A Richter Gedeon gyógyszergyár szerint nincs összefüggés Esmya nevű gyógyszere és a májkárosodás között – reagált a társaság az MTI megkeresésére a hírre, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) illetékes bizottsága vizsgálatot indított, mert a gyógyszerrel kezelt négy páciensnél súlyos májkárosodást jelentettek be.

Májkárosodást okozhat a gyógyszer? A Richter reagált
Illusztráció: Pixabay

Beke Zsuzsa, a Richter kommunikációs igazgatója elmondta: az Európa csaknem valamennyi országában forgalmazott, a méhmióma kezelésére szolgáló gyógyszert 670 ezer betegnél alkalmazzák, ami jelentős szám, és mindössze négy esetben jelentettek be májkárosodást.

Hangsúlyozta, hogy a gyógyszergyár rendelkezésére álló klinikai vizsgálati adatok nem mutattak összefüggést ilyen mellékhatás és a gyógyszer alkalmazása között. Ezért elképzelhető, hogy az említett betegeknél más gyógyszerek együttes alkalmazása vagy akár vírusfertőzés miatt következett be a máj károsodása.

A gyógyszergyár minden szükséges dokumentációt és információt a hatóság rendelkezésére bocsát és együttműködik annak érdekében, hogy a vizsgálat mihamarabb lezáruljon – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy standard eljárásról van szó, az EMA kockázatértékelési bizottsága minden hasonló, súlyos mellékhatás-bejelentést hivatalból kivizsgál.

A Richter arra számít, hogy a vizsgálat fél év alatt megnyugtató eredménnyel lezárul, és nem lesz indok a gyógyszer forgalmazásának felfüggesztésére.

A 2012 óta forgalmazott Esmya a gyógyszergyár egyik legígéretesebb eredeti készítménye, amelynek forgalma 2016-ban 69 millió euró volt, 2017-ben pedig 85 millió euró bevételt vár a társaság. A Richter tavalyi összes konszolidált forgalma 390 milliárd forint, 1,251 milliárd euró volt.

A Richter részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek, a papír árfolyama a hétfői kereskedésben több mint 5 százalékot esett a gyógyszerrel kapcsolatos vizsgálat hírére, kora délután 6453 forintot ért, napi minimuma 6357 forint volt.

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

SystemError
Azt azért tudni kell, hogy elég komoly tesztek előznek meg egy gyógyszer bevezetést és a májfunkciós vizsgálatok a rutin kategória ezekből. Ettől függetlenül elég valószínű, hogy nem 4 lottó szerű véletlenről van szó. Valószínűleg más betegséggel együtt okoz szövődményt a gyógyszer. Ezért igazán lehetett volna az a kommunikáció, hogy "megvizsgálják az esetleges kombinált szövődményeket" ...
peterkelemen
Melyik gyógyszer nem okoz májkárosodást, vesekárosodást? Szinte mindegyik károsítja a szervezetet.
maci0427
Nagyon lejárató szagú ez a támadás ez a Richter Gedeon gyógyszergyár ellen! A gyógyszereknek az egyik mellékhatása lehet az, hogy ha az emberi szervezetnek valamelyik része le van gyengülve vagy beteg, akkor bármilyen gyógyszer okozhat problémákat! Egy gyógyszer szedésénél meg azt is mérlegelni kell, hogy mi a "jobb", ha szedi és meggyógyul abból a betegségből amire szedte, igaz a mellékhatása sem öröm esetleg... és megmentette az életét akár meddig, vagy ha nem szedi akkor akár meg is hallhat ! Nehéz esetek ezek !

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.