Mint mondta, örvendetes, hogy ebben az ügyben sikerült tárgyalásokat kezdeni Oroszország, Ukrajna és az Európai Unió részvételével.

A német kancellár a szíriai polgárháborúval kapcsolatban kiemelte, hogy meg kell akadályozni a humanitárius katasztrófát Idlíb városában és a térségben, és az ENSZ vezetésével az egész országban be kell indítani a politikai rendezést. A 2011 óta tartó konfliktus lezárásának folyamatában végre kell hajtani az alkotmány reformját és törvényhozási választásokat kell tartani – sorolta Angela Merkel.

A kancellár felidézte, hogy legutóbb alig három hónapja, május közepén folytatott kétoldalú megbeszélését az orosz elnökkel. Az oroszországi Szocsiban kezdett párbeszédet most folytatják, és a nemzetközi viszonyokat terhelő ügyek közül tárgyalnak az iráni atomprogramról kötött megállapodásról is, amelyet a német álláspont szerint meg kell őrizni – fejtette ki Angela Merkel.

Merkel: Németország készen áll az együttműködésre Oroszországgal

A találkozón a két ország kapcsolatairól is beszélnek, és a témák között szerepel az emberi jogok oroszországi helyzete is – mondta a német kancellár.

Vlagyimir Putyin kiemelte, hogy az ukrajnai válság lezárásában nincs alternatívája a minszki megállapodásnak, csak annak végrehajtásával lehet véget vetni a konfliktusnak. Ugyanakkor Oroszország az ENSZ békefenntartó misszió gondolatát is hajlandó mérlegelni – jelezte.

Az orosz elnök arról is beszélt, hogy lehetségesnek tartja az orosz földgázt Ukrajna megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 vezetékkel kapcsolatban Ukrajna tranzitország-szerepének megőrzését. Mint mondta, az Északi Áramlat-2 politikai vonatkozásokat nélkülöző, "kizárólag gazdasági jellegű" projekt, az ukrajnai tranzit "hagyománya" pedig fennmaradhat, ha megfelel a gazdaságosság feltételének.

A szíriai polgárháborúról szólva kiemelte: dolgozni kell a béke és a biztonság megteremtésén azon területeken, amelyekre visszatérhetnek a menekültek, köztük olyan szíriaiak is, akik Európába menekültek a hazájukból. Ehhez több humanitárius segítséget kell nyújtani Szíriának, amihez Európától is nagyobb támogatás szükséges – mondta Vlagyimir Putyin.

Az orosz elnök éppen úgy, mint a német kancellár, az iráni atomprogramról szóló nemzetközi megállapodás fenntartását szorgalmazta, a kétoldalú kapcsolatokról szólva pedig kiemelte, hogy a kultúra és a politika mellett a gazdaságban is igen szoros az együttműködés. Ezt jelzi, hogy kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly 22 százalékkal emelkedett, így elérte az 50 milliárd dollárt (4150 milliárd forint), az Oroszországban tevékenykedő mintegy ötezer német cég pedig már 18 milliárd dollár értékben hajtott végre beruházásokat és 270 ezer embernek ad munkát – mondta Vlagyimir Putyin.

(MTI)

Fotók: MTI/EPA/Alexander Becher

20 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Cicamama55
A cikk 2 képe nagyon beszédes! Putyin arcáról én azt olvasom le: "Mondjad babám, az én kártyalapjaim már le vannak osztva, tetszik, nem tetszik!"
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Sámannus
@relatív: Köszönöm a kiegészítést, de ne feledjük el a nagyhatalmak fegyvereinek vannak jellemzői amik volumenében határozzák meg a tárgyalási taktikákat. A legbékésebb eszköze az Uniónak van, Az USA a pénzügyi és hadi eszközökkel, az oroszok, a hadseregükkel, és energia bázisukkal szeretnének előnyt kiharcolni, Kína pedig a három eszközt együttesen használja. Ez utóbbi figyelmeztetés is egyben, a többi nagyhatalomnak, hogy a setét ló Kína. A többi állam a túlszaporodás és a klímaváltozás terhét nyögi, külső segítség nélkül nem biztos hogy kimenekülnek ebből a csapdából, talán magunk is ennek a veszélynek az árnyékában élünk..
Cicamama55
@Peller Anikó: Azért az, hogy súlytalan, nem mondanám! :))))))
relatív
A társadalom egészét tekintve - mintegy ' rálátva ' - látható, hogy a közvetlen többségi érdekeit minden nemzet, konglomerátum védi, de hol sikeresen, hol nem !

Ha kisebb közösségek felé megyünk azoknak IS megvan a saját érdekük, melyet így-úgy próbálnak érvényesíteni. Még a szűkebb közösségekben IS ( vegyük a családot ) vannak olyan érdeke,melyek a másik érdekét sérti, de mindenki igyekszik megoldani ( akár elhallgatással IS, ami még a másik érdekében IS történhet - szülő-gyermek - ) valamilyen módon.

A nagyobb közösségek érdeke ezeknek a kisebbeknek a felvállalásából, vagy egyeztetéséből alakul ki, és ez jelenik meg a nemzetközi politikában...

Az azonban minden emberiség ellenes törekvés felszínre kerülésekor egyértelműen meghatározásra kell, hogy kerüljön, hogy az ellen mindenkinek - párt, államiság - szemben kell állnia, még esetleges érdeke ellen IS. Ez történt a II. világháború során IS ( sajnos elég későn bizonyos érdekek miatt, mely annyi felesleges, ártatlan áldozatot eredményezett ), ami a béke után sajnos ismét a nemzetek egymásnak feszülését mutatta.

Manapság az emberiség főbb problémája láthatóan a technika fejlettsége,, és a lehetőségek ismerete okán megoldható, csak józan paraszti ésszel kellene azt kezelnünk, amihez a cikkben említett egyeztetések sorozatával juthatnánk előre az általad említetteken IS túl !
SystemError
Ha ezek megállapodnak, akkor Viktor hirtelen fölösleges ribanc lesz geoplitikailag. Persze hírkihordó fiunak továbbra is használni fogja Putin..

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.