Kásler Miklós a jelentős haszonnal és a külföldi tulajdonnal magyarázta, hogy a gyógyszerészek kimaradtak az egészségügyi dolgozóknak szánt jutalomból. Erre is reagált a 24.hu-nak Hankó Zoltán, a kamara elnöke.

A gyógyszerész nem tejfölárus, és ezzel nem a tejfölárusokat akarom megbántani. Nem kereskedők vagyunk, hanem képzett egészségügyi szakemberek

– reagált a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a 24.hu-nak arra, hogy Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt üzente a gyógyszerészeknek, azért nem kapják meg a bruttó 500 ezer forintos egyszeri juttatást, mert „egyébként is azt tették, amit a járvány nélkül is tettek volna”.

Hankó Zoltán szerint „nemcsak a pénzről van szó, hanem arról, hogy most hirtelen alapvető dolgokat, a gyógyításban betöltött szerepünket kérdőjelezik meg.

Ez nagyon komoly csalódást jelent, hiszen az volt a kommunikáció, hogy minden egészségügyi dolgozó megkapja, eszünkbe sem jutott volna, hogy minket nem tekintenek annak.”

Kásler a döntést azzal is indokolta, hogy az ágazat eleve nagyon magas, huszonöt százalékos haszonnal dolgozik, ráadásul az üzletek vállalkozási formában szolgáltatnak, és a tulajdonosok közel egyharmada külföldi. Hankó minderre korábban úgy reagált, „sajnos” lehet, igaz, hogy a tulajdonosok közel egyharmada külföldi, de ez azért van, mert hiába van meg a jogszabályi keret ahhoz, hogy a patikák többségi gyógyszerészi tulajdonként működjenek, „évek óta hiába kéri a tárcától az ilyen irányú intézkedéseket”.

Az idei bevételekről az elnök úgy nyilatkozott a lapnak, hogy az első hetekben megugrott a forgalom, az emberek bevásároltak immunerősítőkből, vitaminokból, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentőkből, lázcsillapítókból. De ezt aztán erőteljes visszaesés követte, az adatok szerint a 2019 hasonló időszaka alatt volt a gyógyszertárak forgalma. „Az ágazati átlagbér eleve a nemzetgazdasági átlag alatt van. És a megnövekedett betegforgalom sem feltétlenül jár megnövekedett bevétellel, hiszen gyakori, hogy a beteg »csak« egészségügyi szaktanácsot kap.

Ráadásul a fokozott terhelést olyan időszakokban kellett állniuk a gyógyszertárak dolgozóinak, amikor még nem volt teljeskörűen kialakítva a megfelelő védekezés sem az egészségügyi szolgáltatóknál, sem a lakosságnál. Azért ne felejtsük el, hogy a gyógyszertárakba is többnyire beteg emberek járnak."

Hankó Zoltán hozzátette:

A gyógyszerész kötelezően ügyeletet biztosít, az előírások szerint kötelező az azonos hatóanyagú készítmények közül az olcsóbbat ajánlania a betegnek, sőt, le kell beszélnie a termék megvételéről olyankor, ha úgy látja, hogy az nem használna, vagy ártana neki. Rengeteg olyan készítményt forgalmazunk kötelezően, ami veszteséges a gyógyszertárnak.

Az Emmi végül hétfőn azt mondta, a kórházi gyógyszerészek és gyógytornászok megkapják az egyszeri juttatást, ami Hankó szerint körülbelül ötszáz dolgozót érint, „nagyon helyesen, ők konkrétan a kórházak területén dolgoznak. És kimaradt mintegy tizenkétezer, gyógyszertárban dolgozó gyógyszerész és szakasszisztens az ország egész területén”.

Forrás: 24.hu, Index

Címlapkép: MTI/Krizsán Csaba 

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Gyütt Mönt
Kásler úr, mi köze van ehhez a külföldi tulajdonosnak?
ómió
..., aki gyógyszert árul, ha esik, ha fúj! És?
rokker33
Nem értek egyet azzal hogy adjanak 500 ezret a gyógyszertári dolgozóknak!! Jó üzlet a gyógyszer ipar több 100 milliárdos bevételt produkálnak nehogy már abból ne jusson a gyógyszertári dolgozóknak!! Egy nővér egy orvos egy asszisztens és a többi egészségügyi dolgozó csak annyit kap amennyit a kórház ad nekik ők meg abból gazdálkodnak amit az állam ad !!Ott nincs profit nincs bevétel csak a TB amit egyre kevesebben fizetnek be és a betiltott hála pénz!!A gyógyszerészeknek meg adják meg a tisztességes fizetést és akkor nem kell az 500 ezer forint alamizsna!!!
levarosbukta
@rokker33: Bevallom én azt hittem hogy az egyszeri 500 eFt kifizetést a koronavírussal közvetlen kapcsolatba kerülő eü. dolgozók fogják kapni. Tehát a kórházakban dolgozó nővérek, ápolók, orvosok, műtősök stb. Nem pedig az összes mindenki aki kvázi az egészségügyhöz tartozó bármely ágazatban dolgozik. Ezért érthetetlen számomra is a gyógyszerészek, gyógyszertári dolgozók követelése. Messze menően védve voltak a fertőzéstől, jobban mint a bolti eladók. Maszkban, kesztyűben, plexifallal, max. 3 emberrel a vevőtérben végezhették munkájukat.
csak úgy....
most ki dönti el,hogy a patikus egészségügyi dolgozó e vagy sem ,eselleg a szakképzett ápolók az öregotthonokban? nem értem,hogy az államilag támogatott focisták és edzöik körül miért nem tört ki az osztályharc? ök szép csendben kapták tovább a havi millióikat úgy,hogy labdába sem rúgtak és ezen soha nem háborodik föl senki! ki a tököm kötött eltartási szerzödést velük?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.