A közelgő húsvét miatt üveges tormákat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), élelmiszerbiztonsági szempontból mindent rendben találtak, ugyanakkor jelölési hibák miatt 15 terméknél hatósági eljárás indult, amelyekért várhatóan együttesen 600 ezer forint bírságot szabnak ki. 

A hivatal a Szupermenta program tesztjében 26 üveges tormát ellenőrzött. A vizsgált termékek közül 5 lengyel előállítóktól származott, 21 pedig magyar gyártású volt.

A szakemberek elsősorban a kínálatban legnagyobb arányban jelenlévő, speciális ízesítés nélküli termékeket vizsgálták, valamint a csípős tormákat is, utóbbiak közül nyolcat ellenőriztek.

Húsvéti tormákat tesztelt a Nébih, meglepő eredmény született

Fotó: Nébih

A termékeket élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatoknak vetették alá a hivatal laboratóriumaiban. Minden terméknél megvizsgálták azok ólom-, kadmium-, összes cukor és rosttartalmát, továbbá a növényvédőszer-maradékok és több tormánál az allergének vizsgálata sem maradt el.

A termékek tartósítószer (szorbinsav) tartalmának vizsgálata ugyan még folyamatban van, de a Nébih szerint már most el lehet mondani, hogy élelmiszerbiztonsági szempontból minden rendben a tormákkal.

A termékek jelölésvizsgálatánál azonban számos problémával találkoztak a hatósági felügyelők: gond volt többek között a megkülönböztető jelölésekkel, valamint az összetevők és a tápérték feltüntetésével is. A jelölési hibák miatt 15 terméknél hatósági eljárás indult, amelyek várhatóan együttesen 600 ezer forint értékű élelmiszer-ellenőrzési bírság kiszabásával zárulnak. Emellett a szakemberek kötelezik az előállítókat és forgalmazókat a jogsértések megszüntetésére, a jelölési hibák javítására.

Közölték, a vizsgált 26-ból 18 terméket két magyarországi gyártó állított elő, így náluk a teszt kiegészítéseként helyszíni ellenőrzést is tartott a Nébih.

Az egyik előállítónál megállapították, hogy az üzem adalékanyagokat, fűszerkivonatokat és egyéb dúsító összetevőket is tartalmazó, úgynevezett összetett anyagot használ a termékei gyártásához. A probléma abból adódott, hogy bár a keverék összetevői az idők folyamán megváltoztak, ezeket hét termék jelölésén nem vezették át. Emiatt a jelölés az összetevőket tekintve jogszabálysértő, hisz az összetett összetevőket helytelenül és hiányosan tartalmazza, vagyis sérül a vásárlók valósághű tájékoztatása.

Forrás: Nébih
Címlapkép: Pixabay

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

jancsipapa
Az azért konkrétan le kellett volna írni ,hogy melyik milyen minősítést kapott ,melyikkel mi volt a probléma ,melyik volt rendben. Sőt, esetleg egy rangsort felállítani . Mert ennek a cikknek így semmi értelme...
Highlanders
@jancsipapa: szó szerint! Semmi értelme!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.