A lakás fűtésére is alkalmas falfestékek forgalmazását jövő ősszel kezdi meg a Poli-Farbe Vegyipari Kft. – mondta Szabó Antal a cég ügyvezetője a termék prototípusát bemutató sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A termék, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Távközlési és Médiainformatikai Tanszékével együttműködve fejlesztettek ki, három rétegből áll.

A hőszigetelő réteg melletti a fűtő festék, amely az elektromos energiát alakítja át hőenergiává, ezt pedig a dekorréteg fedi, a fehér vagy színes falfesték. A termék alkalmazásához így épületgépészre és festőre is szükség van.

A helyszínen kiadott közlemény szerint

a 100 milliós nagyságrendű fejlesztésnek köszönhetően jelentősen csökkenhet a lakások ökológiai lábnyoma.

További feladat a prototípus formájában létező technológia komplett rendszerré fejlesztése, illetve a műszaki, gépészeti tartalom egyszerűsítése.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Poli-Farbe újítása nem helyettesíti, hanem kiegészíti a hagyományos lakásfűtési eszközöket.

A közlemény szerint ezzel a falfestékkel ellátott 6 négyzetméteres felülettel 60-70 négyzetméteres lakást lehet fűteni, négyzetméterenként 500-550 watt teljesítménnyel.

Magyar Gábor, a BME VIK Távközlési és Médiainformatikai Tanszék vezetője elmondta, hogy örömmel fogadták a Poli-Farbe felkérését. Azt tudták, hogy lehet olyan felületet készíteni, amely hőt bocsát ki, a termék kialakításában az volt a nehézség, hogyan lehet a felület által kibocsátott hőt szabályozni – mondta. Nagy Armand, a Poli-Farbe Kft. fejlesztő és technológiai vezetője elmondta, hogy

ezt a típusú falfestéket úgy alakították ki, hogy a lakás bármely részébe fel lehet "szerelni".

Ugyanakkor megjegyezte, szerinte azokon helyeken lesz igazán hasznos, amelyek fűtése hagyományos eszközökkel nem vagy csak nehezen megoldható, példaként az előszobát említette.

A terméket a jövőben úgy fejlesztik tovább, hogy az megfelelő része legyen az okosotthonoknak, így akár mobil telefonról is vezérelhetővé váljon.

A Poli-Farbe Vegyipari Kft. az MTI érdeklődésére közölte, a cég a 2017-es üzleti évet 11,04 milliárd forint nettó árbevétellel zárta, ami 808 millió forintos növekedés a 2016-os adathoz képest, és 860 millió forinttal több a 2015. évinél. A cég korábbi közlése szerint tavaly a Poli-Farbe 44,555 ezer tonna terméket értékesített, az eladott festék mennyisége az idén az eslő nyolc hónapban – Szabó Antal ismertetése szerint – meghaladta a 34 ezer tonnát.

Forrás: MTI

Címlapi kép: Pixabay cco

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

wagabund
nagyon sok olyan lakás van, amelynek legalább egy "hideg" fala van...azért, mert vagy északra néz, vagy vékony, de mindenképp érezni a téli hideget...akkor még izgalmasabb, ha ez egy lakott szoba fala, ráadásul kényszerből ott is van ágy...
...ezzel a (qurvadrága)festékkel elviselhetővé teszik a szobát, illetve a fűthető fal sokkal komfortosabb érzést kölcsönöz a lakásnak...

tiszteletet érdemel az ötletgazda, és aki megvalósította...jó tudni, hogy vannak még igenokos emberek is...
Desischado
És mennyi lesz az ára? Tuti, hogy nem csóringereknek van kitalálva! Akkor meg mit ér, ha sokan nem fogják tudni megfizetni?
terlasz
Sok kérdésre meg kell még adni a frankó választ ahhoz, hogy az átlagember fantáziát lásson benne egy nagyobb összeg kiadása mellett. Ehhez kell néhány év gyakorlati tapasztalat is.
Pálinkás Pál
Nos...pár kérdés...ugyebár a hő az az energia egy fajtája...nos kíváncsi lennék hogyan is ,és főleg miből termeli ki azt az energiát??És mivel okostelefonnal akarják vezérelni " A termék alkalmazásához így épületgépészre és festőre is szükség van." plusz kell hozzá egy épületgépész..ez sem más mint egy újabb elektromos kütyü,falfestésnek álcázva!!
Ergo ,drága lesz,és az üzemeltetése is...de szívesen várom hogy valaki megcáfoljon!!
KisGenyo2
@wagabund: Amit itt leírtál, az a piac 0,03%-a körül lehet...
KisGenyo2
Az elektromos energiát hőenergiává alakítani olcsó és egyszerű megoldásokkal is lehet. pl. fűtőfólia...
"jelentősen csökkenhet a lakások ökológiai lábnyoma." Ez akkor igaz, ha a villany megújuló forrásból van. Eddig leginkább az atomenergiát lehet annak nevezni, minden nyűgjével együtt a legkisebb természetkárosító hatása van, az azzal termelt egységnyi energiának (az erőmű teljes életciklusát tekintve)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.