A jövőben nyilvánosságra kell hozni azoknak a nevét, akik támogatást vagy adományt nyújtanak civil szervezetek számára, a magyar kormány rendelete alapján - írja a HVG.hu.
A rendeletben azt írják, az adott szervezet köteles a közhasznúsági mellékletében és a kiegészítő mellékletében is feltüntetni a támogatóit, adományozóit.
Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy
megszűnik az anonim adományozás,
ha valaki pénzt ad, annak nyilvánosságra fog kerülni a neve, azt bárki megnézheti majd, ha a birosag.hu-n rákattint a kérdéses dokumentumokra.
A kormányrendelet szövegszerűen így szól:
Az Ectv. 29. §-ának alkalmazása során a civil szervezet köteles a közhasznúsági mellékletében – az Ectv. 29. § (4) bekezdése szerinti esetben a kiegészítő mellékletben is – feltüntetni a részére támogatást, adományt nyújtó személy (e § alkalmazásában a továbbiakban: adományozó) tekintetében a végső adományozót.
A rendelet jelenleg ebben a formájában hatályos.
Az ígéret szerint lesz egy összeghatár, amely alatt megmarad a névtelen adományozás lehetősége,
ez pedig 500 ezer forint lesz.
Az új szabály ellen számtalan szervezet tiltakozott, és voltak, akik már most jelezték, hogy nem hajlandóak nyilvánosságra hozni adományozóik listáját, hiszen féltik őket az esetleges retorzióktól.
Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója a gyakorlati szempontokat kiemelve a lapnak hozzátette,
a rendelet alapján az adományozó nevét kell majd megadni, de azt azért minden magyar állampolgár tudja, hogy egy név beírása az azonosításra nem elég, tehát ha tényleg a pontos átláthatóság volt a cél, akkor az nem fog megvalósulni.
Példát is mondott rá:
Probléma még, hogy ahol nagyon tipikus a készpénzes adományozás, ott hogyan fogják begyűjteni ezeket az adatokat. Ha kiraknak egy perselyt, például valamelyik egyházi alapítvány, akkor az adományhoz az adományozó nem fogja a személyi igazolványának másolatát mellékelni.
Erre az egészre nehéz mást mondani, minthogy itt semmiféle átláthatóság nem volt cél, csak az, hogy el lehessen mondani, hogy gond van a civilek átláthatóságával, de a kormány rendet rak
Az új szabály kapcsán eddig főként a tiltakozókról volt szó, arról viszont nem, hogy a rendelet szerint nemcsak nekik, hanem a kormányhoz közel álló alapítványoknak is elő kell állniuk az adatokkal.
Mivel a civil szervezetekről szóló törvényhez kapcsolódó egyik rendeletet módosították, ezért az új kötelezettség a civiltörvény hatálya alá tartozó valamennyi egyesületre és alapítványra vonatkozik, tehát mindenkire, a kormány számára kedves szervezetekre is
- mondta a lapnak Ligeti Miklós.
Talán az egyik legismertebb közülük a felcsúti focicsapatot működtető "A Felcsúti Utánpótlásért Nevelésért Alapítványt", amely 2011 óta már majdnem 28 milliárd forint támogatást kapott – és itt nem a taóról van szó, az egy külön tételt jelent, pluszban.
"Más gazdálkodó", eddig csak ennyit lehetett tudni a felajánlókról, ezt szokták beikszelni az adományok forrását megjelölő rubrikához, illetve a honlapon is fent van egy lista a támogatókról, bár ezt hivatalosnak épp nem lehet tekinteni,
itt mindenesetre a NER színe-javát megtaláljuk, Orbán Viktor apjának cégétől kezdve a Szíjj László-féle Duna Aszfalton át szinte a teljes Mészáros-birodalomig.
A lap kérdésére Ligeti Miklós megerősítette, hogy
az új rendelet a felcsúti alapítványra is vonatkozik, elméletben tehát nekik is elő kell állniuk a listával.
Forrás:HVG.hu
11 hozzászólásarrow_drop_down_circle
Persze, nyugtával...
k.blog.hu/2021/07/17/kekva
Új hozzászólás