A problémákra, amelyekkel Európának szembe kell néznie a háború és a szankciók miatt, az egyetlen megoldás a béke – mondta a külgazdasági és külügyminiszter szombaton az amerikai hírcsatornának, a CNN-nek adott interjújában.

Szijjártó a CNN-nek nyilatkozott: "Nagyon komolyan vissza kell utasítanom ezt a vádat"
Fotó: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél a Bisera Turkovic bosznia-hercegovinai külügyminiszterrel folytatott tárgyalás után tartott sajtótájékoztatón a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2022. július 27-én. MTI/Máthé Zoltán

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán közzétett interjúban kifejtette:

a szankcióknak valakivel szemben, a szankcionáltra nézve károsabbnak kell lenniük, mint a szankcionálóra.

Szerinte sajnálatos, hogy az Európai Unió (EU) szankciós politikája ebben a tekintetben kudarcot vallott, mert azok a szankciók, amelyeket Oroszországgal szemben bevezettek, károsabbak és fájdalmasabbak Európára nézve, mint az Oroszországi Föderációra.

Az európai gazdaság recesszió felé halad, amire már jó ideje nem volt példa, a biztonságos energiaellátás a múlté Európában, az infláció az egekben, az üzemanyag- és az élelmiszerárak szintén emelkednek, a rezsiárak is megugrottak, úgyhogy mindenképpen szükség van egy megoldásra, mert nem az európai emberek felelősek ezért a háborúért, ezért nem kényszeríthetjük ki, hogy ők fizessék meg a háború árát

- fogalmazott a tárcavezető.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: visszautasítja azt a vádat, miszerint Magyarország inkább Oroszország oldalán állna.

Nagyon komolyan vissza kell utasítanom ezt a vádat, mert mi, magyarok, már a kezdetektől fogva elítéltük ezt a háborút, és eddig nem vétóztunk meg egyetlen szankciós csomagot sem

- jelentette ki a miniszter, hozzátéve, hogy az érvényben lévő hét szankciós csomagot egyhangú szavazással fogadta el az EU.

Azt azonban egyértelművé tettük, hogy semmiképpen sem fogjuk az ország biztonságos energiaellátását kockára tenni

- fogalmazott, rámutatva, hogy Közép-Európában az energiaellátás kérdése földrajzi és infrastrukturális kérdés, és jelenleg fizikailag lehetetlen kielégíteni Magyarország olaj- és földgázigényét Oroszország nélkül.

Arra a kérdésre, hogy mit tenne Magyarország, hogy segítse Oroszország felelősségre vonását Ukrajna miatt, Szijjártó Péter azt válaszolta, hogy

eddig mintegy másfél millió ukrán menekült érkezett az országba, és ők megkaptak minden segítséget, illetve támogatást, beleértve a munkát, valamint az oktatáshoz, az egészségügyhöz való hozzáférést.

A konkrét kérdésre kitérve úgy fogalmazott, hogy véleménye szerinte sokkal nagyobb erőfeszítést kellett volna tenni a béke helyreállítására.

Mert ha engem kérdez, hogy mi lenne a megoldás mindazon problémákra, amelyekkel most szembe kell néznünk a háború és a szankciók miatt, akkor a válasz egyetlen szó: a béke

- húzta alá.

Hangsúlyozta azt is, hogy a területi integritásnak és a szuverenitásnak kell képeznie a nemzetközi politika és a nemzetközi jog alapját.

Egyértelműen kiállunk az ukránok és az ország területi integritása és szuverenitása mellett, de a béke szükséges

- mondta.

Hozzátette, hogy ezért a magyar kormány már a háború kezdetétől fogva azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését sürgette. Még azt is felajánlották, hogy Magyarország legyen a béketárgyalások helyszíne.

Rámutatott, jelenleg New Yorkban van, az ENSZ Közgyűlésén, ami kiváló fóruma lehetne a tárgyalásoknak, és ezek segítségével megelőzhető lenne több százezer ember szenvedése.

Egy másik kérdésre jelezte: a magyar kormány számára minden olyan hír vagy nyilatkozat, amely a háború további eszkalációjához vezet, rossz hír.

Ezért mondjuk azt, hogy bizony már a huszonötödik órában vagyunk, és ezért kell végre megoldanunk ezt a krízist

- fogalmazott Szijjártó Péter, kiemelve, hogy mindenkit elítélnek, aki atomháborúval fenyegetőzik, ez nem is kérdés.

Forrás: MTI

16 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Béla333
Egy moslék ember vagy! Békéről papolsz, ugyanakkor a Lavrovval mosolyogsz, büszkén vállalod a tőle a hazád elárulásáért kapott kitüntetésed?
Úgy akarod a békét, ahogy az oroszoknak megfelelő: ha most elkezdenének tárgyalgatni, akkor az oroszok soha nem mennének ki az elfoglalt ukrán területekről.
Ki kell zargatni az oroszokat, csak akkor lehet béke!
Mocskos hazaáruló, orosz bérenc vagy Peti!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Toller Béla
Ott a mulasztás az interjút vezető újságíró részéről, hogy nem fodítja meg a dolgot ! Mert nyilván arról van itt szó, hogy az évtizedeken át elmulasztott függetlenedés most kéri mag az árát ! Nem lenne ilyen nehéz a szankciók elviselése Európának, ha idejében elszakadt volna, vagy nem bízott volna mindent az oroszsokra ! Példa erre a motsani német államosítási kényszer is ! A másik a maygar gáztárolók eladása, az alternatívák teljes elhanyagolása. A politikai (döntési) függetlenség eladása.
telegdilaci
@Béla333: Kakadu Petike az igazságért nem kellene meg sértődni,semmit nem tettetek 12-évi kormányzásotok alatt az Orosz ,Gáztól olajtól való föggőség ellen,akkor miről hantázol?
Nessy
@kereső: 10.09 Lesz bizony! Orbán biztos fog szónokolni, a CŐF meg csak kap pár millió támogatást az ingyen buszok üzemanyagára, a békemenethez!
kereső
@Nessy: És novemberben rétvári bence ájtatos pofával fog szónokolni a "gulágok emléknapján".
Rockxy
"...a biztonságos energiaellátás a múlté Európában, az infláció az egekben, az üzemanyag- és az élelmiszerárak szintén emelkednek, a rezsiárak is megugrottak..."

csak aztat nem mongya a peti hogy ez a fit for 55 csomag megvalósulása a gyakorlatban.
mára az összeesküvés elméletek kezdenek valósággá válni.
és még nincs vége a bulinak.
Lepényleső
Egy vád állítólag addig vád amíg az nem válik bizonyítottá,- tehát vádról már régen szó sem lehet?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.