A Demokratikus Koalíció koordinált egyéni jelöltállítást javasol és önálló listát állít a 2018-as választásokra.
"A DK sajnos már nem tudja követni az MSZP álláspontjának változásait a demokratikus ellenzék választási együttműködésével kapcsolatban" – írták az MTI-hez eljuttatott közleményükben, hozzátéve: amit látnak, az sok esetben nem találkozik a véleményükkel és kultúrájukkal, továbbá a DK szerint ellentétes a demokratikus ellenzék és "a remélt új köztársaság" érdekeivel.
Leszögezték: a DK a továbbiakban nem folytatja a közös listáról az MSZP által elindított "vég nélküli vitát, amely kilenc hónap alatt odáig sem jutott, hogy akár egyetlen hivatalos tárgyalás lett volna az ellenzéki pártok között". A DK úgy értékeli, az MSZP stratégiája és az elmúlt kilenc hónapban követett politikája lehetetlenné teszi a közös listás indulást.
A Demokratikus Koalíció elnöksége ezért úgy döntött, hogy a DK koordinált egyéni jelöltállítást javasol és önálló listát állít a 2018-as választásra; a párt listáját Gyurcsány Ferenc pártelnök vezeti – tudatták.
Hozzáfűzték: tárgyalásokat az egyéni választókerületekben induló jelöltekről kell folytatni, erre készek állnak valamennyi "demokratikus ellenzéki párttal".
"Az arányosság, a méltányosság szempontjai alapján gyorsan megállapodásra juthatunk. Csak elszántság kell hozzá" – véli a DK.
A szocialisták továbbra is közös listát javasolnak
A szocialisták álláspontja soha nem változott, továbbra is ellenzéki összefogást és közös listát javasolnak – közölte az MSZP szombaton az MTI-vel, a Demokratikus Koalíció (DK) közleményére reagálva.
A DK szombaton koordinált egyéni jelöltállítást javasolt és közölte, hogy önálló listát állít a 2018-as választásokra.
A szocialisták közleménye szerint a DK éveken át másról sem beszélt, mint az összefogás szükségességéről, ennek ellenére Gyurcsány Ferenc "hátat fordít az ellenzéki tárgyalásoknak".
Az MSZP szerint "az országot szétrabló Fidesz-kormány" leváltásához közös miniszterelnök-jelöltre, közös ellenzéki listára, és mind a 106 választókerületben egyetlen ellenzéki jelöltre van szükség a Fidesz és a Jobbik jelöltjeivel szemben – áll a közleményben.
Miniszterelnök-jelöltet választ az LMP
A választási felkészülés jegyében tartja kongresszusát az LMP szombaton Budapesten.
Az ellenzéki párt küldöttei várhatóan az mellett, hogy valószínűleg megerősítik Szél Bernadett társelnök miniszterelnök-jelöltségét, szavaznak a választási együttműködési szándékról is az Új Kezdet párttal.
Kanász-Nagy Máté, az LMP szóvivője ezzel kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: eddig az LMP elnöksége tárgyalt a Gémesi György által vezetett tömörüléssel, a tárgyalások mára előrehaladott fázisba jutottak.
A küldöttek a szövetségi politika mellett határoznak a választási program fő irányairól, valamint a jelöltállítás szabályairól is.
(MTI)
11 hozzászólásarrow_drop_down_circle
- az nem is annyi szavazat, mint amennyi %,
- csaltak megint pofátlanul,
- birka szavazók,
- a Fidesz ellopta a választást,
- nem gondoltuk, hogy ennyi náci van Magyarországon,
- annyira elégedetlenek, hogy nem szavaztak,
- buták az emberek, mikor elmondtuk, miért csak mi vagyunk demokratikusok, nem érdekelte őket.
Valami ilyesmi lesz. Amit nem fogunk hallani, vagy olvasni:
- nem fogtunk össze,
- nem voltunk hitelesek,
- nem volt programunk,
- minden bizalmat elvesztettünk,
- önző módon a saját megélhetésünk érdekelt.
Koordinált egyéni jelöltállítást javasol, tehát továbbra is szövetségkötés híve.
Az "összefogáshoz" nem föltétlenül kell a közös lista, viszont a 106 körzet valamennyiében egyetlen, de a demokratikus ellenzék közös, koordinált jelöltjeként induló személyben mihamarabb meg kell megegyezniük, hogy aztán beindulhasson a tényleges korteskedés. Persze az egyéni listákhoz egyeztetniük kell azt a 27 helyet és "kamikazejelöltet" illetően is, ahol letudják a kötelezőt, azaz: ahol nagyon nagy a valószínűsége, hogy mindenképp a regnálók vagy a Jobbik nyer, ehhez ott célszerű valamennyiüknek egymás ellen is indulnia.
Ahhoz - állítom - nagyon tudatlannak vagy rosszindulatúnak kell lenni, hogy azon morfondírozzon bárki is, hogy miért a pártelnök vezet egy pártlistát, miközben tudhatja, hogy az nem föltétlenül jelent miniszterelnök-jelöltséget is!?
Azt a gondolkodásmódot pedig már, amelyik azon hezitál, hogy elmenjen-e szavazni, azaz tájékozatlanságának és tanácstalanságának okát nem magában, hanem másban keresi, minősíteni sem lehet...
Új hozzászólás