A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a magyar iparban a legnagyobb, 70 százalékos a high-tech aránya, Németországgal és Dániával van egy szinten. Ráadásul Magyarországon az unortodox, patrióta gazdaságpolitikának köszönhetően több mint harmadával nőtt az egy évben előállított hozzáadott érték – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára vasárnap Washingtonban, ahol bemutatták legújabb, Egyensúlyteremtés című könyve angol nyelvű változatát.

A kormány szerint a világ hanyatt van esve Magyarországtól

Az eseményen hangsúlyozta, a kormánynak fontos szerepe volt és van például a tőke és a munka világa, valamint a külföldi és a hazai tulajdon aránya egyensúlyának megteremtésében.

Kifejtette, a magyar gazdaság nyitott, ám ez sebezhetőséggel jár, és a kormányzati politika célja éppen e sérülékenység csökkentése. Ennek eszközeiként a többi között a munkahelyteremtést, valamint a külföldi beruházásokat ösztönző intézkedéseket említette. A magyar gazdaság eredményességéről példaként elmondta: brit startup vállalkozásokat kérdeztek arról, hogy a Brexit után hol tevékenykednének a legszívesebben, és az első helyen Magyarországot jelölték meg.

György László elmondta: az angol nyelvű kiadást azért tartja fontosnak, mert angol nyelvterületen is szeretné megértetni, hogy mit jelent az unortodox gazdaságpolitika. "Az általuk ismert és elfogadott közgazdászokra hivatkoztam, az ő Nobel-díjasaikra (...) hivatkozva szeretném megértetni, hogy lényegében olyasmiért támadnak bennünket, amit ők az itteni politikusoknak javasolnak. Ezeket az itteni politikusok nem hajtják végre, mi viszont megcsináltuk" – fogalmazott.

Kifejtette: "Bár az Egyesült Államokban úgy gondolják, hogy bezárkózunk, ugyanakkor miénk a világ legnyitottabb gazdasága: ha az export GDP-ben mért szintjét nézzük, ha a külföldi tőke GDP-ben mért arányát vizsgáljuk, akkor is a világ egyik legnyitottabb gazdasága vagyunk. Ezzel együtt viszont, csakúgy mint az amerikai gazdaság, mi is a hazai szereplőket részesítjük előnyben."

György László az elmúlt kilenc év gazdaságpolitikájáról szólva három – együttesen unortodox – intézkedést idézett fel: a jövedelem átcsoportosítását a bérből és fizetésből élő és gyermeket vállaló családoknak; a technológiát, tudást hozó és munkahelyeket és piacokat teremtő külföldi működő tőke Magyarországra hívását; és a kedvezőbb feltételek megteremtését a kis- és középvállalkozói rétegnek.

Az államtitkár felidézte: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a magyar iparban a legnagyobb, 70 százalékos a high-tech aránya, Németországgal és Dániával van egy szinten. A kis- és középvállalkozók pedig jelentős adóteher-csökkentésnek örülhetnek: míg 2009-ben 54 százalékos adót kellett fizetniük, 2019-ben ez 36 százalékosra apadt, és György László szerint 2022-23-ig 30 százalék közelébe csökken.

György László szerint az Egyesült Államokban ideológiai okok miatt vannak, akik nem értenek egyet a magyar gazdaságpolitikával. Példaként említette, hogy Magyarország idő előtt visszafizette az IMF-nek a hitelt, és visszautasította a javaslatokat. Miközben például Görögország elfogadta és alkalmazta az IMF-receptet, negyedével csökkent a GDP-je, Magyarországon pedig éppen az unortodox politikának köszönhetően több mint harmadával nőtt az egy évben előállított hozzáadott érték.

Az államtitkár hozzátette, Magyarország megadóztatta azokat a cégeket, amelyek a 2008-as világgazdasági válsághoz hozzájárultak, akik úgy alakították előtte a játékszabályokat, hogy a teljesítményüknél több profitot tudjanak kiszedni a világgazdaságból. Leszögezte: "a magyar bankrendszer profitabilitása igen kimagasló, és bár a hitelek aránya növekszik, de sokkal egészségesebb szerkezetben, mint 2010 előtt".

Az államtitkár kiemelte: a napokban több nagy amerikai egyetemen, így a kaliforniai Berkeleyn tartott előadást és mutatta be a könyvet, a következő napokban pedig Washingtonban és a kongresszusban is tart előadást.

Elmondta, a magyar megoldás egy globális problémára adott válasz, és azért szeretné minél többekkel megismertetni ezt, mert a rugalmasan gondolkodni képesek profitálhatnak belőle nemzetállamaik számára.

(Kép: MTI/Illyés Tibor)

Forrás: MTI

39 hozzászólásarrow_drop_down_circle

szép új világ
Ha a NERtársak és az oligarchák vagyonosodását vesszük alapul, akkor igen.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
kokopelli
@Eladott Ország: ...én sok évig dolgoztam N.o-ban! (Bajorország,Mittelfranken)Nekünk csak 13 havi fizunk
volt,de az év végén igan sok dolgot leírathattun a követketkező év elején az adónkbó! Üzemanyag költségböl a
melóbajárásba,a gyerekek iskolai költségeiből,lakás ill.házrenoválásból,kórházi költségből stb..stb!Én minden
évben egy erre a célra működö irodával vegeztettem el!Az volt az érdekes,hogy a következő évben az ő költsé-
gük is bekerült a leírható táblázatba! Az biztosan visszajáró összeg tudatában,azonnal lekötöttem az éves szabim
dolgait (repülőt,hotelt,bérautót stb-t)...mocskos kapitalisták!..mindenkit lefizetnek!...(;-))
(nekem cca. tizenhárom és fél hónapi volt az említett adóvisszatérítéssel együtt))..(.a nejemnek 14 hónapi))
advocat
@durbincs: Nincs Echo tv! Fél éve. Dislexiásnak tetszik lenni?
advocat
A high-tech rendben. Mondjuk. De a bérek? Akkor abban is.
nevemnick
,,...a világ hanyatt van esve Magyarországtól" ja, a röhögéstől.
RonaGyuri
@RonaGyuri: Nem tudom, hogy a románok hogyan csinálják,

de nálunk nagyon más lenne a helyzet, ha nem az elírt, hanem a valós inflációval számolnának

Mottó:
ha sokat rinyálunk a nyugdíjnál alkalmazott inflációs kulcs miatt, Orbánék Bicskéznek egyet: fogják magukat és deflációval számolnak!!!
A fizetős hvg.hu „Nő az infláció, Matolcsyék máris máshogy mérnék. De igazuk van?” címmel közöl cikket. Ami így kezdődik: „Ideje megváltoztatni az infláció mérésének módszerét – javasolta a Magyar Nemzeti Bank vezérkara, épp akkor, amikor a forint árfolyama gyengül, és a statisztika egyre nagyobb drágulást mutat. A gondolat egyrészt nem új, másrészt az indoklás egy része biztos, hogy sántít.”
Nos a cikk sajnos a Matolcsy féle unortodxiát, bár annak is a legpofátlanabb fajtájából csak megemlít, de hosszasan rugózik az infláció és a árfolyam számaival. Aminek csak egy gondja van, hogy míg az árfolyam az egy konkrét adat, az infláció egy abszolút fiktív, egyértelműen manipulált információ. Köszönő viszonyban sincs a valós árakkal! =))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.