Magyarország igazságügyi hatóságai egyre nagyobb mértékben derítik fel az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) által is vizsgált ügyeket – írta a Legfőbb Ügyészség szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben rámutattak arra, hogy az OLAF – a csökkenő számú kezdeményezései között – egyre többször olyan ügyben tesz igazságügyi ajánlást, amelyben már folyik Magyarországon nyomozás.

A Legfőbb Ügyészség szerint az OLAF sok esetben feleslegesen vizsgálódik Magyarországon
Polt Péter legfőbb ügyész – fotó: MTI/Kovács Tamás

Az OLAF kedden nyilvánosságra hozott 2018-as éves jelentése szerint, a magyar ügyészség az uniós átlagot (36 százalék) lényegesen meghaladó mértékben, az OLAF által kezdeményezett ügyek 45 százalékában emelt vádat 2012 és 2018 között – írta a Legfőbb Ügyészség, amely példaként említi, hogy ugyanezen arány például Németországban 21, Franciaországban 25, míg Finnországban 0 százalék.

Rámutattak, az OLAF az uniós pénzekkel összefüggő adminisztratív szabálytalanságokat vizsgálja, büntetőjogi tényállást nem állapít meg, bűnügyi bizonyítást nem végez. Erre sem felhatalmazása, sem pedig eszköze nincsen.

A magyar ügyészség – bár erre nincs törvényi kötelezettsége – a mindig követett protokoll szerint az OLAF igazságügyi ajánlása nyomán valamennyi esetben elrendelte a nyomozást, illetve amennyiben már folyamatban volt a nyomozás, az OLAF ajánlását a nyomozás irataihoz csatolták és abban értékelték – tették hozzá.

Kitértek arra is, hogy az OLAF jelentés megállapítása szerint az uniós hivatal Magyarországot érintően 9 vizsgálatot fejezett be, amelyek közül 7-et zárt ajánlással. Ez a szám ugyanakkor valamennyi – igazgatási, pénzügyi és igazságszolgáltatási – ajánlást takarja. Ezen belül a 2018. évben érkezett igazságügyi ajánlások száma 4 – hívták fel a figyelmet.

A kommüniké szerint a 2018-ban érkezett igazságügyi ajánlásokat – az általános protokollnak megfelelően – az igazságügyi hatóságok nyomozás keretében vizsgálják ki: 1 ügyben nyomozást rendeltek el, 3 ügyben az OLAF ajánlását már folyamatban lévő nyomozásban értékelik.

Az igazságügyi ajánlások száma folyamatosan csökken, 2015-ben és 2016-ban még 10-10 ajánlás érkezett, 2017-ben már csak 6 ajánlás, 2018-ban az említett 4, míg 2019-ben eddig még nem érkezett az OLAF-tól igazságügyi ajánlás – olvasható.

Mint írták, az OLAF ajánlások eredményével foglalkozó jelentésrész összefoglalóan tartalmazza a csalárd és nem csalárd jellegű szabálytalanságok adatait, illetve ezek pénzügyi hatásait, a pénzügyi ajánlással érintett összegek arányát.

Ezekből az adatokból az OLAF igazságügyi ajánlásaival érintett bűncselekményekkel okozott kárra semmilyen következtetést nem lehet levonni – közölték a csalárd és nem csalárd szabálytalanságokkal kapcsolatos adatok differenciálatlan összesítésére figyelemmel, valamint arra, hogy a pénzügyi ajánlással érintett összeg nem azonos a bűncselekményekkel okozott kárral vagy vagyoni hátránnyal.

A közleményben úgy fogalmaztak: összefoglalva megállapítható, hogy "Magyarország igazságügyi hatóságai – folyamatosan jó teljesítményt nyújtva, az OLAF-fal a legszélesebb körű együttműködésben – egyre nagyobb mértékben derítik fel az OLAF által is vizsgált ügyeket."

(MTI)

14 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
@Qqberci: Igen kérem ez kicsiny hazánkban kérdés

Szellemiségében a „nem volt közgyűlés” meg a „sebességnek nincs köze a baleset súlyosságához” közvetlen rokona

Miközben a derék legfőbb-hárító ócska pártkatona az OLAF-ot mocskolja, hogy „feleslegesen piszkálódik” a dolgok úgy állnak, hogy nem igazán sikerült előbbre jutniuk abban, hogy meglelje „azokat a fiktívnek tűnő szolgáltatói szerződéseket, amelyeken keresztül a Microsoft magyar leányvállalata kenőpénzeket fizethetett ki”. Tartok tőle, hogy az akarattal lehet gond, mert mint mondta Hadházy közellenség Ákos „független országgyűlési képviselő: Egy kivételével sikeresen beazonosította azokat”!
A mai matyar jogi kultúrára jellemző, hogy a kormányfő veje, Tiborcz István HCS Experts nevű cége, ami a Microsoft ügyletek idején hirtelen százmilliós bevételekhez jutott, majd a cég profitját Tiborczék az utolsó fillérig felvették osztalékként, érintettsége „kérdéses”!!! =))
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Aki Én
Azért az sokatmondó, hogy csak egyetlen esetben volt hangos a fidesz, mikor az OLAF olyan ügyet tárt fel, amiben az ellenzék (is!) érintett volt.
namihami
""Tényleg röhej, hogy ennyit vizsgálódik. Az lesz a vége, hogy minden stiklink, lopásunk, lenyúlásunk kiderül. És országlásunk, az én és a Pintér valamint a Szájer feleségének legfőbb célja éppen ennek elkerülése. Hiszen ezért tett oda a Vezér, ahol vagyunk.""---miként azt Poltnak az MTI-hez eljuttatott közleményében olvashatjuk.
Nessy
Az lehet, hogy "nyomozást indít", aztán "bűncselekmény hiányában" gyorsan le is zárja azt! Ahol a nyílt túl számlázás nem bűn, ahol a közbeszerzés dupla áron a haveroké, ahol milliárdos csalással a háta mögött valaki parlamenti képviselő, ott mit lehet várni a hazai ügyészségtől, rendőrségtől? És most már családi vállalkozás lett a szerecsen mosdatás!
Yoda69
Azokban az esetekben biztos amiben a fideSS maffia erintett.
papa.49
A nertagok dolgait felesleges vizsgálni, hiszen azok nertagok!!!
Kígyótekintetű mondom versenyben vagy az első lámpavasért !!!
Eladott Ország
Téged már régen megvett a csúti cigány. Együtt fogtok a börtönben megrohadni, te szarházi, pofátlan, gazember!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.