Egyelőre nem enyhül az aszály, a középtávú csapadék-előrejelzések szerint is leghamarabb a jövő hét közepén, végén jöhet számottevő eső – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn a honlapján.

Nagyon rossz hírt hozott a meteorológiai szolgálat: egyelőre marad az aszály, és aggasztó a talaj vízhiánya
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Kiemelték: egyre nagyobb a csapadékhiány,

csak az elmúlt 30 nap során 20-50 milliméterrel kevesebb esett az átlagosnál.

Ennek nyomán a talaj egyre szárazabb: a felső 20 centiméteres réteg délnyugaton és északkeleten kisebb körzetekben még tartalmaz nedvességet, de főleg a mélyebb rétegekben és elsősorban a Balatontól keletre lévő országrészben már kritikus a nedvességhiány. Sokfelé 150 milliméter körüli csapadékmennyiség hiányzik a talajból a felső 1 méteres talajrétegben.

A kikelt és jellemzően 4-6, illetve 6-8 leveles fázisban lévő repce fejlődéséhez a Dunántúlon még van nedvesség a talajban, s a szeptember végi eső északkeleten is segített valamit. Azonban

az ország középső részein, ahol nagyon régóta alig esett, nagy területen hiányos a kelés, sokfelé kritikus a helyzet.

Az őszi búza vetése és az azt megelőző talaj-előkészítés is zajlik, de a száraz talajban nem vagy csak nehezen indul a kelés, és a talajmunkák is nehezen végezhetők. A kukorica betakarítása és a szőlő szürete is a végéhez közelít, ezeknek a munkafolyamatnak kedvező a száraz időjárás.

Az előrejelzés szerint a következő bő egy hét során nem sok változás várható az időjárásban, enyhe, nagyrészt napos, száraz idő valószínű. Csapadékra ezen a héten egyáltalán nem lehet számítani. Fagymentesek lesznek az éjszakák,

a minimumok 4-10, a maximumok eleinte 20-25, a hét végén 18-23 Celsius-fok között alakulnak majd. Változás legközelebb a jövő hét közepén lehet.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat az agro.met.hu oldalán folyamatosan közli a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló információkat. Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél érdemes követni a tízpercenként frissülő radaradatok mellett az előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő térképes modell előrejelzéseket is – írta a honlapján a meteorológiai szolgálat.

(MTI)

12 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
rdos
@wagabund: :-) Köszi. Örülök ha töprengsz. :-) Sajna van min. :-(

Folyami viziút kihasználtságra a jóval kisebb Rajna - Majna mostani állapotja.

www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:7.5/centery:51.0/zoom:7

Ha eltolod a Duna felé, a sógoréktól Pozsonyig, esetleg Bp-ig van némi belvizi hajó forgalom, de meg sem közelíti a Rajnáét. :-( És ez csak a hajózás.

Többpártunk és mindenkori szabadon? választott kurmányunk évek óta szeretne csinálni egy öntözési hivatalt. Előtte meg kellene ismertetni a régi józan paraszti vízgazdálkodásunkat hivatalnokokkal, egyben ki is derülne, miért nincs rájuk szükség. Eleinknek csatornáik voltak igen nagy számban (Takács Károly kiásta, figyelem a régészet az természet tudomány!), hivatalról nincs írásos emlék (na ez meg persze agitPRop volt már akkor is :-().

Az öntözésen túl az is kiderülne, hogy nem hátrafelé nyilazó "szittya magyar szítja" a mi népünk hanem a mainál is fejlettebb vízgazdálkodást folytattak paraszti eleink (hivatal nélkül!). Ja és még az is kiderülne hogy nem jöttünk mi sehonnan sem, de ez már messzebbre vezetne.
kokopelli
@fideszes gyökér: azután a régi viccet adaptálja a főnök,megállapítja,hogy mi tette
lehetetlenné a jó termést,ergo a hármas szabályt!
-az "aszály"
-a "viszály" és
-a "muszáj"
Lepényleső
...ráadásul még a török is a nyakunkon,dicső vezérük meg rajta nem hagy helyet szárazon?
kokopelli
@fideszes gyökér: ...no problem "a zetársak" a csőszkunyhókban urai a helyzetnek! ;-)
rdos
El lehet humorizálni a kérdést. Azért a víz az úr.

A vízzel "csak" két probléma szokott lenni. Ha túl sok, vagy ha túl kevés van belőle.

Most - százötvenedik - százhetvenedik - kétszázadik éve nálunk csak az a probléma hogy sokszor túl kevés, sokszor meg túl sok. A víz. :-(

Nem az égiekre - csapadékra kellene hagyatkozni, hanem a hasznosítatlanul elfolyó felszíni vizeinkre. :-( De persze lehet humorizálni bajszosszar bajuszán. :-(
rdos
Mára Komáromtól Paksig a Dunán lényegében minden mércén az eddigi legkisebb dunai vízszintet mérték. Úgy tűnik, most még mindig az a gond hogy nincs elég víz. :-(

www.vizugy.hu/?mapModule=OpGrafikon&AllomasVOA=16496188-97AB-11D4-BB62-00508BA24287&mapData=Idosor#mapModule

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.