Manfred Weber független testületre bízná a jogállamiság tagállami érvényesülésének vizsgálatát.

Új tervvel állt elő Weber – bevezetné a sárga és a piros lapot az EU-ban

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője és csúcsjelöltje az európai parlamenti választásokon, beszédet mond a pártcsalád helyi és regionális vezetőinek értekezletén Bukarestben 2019. március 16-án. Az Európai Parlament (EP) új összetételéről május 23. és 26. között tartanak szavazást. MTI/EPA/Robert Ghement

Tekintélyes jogászokból, a tagállami legfelső bíróságok és alkotmánybíróságok, és az Európai Unió Bírósága egykori tagjaiból álló független testületnek kellene ellenőriznie a jogállami elvek érvényesülését az Európai Unió tagállamaiban Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti (EP-) választási csúcsjelöltje szerint.

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikus a német szövetségi alkotmánybíróság egy köztiszteletben álló egykori bírájával, Udo di Fabióval a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című konzervatív német vasárnapi lapban közösen közzétett írásában kifejtette, hogy a legfeljebb kilenc tagból álló testületet azzal a feladattal kellene megbízni, hogy kétévente az EU valamennyi tagországáról készítsen a jogállamiság érvényesülését vizsgáló elemzést.

Az elképzelés szerint a hosszú hivatali időre megválasztott testület önállóan határozhatná meg munkarendjét, rendelkezhetne az elemzések elvégzéséhez szükséges anyagi, személyi erőforrásokkal és tartalmilag is teljes mértékben függetlenül dolgozhatna.

Azt vizsgálná, hogy mennyire érvényesül a jog uralma a bíróságok függetlenségét, a korrupció veszélyét és a sajtó szabad működését tekintve. Nyilvános jelentései javaslatot is tartalmaznának a feltárt gondok megoldására, és arra is, hogy milyen következményekkel kellene járnia a problémamegoldás esetleges kudarcának.

Manfred Weber és Udo di Fabio szerint a testület úgynevezett sárga lapot mutatna fel, ha a jogállamiság sérülésének alapos gyanúját állapítja meg.

Az Európai Bizottság (EB) ebben az esetben jogállamisági eljárást indítana az adott tagországgal szemben.

A testület úgynevezett piros lapot mutatna fel a jogállamiság komoly, súlyos sérülése esetén.

Ebben az esetben az ügy az Európai Unió Bírósága elé kerülne, az EB pedig szankciókat javasolna az EP-nek és a tagállami állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanácsnak arra az esetre, ha az Európai Unió Bírósága elmarasztalja az adott tagországot. Ezeket a büntetőintézkedéseket csak az EP vagy a tanács többségi, adott esetben minősített többségi döntésével lehetne megakadályozni. Ilyen döntés hiányában a szankciók a bíróság ítéletének kihirdetése után automatikusan életbe lépnének.

Manfred Weber és Udo di Fabio az elképzelést összekötötte az EU-s támogatások kifizetésével.

A hitelminősítő intézetek országjelentéseivel párhuzamot vonva azt írták, hogy a független jogi elemzői tanács nyilvános jelentései a "jogállamisági hitelképesség" megállapítására szolgálnának, és ez a hitelképesség lenne a feltétele az EU-s támogatások maradéktalan kiutalásának.

Mint írták, az úgynevezett strukturális támogatási alapokból járó támogatások egy részét vagy egészét vissza lehetne tartani, ha az adott tagállam közigazgatásában korrupció mutatkozik, vagy ha nem tudnak szabadon dolgozni a médiumok.

Kifejtették: a jogállamiság a garancia a működőképes és korrupciótól mentes közigazgatásra, a független igazságszolgáltatásra, az alapjogok érvényesülésére, mindarra, ami "elengedhetetlen a személyi sérthetetlenséghez és az élő demokráciához".

Azonban a jogállamiság sérülésének veszélyére utalhat az is, ha "oligarchia" alakul ki, amelyben a piac erőit politikai eszközként használják, vagy ha akadályozzák a vélemény-, és a sajtószabadságot.

Jogkövető magatartás és a hatalmi ágak szétválasztása "játékszabályainak" tisztelete nélkül nem működhet a közös belső piac, és "súlyos hiányosságok esetén az emberek nem is hajlandóak pénzügyi eszközöket juttatni más tagországoknak, vagy szorosan együttműködni érzékeny biztonsági kérdésekben".

A jogrendbe vetett bizalom nélkül "sem a megerősített európai költségvetés, sem a közös fizetőeszköz, és a közös határvédelem sem működhet"

- írta Manfred Weber és Udo die Fabio.

A többi között hozzátették: az általuk javasolt testület a "politikai spektrumot" tekintve "plurálisan kiegyensúlyozott" lenne, és tagjainak szakértelme, illetve függetlensége révén

kezelni lehetne azokat a "reflexeket", amelyek kiváltják, hogy "az érintettek a nemzeti szintű jogállamisági hiányosságok európai vizsgálatát belpolitikai célokat szolgáló eszközként használják Brüsszel ellen".

Forrás: MTI

13 hozzászólásarrow_drop_down_circle

simmering73
@Shikari: Anyádnak kellett volna felmutatni a piros lapot, amikor meglátta apádat. Most nem ugatnál itt, gyökér.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Eriksson
"A jogrendbe vetett bizalom nélkül "sem a megerősített európai költségvetés, sem a közös fizetőeszköz, és a közös határvédelem sem működhet""
Erről van szó. De akkor mire a kétévenkénti ellenőrzés és kutakodás? Mire a sárga meg piros lap? A bugyogóban turkálás helyet foglalkoznának inkább azokkal a problémákkal, melyek megoldását joggal elvárnák a tagállamok.
Az eu-s pénzekkel vajon miért szórakoznak? Nem rúghatják fel az egyezményt, a szerződés szerint az jár az országnak a gazdaság átalakítása miatt. Ez így csak üres fenyegetőzés.
RonaGyuri
A klasszikus viccben; egy barát meglepve tapasztalja, hogy a cimborája közismerten hárpia anyósa olyan mint egy kezes-bárány. Csodálkozására a házigazda elmeséli, hogy volt egy kutyája, aki megharapta a postást, hát felmutatott neki egy sárga lapot, mikor megint megharapta a postást akkor még egyet. Majd mikor harmadszor is megharapta, fogra a puskát és lelőtte.
Na jó, de mi köze ehhez az anyósodnak?
Hát már kétszer felmutattam neki a sárgát! =))
nezelodo
Ezt az ötletet megint Orbánra szabták, mivel szerintük olyan analfabéta, hogy csak a foci nyelvén ért. Hehe, zunijós urak, nem ismeritek ti őt, ha kell meccs közben is változtatja a saját szája íze szerint a játékszabályokat.
Amúgy kezd hasonlítani a történet a viccre, amikor Kádár a Csau meg Hruscsov akar bejutni a mennyországba, és annyiszor szúrják seggbe amennyi galádságot elkövetett. Kijön Kádár, egy szúrással megúszta. Bemegy Csau az orosszal, kijön, mindegyik oldalt fájlalja a hátsóját és röhög. Kérdi Kádár mi olyan vicces? Mire mondja, Hruscsovot a varrógép alá tették. És a mi Viktorunkat nem tennék a varrógép alá?
papa.49
Ezt ,,körül röhögik,, a csutitetűék !!
simmering73
@Shikari: Te meg egy illiberálfasiszta retkescsótány. Anyád lenyelt volna, most nem ugatnál itt.
tulipan
@Shikari: Te meg, köztudottan egy tomapa agyú, narancsos seggnyaló, lliberálfasiszta retkescsótány vagy. Anyád lenyelt volna, most nem ugatnál itt.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.