Egészséges emberek bármelyik ásványvizet korlátlan mennyiségben fogyaszthatják, egészen más azonban a helyzet valamilyen betegség esetén.

Ön figyel az ásványvizek összetételére?

Fotó: Pixabay.com

Magyarország külföldön is méltán híres természetes ásványvizeiről, hiszen a Kárpát-medence területe alatt kiváló minőségű, szennyeződésektől mentes ásványvíz készletek találhatóak. Ez a vízmennyiség a földkéreg repedésein keresztül szivárog a mélybe, ahol oldja a kőzetben lévő ásványokat. Attól függően, hogy milyen annak a kőzetnek az összetétele, amelyen a víz átszivárgott, és milyen mélyen fekszik a vízadó kőzet (a mélyen fekvő víznek magasabb a hőmérséklete, így több ásványi anyagot old), változik a víz oldottásványianyag-tartalma, összetétele.

A természetes ásványvizekről tudni kell, hogy eredetüknél fogva nem kerülhet bele környezeti szennyező anyag, mert a vízadó képződmény védett a felszíni szennyeződésekkel szemben, valamint a vízadó kutat meghatározott nagyságú védő terület veszi körül. Több ezer éven keresztül szűrődött abba a vízadó rétegbe, ahonnan kitermelik. Minden kémiai és mikrobiológiai szennyeződéstől mentes. Az ásványvizek semmiféle idegen, hozzáadott anyagot nem tartalmaz. A szén-dioxid nem tekinthető idegen anyagnak, hiszen a legtöbb ásványvíz természetes állapotában is tartalmazza.

A betegek figyeljenek oda!

Egészséges emberek bármelyik ásványvizet korlátlan mennyiségben fogyaszthatják, nem szükséges, hogy váltogassuk a különböző ásványvizeket időnként. Különbséget tenni az ásványvizek között csak ásványianyag-tartalmuk, összetételük, ennek következtében ízük alapján lehet, mely a semlegestől a jellegzetes, karakteres ízig sokféle változatban van.

Az ásványvizek energiamentesek is, így a fogyókúrázók számára is a legmegfelelőbb ital. A szénsav ugyanakkor gyenge sav, étvágygerjesztő hatású, segíti az emésztést. A víz szénsavtartalmának máskülönben az egészségre nincs hatása, azt ki-ki saját ízlése szerint választhatja meg.

Egészen más a helyzet valamilyen betegség esetén, mert akkor a betegeknek figyelni kell a fogyasztott természetes ásványvíz összetételére. Minden ilyen víz palackján megtalálható az összetétele, így mindenki önállóan kiválaszthatja a betegsége számára megfelelő vizet, de a kezelőorvos tanácsát is ki kell kérni:

Vesekőképződésre hajlamos ember ne igyon túl magas kalcium- és magnéziumtartalmú ásványvizet;

Magas vérnyomásban szenvedő kerülje a nagy nátriumtartalmú vizet;

Gyomorsav-túltengésben szenvedőknél a szénsavmentes lúgos kémhatású ajánlott;

Csontritkulásban szenvedők a sok kalciumot és magnéziumot tartalmazó vizeket igyák;

Akiknek nem záródik jól a gyomorszája (reflux), szénsavmentes vizet fogyasszon;

Ha valakinek kevés a gyomorsava, akkor a szénsavasat részesítse előnyben.

A címkén rajta van minden

Senki ne érezze úgy, hogy nem tájékoztatták megfelelően a veszélyekről, mert a palackozott természetes ásványvíz élelmiszernek minősül. Minden palack címkéjén megtalálható az összetétel, ennek alapján bárki kiválaszthatja a maga számára legmegfelelőbb ásványvizet, nincs szükség a betegek külön figyelmeztetésére. Már csak azért sem kell aggódni az ásványi anyag mennyisége miatt, mert a magas ásványianyag-tartalmú vizekből is 8-10 litert meg kellene inni naponta, hogy a napi ajánlott beviteli szintet elérjük, és ez még nem a napi megengedett szint, pláne nem az egészségügyi kockázatot jelentő mennyiség. Másként van ez a gyógyvizeknél, hiszen azok ásványianyag-tartalma több tízszerese az ásványvizekének, ezért rendelkeznek klinikailag bizonyított gyógyhatással, és emiatt az orvos által meghatározott gyógyvizet csak az orvos által javasolt mennyiségben és gyakorisággal fogyaszthatjuk.

Webbeteg

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Manhattan
Én desztillált vizet iszom, mert tudom, hogy a szív és érrendszeri betegségeket, magas vérnyomás, vesekő, a kemény vizek (csap és ásványvizek) okozzák. www.youtube.com/watch?t=2707&v=XOdpikidsWo&fbclid=IwAR05zcEgJqy9qthnV0WF2ciMqTlut0OTTLr-8wrLyHxt7MGFD2aIDOQ6t4k
simmering73
Természetesen. Mivel a forgalomban lévő vizek döntő többségének köze nincs az ásványvízhez.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.