Vannak szabályok, amelyeket be kell tartania mindenkinek, aki hegyi túrázásra készül – mondta Dely Kornél villámvédelmi szakértő az M1 aktuális csatorna szombat esti műsorában.

Ezt tegyük, ha villámlik a fejünk fölött
Fotó: MTI/Komka Péter

A Magyar Mérnöki Kamara tagja, aki maga is túrázik, fontosnak nevezte az előzetes információgyűjtést, a megfelelő ruházat és a megfelelő útvonal kiválasztását, valamint a meteorológiai előrejelzés követését.

Hozzátette, a civilizációban nem szoktunk hozzá a villámcsapásnak kitett környezethez, de például a Tátrában ilyen helyre kerül az ember.

Arról is beszélt: a hegyen az ember meghallja az érkező viharokat, és Erdélyben maga is járt már úgy, hogy egy hegyet 200 méterrel a csúcs előtt megfordulva otthagyott, mert hirtelen elromlott az időjárás.

Dely Kornél kiemelte: a globális felmelegedés miatt gyakoribbak a viharok és gyakrabban jönnek létre villámok, de a villám természete, létrejöttének oka és az ellene való védekezés nem változott semmit.

Elmondta, villámlás idején

nem tanácsos fák alá állni, mert a fát érő villámcsapás után a gyökereken vízszintesen terjed szét a földben a villám árama, és az ott tartózkodó ember lábai közt lépésfeszültség alakulhat ki. Sík terepen pedig a legcélszerűbb a lehető legmélyebbre lekuporodni és kivárni, amíg elmúlik a vihar

- tette hozzá.

(MTI)

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
Ezt régen az általánosban tanították, és minden gyerek tudta is, még a focimeccset is abbahagytuk, ha kitört a vihar ...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.