Egy kardiológiai időpontra átlagosan 50 napot kell várni.

Ma átlagosan több mint három hetet kell várnia egy betegnek, hogy bejusson egy szakrendelésre; a leghosszabb a várakozási idő a kardiológiai szakrendeléseknél van, míg a legrövidebb a fül-orr-gégészeti ellátásoknál és a gyermekgyógyászati szakrendeléseknél

- derült ki a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség legújabb, a szakrendelési várakozási időről készített felméréséből, amelyet kedden juttattak el az MTI-hez.

A tavaly novemberben készített, 28 intézmény adatait tükröző felmérés szerint a járóbeteg szakellátásban az átlagos várakozási idő szakmától függően 3 és 50 nap között mozog. Több szakrendelésre már 3-4 nap alatt be lehet jutni, de hét olyan szakrendelés is volt, ahol legalább egy hónapot kell várni.

A felmérés szerint az összes szakterület összesített átlagos várakozási ideje 22,8 nap volt, ami két és fél nappal több, mint 2016. novemberében készített felmérésben.

A legrosszabb helyzetben továbbra is a kardiológiai szakrendelések vannak, átlagosan több mint 50 napos várakozási idővel, bár itt a helyzet legalább már nem romlott tovább. Második a diabetológia (37 nap várakozás) és harmadik az angiológia 36 nap várakozási idővel.

Átlagosan egy hónapnál is több várakozás után juthatunk be endokrinológiai, nefrológiai, szemészeti és bőrgyógyászati szakrendelésre is.

A legjobb a helyzet a fül-orr-gégészeti, a sebészeti és a gyermekgyógyászati szakrendeléseken, itt 3-4-5 nap a várakozás.

A százalékosan legnagyobb romlás a sebészeti szakterületen volt mérhető, azonban a százalékosan magas érték itt a 1,5 napos várakozási idő 4 napra történő növekedését jelentette csak, ami nem nagy eltérés abszolút értékben – áll a felmérésben.

A második és harmadik legnagyobb relatív növekedést mutató szemészet (90 százalék) és nefrológia (82 százalék) kapcsán azonban már 15-16 napos növekedésről beszélünk, így a korábban 20 napnál rövidebb várakozási idő az elmúlt két évben mindkét esetben 30 napnál hosszabbra növekedett.

Az érsebészeti/angiológiai ellátásban hatvan százalékkal nőtt a várakozási idő a két évvel ezelőttihez képest, és az ultrahangos szakrendelés volt még az a terület, ahol több mint a felével, 56 százalékkal nőtt a várakozási idő.

A legnagyobb arányú javulás két szakterületen van, azonban az okok a két esetben eltérők – írták. Negyvenhat százalékkal, 13 napról 7 napra csökkent a betegfogadási listák hossza az általános belgyógyászati szakrendeléseken. Egyértelmű trend, hogy e szakrendelés visszaszorulóban van, jellemzően diagnosztikai munka folyik itt, a betegeket ezt követően a "specializált" belgyógyászati szakrendelésekre irányítják át. Ez értelemszerűen a betegfogadás felgyorsulásához vezet.

A relatív várakozási időben magasan a legnagyobbat – 23,5 nap, 41 százalék – csökkenő szakterület a korábban a listát 57 nappal vezető endokrinológia.

A kapacitások és az igények változásának figyelembevételével a szakemberek véleménye szerint a komoly csökkenés oka egyértelműen az, hogy a korábbi igen magas várakozási idő miatt a betegek a magánellátást választják – olvasható az anyagban.

A szakmai szövetség felhívja az egészségpolitika figyelmét, hogy a betegfogadási idők változását monitorozni kell, és amennyiben szükséges, finanszírozási eszközökkel be kell avatkozni. Ilyen lehet szerintük az úgynevezett teljesítményvolumen-korlátok célzott feloldása, többletfinanszírozás a befogadási listák csökkentésére, illetve a háziorvosok gyógyszerfelírási jogosítványainak kiterjesztése. A szövetség szerint a kórházi várólisták kapcsán már sikeres módszerrel a járóbeteg-szakellátásban is eredményesen lehetne csökkenteni a betegek várakozási idejét.

Forrás: MTI

Címlapi kép: Pixabay Cco

14 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Nessy
Néha egy értelmes rendlelet is segítene! Szedek egy gyógyszert, életem végéig, amit csak a cardiológia szakorvosa rendelhet, aki egy évre a felírási jogot átadhatja a háziorvosnak. Miután ismét letelt az egy év, időpont kérés, várakozás,és adminisztráció, miután nincs panaszom, jól vagyok.Persze, ha már oda evett a csoda, a doki megvizsgál, majd leírja: status idem. ( változatlan állapot) Miközben egy sűrgős esetnek tovább kell várnia. Majd azzal búcsúzunk, hogy ha panaszom van jelentkezem. Persze ehhez a "panaszomnak" nálam is előre kell jeleznie, hogy hat hét múlva megjelenik.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Commenter
@Eladott Ország: ez rettenetesen morbid. :((
emerencia
Körülöttem nagyon sokan még több időt várnak a szakrendelésre való bejutásra mint ami a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség legújabb, a szakrendelési várakozási időről készített felméréséből kiderül.

Mindez csak a szegényebbekre és a protekciótlanokra vonatkozik. Akinek pénze, kapcsolata van az magánorvoshoz megy vagy másokat megelőzve hamar bekerül a tb. szakrendelésre. A többiek várnak akkor is, ha idősb koruk és állapotuk miatt egészségesen is nehezen bírják már a munkát a többször meghosszabbított rájuk vonatkozó kötelező nyugdíjkorhatárig. Betegen, valamilyen tünettel, fájdalommal kínlódva csupa "élvezet" gályázni fiatalon, idősen, középkorúan egyaránt. Nyugdíjasan pedig nap mint nap azzal a tudattal felébredni, hogy diagnózis és időben megkezdett korrekt gyógykezelés hiányában idő előtt eljöhet a vég ugyancsak rettenetes lehet. Ennyit ér egy határon belül született, hazájában évtizedeket adót és járulékokat fizetett magyar és erre a "szebb jövőre" számíthatnak az aktív korú honfitársai is.
idppp
Azt írják, hogy a sebészeten a várakozási idő 4 nap! Ez sürgős esetben lehet csak igaz, átlagban minimum fél év. Ez legjobban az ortopédsebészetet érinti, amiről nagy előszeretettel megfeledkeztek. Én jelenleg az 1 éves(!!!) várólista végén helyezkedem el, peddig járásjéptelen vagyok! Kedves ismerősömnél rosszindulatú hasnyálmirígy-daganatot diasztognizáltak, jártányi ereje sincs, de csak 3 hét múlva operálják! Rohadjon meg, aki az egészségügyi ellátásért felelős a kormánnyal és Orbánnal együtt! Többségünknek nincs pénze magénklinikára, magánkóházra, egy csípőprozézs-beültetés mésfél millió forint! Ezt termeljem ki a 2,7 %-os nyugdíjemelésből? Szemét, mocskos módon hazudnak, kívánom, hogy minden illetékesnek, és hozzátartozóinak is a közgyögyógyellátás kelljen igénybe venni!
emerencia
@idppp: Nap mint nap hallok olyan eseteket, mint ami veled és kedves ismerősöddel történik. Nem vagyok képes napirendre felette!!! NEM! NEM! NEM!
evacica
@Commenter: Lehet de sajnos igaz ez az orbáni M.o.! Lehet, hogy mire a szakrendelésre kerülsz már késő! Legfőbb érték az ember, így véd téged Orbán!
Commenter
@evacica: Nem csak engem, "véd" így hanem minden lakost, az egész országot.Kivéve az elitet és a holdudvart mert ők magánklinikákon vagy külföldön kezeltetik magukat. Számára nem az ember a legfőbb érték, hanem a hatalom amit általuk megszerzett.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.