Az Egészségügyi Világszervezet szerint minden negyedik percben meghal a világon egy ember kígyómarás miatt. A WHO a kígyómarást a "világ legnagyobb rejtett egészségügyi válságaként" jellemezte, és új stratégiát dolgozott ki a válság kezelésére.

A leggyilkosabb állat egészségügyi válsághelyzetet okoz a világon

A WHO szakértői világszerte gyűjtik a kígyómérgeket, hogy ellenszérumot lehessen kifejleszteni belőlük. Egyikük, David Williams a BBC-nek elmondta: már hatszor érte kígyómarás. "Olyan érzés, mintha egy kalapáccsal ütötték volna meg a kezemet" – mesélte felidézve, hogy legutóbb az mentette meg az életét, hogy volt vele ellenszérum.

A legtöbb áldozatnak azonban nincs ekkora szerencséje. A kígyómarás miatt sok százezren szenvednek maradandó károsodást is, legtöbbjük amputáció miatt – hívta fel rá a figyelmet a szervezet.

A kígyómarás főleg a legszegényebb afrikai, ázsiai és latin-amerikai közösségeket érinti. A földművesek nap mint nap kockáztatják az életüket a földeken dolgozva, ahol a halálos mérgű kígyók meghúzódnak. A kígyómarásoknak nagyon sok gyermek is áldozatul esik.

A WHO és a brit Wellcome Trust jótékonysági szervezet közös fellépést tervez a kígyómarás okozta válsághelyzet kezelésére.

A Wellcome Trust 80 millió fontot (30 milliárd forintot) fektet egy új programba, amelyet új kezelések kifejlesztésére és a hatékony ellenmérgekhez való hozzájutás megkönnyítésére fordítanak.

A WHO pedig egy olyan akciótervet készít, amelynek célja, hogy 2030-ra felére szorítsák vissza a kígyómarás okozta halálozást és amputációkat.

Mike Turner professzor, a Wellcome tudományos igazgatója hangsúlyozta: a megfelelő ellenanyag birtokában nagyon jók a túlélés esélyei. "Mindig lesznek, akiket halálos mérgű kígyó mar meg, de ez nem ok arra, hogy meg is haljanak".

Philip Prince, a Welcome szakértője szerint az is súlyos probléma, hogy a drága kezelést sokan nem engedhetik meg maguknak, és sokan nem jutnak el a kórházig sem, ahol megmenthetnék az életüket. Sok kórházban az orvosok felkészültsége sem megfelelő, és nem állnak rendelkezésre a kezeléshez szükséges gyógyszerek, eszközök. Prince szerint a páciensek a helyi gyógyítókhoz fordulnak, így ki sem derül, hogy kígyómarás áldozatai, és a legtöbb országban ebből kifolyólag nem is tűnik fel, hogy milyen súlyos problémát okoznak a kígyómarások.

A WHO adatai szerint jelenleg a szükséges kígyóméreg-ellenszérumnak csak mindössze egyharmadát állítják elő. A kezelést az is nehezíti, hogy sokféle mérgeskígyó van, és a marásukra nem minden ellenszérum hatásos. Afrikában a forgalomban lévő ellenszérumok 90 százaléka hatástalan a szakértők szerint.

Jelenleg nincs olyan hivatalos nemzetközi lista, amely felsorolja az összes ellenszérumot és azt is, hogy milyen kígyómarást lehet velük kezelni.

Williams szerint ugyanakkor a nehézségek ellenére nem megvalósíthatatlan a WHO 2030-ra kitűzött célja.

Mint felidézte, Pápua Új-Guineában 2003-ban minden negyedik gyermek meghalt, akit kígyó mart meg, jelenleg pedig a hatékony kezeléseknek köszönhetően minden ötvenedik kígyómarásra is kevesebb mint egy halálozás jut. Williams elismerte, hogy ez a szám is magas, de mint hangsúlyozta, a megoldás "nem igényel rakétatudományt": biztonságos, hatékony ellenanyagokra, képzett egészségügyi dolgozókra, a problémát felismerő és hatékonyan védekező közösségekre van szükség.

A WHO a májusi genfi éves közgyűlésén jelenti be a kígyómarás okozta halálozások és sérülések visszaszorítására irányuló stratégiáját.

Forrás: MTI

9 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Nessy
@Csizmás Kond: A halálos kigyómarás? Hogy kevés a szérum? Hogy nem jutnak sokan megfelelő ellátáshoz?
Csizmás Kond
@Nessy: ...hogy négypercenkét hal meg egy...
Amúgy ahol sok a kígyó ott tudják hogy kell védekezni, nálunk meg nagyon ritka a kigyómarásos halál mert addig általában el lehet jutni az orvoshoz...humbug az egész.
Nessy
@Csizmás Kond: Olvasd el a cikket, hogy hol a legnagyobb a probléma! Nem kell elhinni, nem a királyi média hozta a cikket!
Csizmás Kond
@Nessy: ...elolvastam, csak tudod én el is szoktam gondolkodni az ilyen cikken...
szóval ha világviszonylatban percenként négy, de itt európában, meg fél ázsiában és amerikában ez óránkéntra vagy naponkéntra tehető, esetleg többre, akkor ott az arány másodpercre zsugorodna...és nem lennének hozzá elegen...tehát így nem igaz...
KisGenyo2
Kevesebb, mint 131400 db négyperc van évente. És 50 milliónál több halott. Így kb. az jön ki, hogy 2,6 ezrelék hal meg ebben...
Peller Anikó
@Csizmás Kond: Ennyi ésszel ami neked van jobb ha inkább értelmes portálokat olvasol. Ja értem, nem tudod milyen az.
Csizmás Kond
@Peller Anikó: ...és ezt pont te mondod ?...:))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.