Az egyházi munkától visszavonult katolikus lelkész szerint az elmúlt évtizedekben szemléletváltásnak lehetünk a tanúi: amíg a homoszexualitás az ószövetségi tanításban tényleg szigorúan volt megítélve, a téma láthatóbb megjelenése előrelendítette az egyházi elfogadást is írja a HVG.

Semjén Zsoltnak üzent a volt váci püspök: nem szerencsés, amikor politikusok a kereszténységre hivatkozva hoznak döntéseket
Kép:MTI/Komka Péter

Tudomásul kell vennünk a szexuális identitásproblémával küzdők állapotát, és azt, hogy ők nem okozói ennek a helyzetnek. El kell fogadnunk őket és segítenünk kell, hogy megtalálják a helyüket, az viszont zavar bennünket, ha az LMBTQ gondolkodás propagálásával találkozunk, mintha ez lenne az ideális emberi élethelyzet

- mondta Beer Miklós volt váci püspök, amikor arról kérdezték, hogyan változott az egyház állásfoglalása a melegek megítélésében.

Ahogy igyekszik alkalmazkodni, a kereszténység egyelőre csak keresi a megfelelő szavakat, hogy ne eredendően sértően álljon a kérdéshez. Ferenc pápa úgy fogalmazott, hogy a homoszexuálisoknak is helye van a családban, Beer szerint viszont ez a kijelentés társadalom családjára vonatkozott:

az egyház igyekszik könyörületes maradni, de azt nem tudják elfogadni, hogy a homoszexuális párokat is házasoknak tekintsék, ahogy azt sem, hogy gyerekeket fogadhassanak örökbe. Ha onnan indulunk ki, hogy a heteroszexuális kapcsolat célja a házasság és a családalapítás, az efféle kijelentéseknek nincs is értelme, véli a volt püspök.

Azt azonban semmi nem tiltja, hogy a homoszexuálisok is teljes értékű keresztények legyenek, teszi hozzá:

bárki, aki részt akar venni az egyházi életben, azt testvéri szeretettel fogadják.

Bár a melegellenesnek titulált törvénycsomagról úgy gondolja, alkalmat ad a bonyolult fogalmak tisztázására, egyúttal fontosnak tartja leszögezni:

nem szerencsés, amikor politikusok a kereszténységre hivatkozva hoznak döntéseket.

Utóbbit arra a felvetésükre mondta válaszul, hogy Semjén Zsolt csütörtökön azt nyilatkozta, hogy egy keresztény párt elnökeként nem tudja támogatni a bűnös homoszexuális életmódot.

Beer szerint az egyház és az állam elválasztása alapvető igényként merül fel a 21. században, ily módon pedig illetéktelenül mossák össze a kettőt, akik a vallással magyarázzák a lépéseiket.

Az egyháziak politikai elkötelezettségtől függetlenül próbálnak mindenkit megszólítani, a politikusok azonban sokszor a kereszténység nevében sértenek meg más vallási közösségeket, vagy valláson kívüli embereket. Ennek nem tudunk örülni

– állítja a volt váci püspök.

A lelkész szerint az LMBTQ-kérdés is arra világít rá, hogy a kereszténységnek folyamatosan reflektálnia kell a változó világra, felül kell vizsgálnia, hogy a gyakorlatai megfelelnek-e a krisztusi tanításnak. Úgy gondolja, ennek legjobb módja jelenleg kilépni a templom falai közül, és demonstrálni a hit értékét a mindennapi élethelyzetekben, legyen szó családról, nevelésről, vagy társadalmi viselkedésről.

Ugyanilyen fontos lenne a fogyasztói szokások átgondolása: Beer szerint nagylelkű keresztény magatartás, ha az ember odafigyel a teremtett világra, és kevesebbet közlekedik autóval, vagy utazik külföldre. A járvány után pláne szükség van az effajta újragondolásra, Beer pedig azt sem bánná, ha a jövőben az emberek legalább annyit szánnának karitatív célokra, mint mondjuk a saját üdülésükre. A mértéktartás kulcseleme kéne legyen a keresztény életnek:

ameddig ilyen lagymatag módon éljük meg a vallásosságunkat, miért csodálkozunk azon, ha nem akarnak csatlakozni hozzánk?

– kérdezi.

Nem véletlen az sem, hogy a modern, digitalizált világban a fiatalabb generációk elszakadtak a hagyományos vallási közösségektől, de a volt püspök szerint hasonlóan példás viselkedéssel a hit népszerűsége a fiatalok között is megnőhet. Felidézte, hogy Ferenc Pápa arra szólította fel a fiatalokat,

hökkentsék meg a környezetüket azzal a magatartással, amit a hit alapján tudnak képviselni.

Beer Miklós úgy gondolja, a szép keresztény élethez bátorság kell, de a most felnövő gyerekeknek továbbra is példamutató kéne legyen a keresztény család és a gyermeknevelés gondolata.

Forrás:HVG.hu 
Címlapkép:MTI/Komka Péter

23 hozzászólásarrow_drop_down_circle

csipetke
Semmilyenzsóti kb annyira keresztény,mint egy marék molylepke. Beer Miklósnak abszolut igaza van
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
csipetke
@balos: 09:21 Igen,ebben teljesen igazad van,a legfontosabb,hogy "ember legyen". Reformátusnak kereszteltek,gyerekkorunkban szigorúan kötelező volt gyermek-Istentiszteletre,és templomba járnunk,aztán felnőttként valahogy elmaradtunk.Az ember időnként belefut ilyen-olyan vallások tanításaiba,és ezek közül a legszimpatikusabb egy buddhista tanításból való mondat,ami nagyjából így hangzik.-Ha jót tudsz tenni,tedd meg,de ha jót tenni nem tudsz,legalább ne árts. Sztem ez azt jelenti,amit te mondtál,hogy ember legyen valaki.
Csizmás Kond
...megviselte őt is a cölibátus...papnak ilyent mondani hogy a bűnt el kell fogadni...szerintem az élete munkáját taposta sárba.
Toller Béla
A püspök úr szavait megfogadják, kevesebbet autóznak, többet repkednek, és onnan jachttal mennek tovább ...
csak úgy....
@Csizmás Kond: téged mi viselt meg,hogy folyton-folyvást hülyeségeket beszélsz?
balos
@csipetke: Ezt a jelenleg regnáló kurmánytól már nem is várom és várhatom el!
istván irén
Az összes vallás faszság így lehet az ostobákat felhasználni a vagyon szerzésre röhej.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.