Nem tartják számon a munkavégzést. A miskolci egyetemet fenntartó alapítvány körülbelül ugyanezt válaszolta Varga Judit miniszter kapcsán.
Az Átlátszó kérte ki a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítványtól, hogy mennyi időt dolgozik a kuratóriumban Szijjártó Péter külügyminiszter a havi bruttó 1,5 millió forintos fizetésért – ám ezt az alapítvány nem tudta megmondani a cikk szerint.
Fotó: Illusztráció/Facebook/Szijjártó Péter
A lap megkeresésére ugyanis az alapítvány azt közölte, hogy erről nem vezetnek nyilvántartást.
Mint ismert, a Fidesz-kormány a koronavírus-járvány idején zavarta le az általuk csak modellváltásként emlegetett folyamatot, amely során az állami fenntartású egyetemek jó részét alapítványoknak adták át (a felsőoktatási intézmények teljes ingatlanvagyonával és egybeivel együtt), az alapítványi kuratóriumokat pedig fideszes potentátokkal töltötték föl. A győri egyetem esetében a kuratóriumba bekerült Szijjártó Péter mellett Dézsi Csaba András győri kormánypárti polgármester, Tarlós István budapesti ex-főpolgármester pedig a felügyelőbizottságnak lett az elnöke. (Októberben a 24.hu közérdekű adatigénylésére derült ki, hogy az öt kuratóriumi tag havi bruttó 7,5 millió forintot kap az alapítványtól, vagyis átlagolva havi bruttó 1,5 millió forint lehet a juttatásuk. Ezt később Dészi Csaba András vagyonnyilatkozata megerősítette.
A hvg.hu ennek kapcsán összeszedte, a nagyobb egyetemeknél mely fideszes kormányzati és egyéb főbb szereplők lettek kuratóriumi tagok, vagy elnökök:
"A felsőoktatáson erővel átzavart modellváltás következtében létrejött alapítványok kuratóriumait alaposan teletömködték mindenféle kormányzati potentátokkal, így került a Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány élére Guller Zoltán miniszteri biztos, vagy a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány elnöki székébe Süli János volt Paks-miniszter, de említhetnénk a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságában helyet kapott Lezsák Sándort, vagy a Nyíregyházi Egyetemért Alapítványban működő Schanda Tamást, ám ezeknél lényegesen nagyobb vadaknak számítanak a Pannon Egyetemért Alapítvány elnökeként tevékenykedő Navracsics Tibor, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, Szijjártó Péter, valamint az Universitas Miskolcinensis Alapítvány elnökeként is dolgozó Varga Judit."
Több fideszes politikus esetében csak a tavaly leadott, könnyített vagyonnyilatkozatból derült ki, hogy pénzt vettek fel a kuratórumi munkájuk után, ám akkor még a pontos összegeket nem lehetett ismerni (a könnyített vagyonnyilatkozati rendszert aztán pár hónap után a Fidesz módosította az eggyel korábbi rendszerre az Európai Bizottság javaslatai nyomán).
Végül aztán kiderült, Varga Judit például havi bruttó 1,4 milliót, míg Szíjjártó havi bruttó 1,5 milliót keres az alapítványok kuratóriumánál. Ennek kapcsán próbálta kideríteni az Átlátszó, hogy ezért a pénzért mennyit is kell nekik dolgozniuk, ezért közérdekű adatigénylést adott be a két alapítványnak.
Szijjártó esetében az alapítvány azt közölte, hogy
nem kezel ilyen adatot, ezért nem is vezet olyan nyilvántartást, amelyből az igényelt adatok kinyerhetőek lennének,
de azt hozzátették, hogy
a Kuratórium szükség szerint, de legalább kéthavonta ülést tart, melyen az Alapítvány Alapító Okiratban rögzített céljait és tevékenységét szem előtt tartva hozza meg határozatait
Az Átlátszó megkereste a Miskolci Egyetemet fenntartó alapítványt is (Universitas Miskolcinensis Alapítvány, UMA), ahonnan szó szerint a győri alapítvány válaszával megegyező választ kaptak a feltett kérdéseikre. (Ezen a linken a győri, ezen a linken pedig a miskolci alapítványi választ lehet megtekinteni.)
A két alapítvány nagy egyezést mutató közleményeikben arra is kitért, hogy a kuratóriumi tagok munkavégzése nem csak az üléseken való részvételre korlátozódik, ezen felül rengeteg előkészítő és háttérmunkát is végeznek, amelyek nem feltétlenül olvashatók ki a jegyzőkönyvekből.
A két alapítvány arra is rámutatott a szó szerint egyező közleményében, hogy a kuratóriumi tagok munkavégzése nem csak az üléseken való részvételre korlátozódik, a rengeteg előkészítő és háttérmunka nem olvasható ki a jegyzőkönyvekből.
Kezdetben Varga Judit és Szijjártó Péter is ellentételezés nélkül vettek részt az egyetemi alapítványok munkájában, ám a nyáron ez megváltozott, Szijjártó augusztusi vagyonnyilatkozatában jelezte, hogy június 1-től havi bruttó 1 millió forintnál többet kap a feladatért, míg Varga ugyanerről számolt be júliusi kezdettel, ő kuratóriumi elnökként havi bruttó 1,4 millió forintot kap.
42 hozzászólásarrow_drop_down_circle
([email protected]$$ß@ meg a kecske!)
A külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be a Polgárok Házában, hogy néhány nyugat-európai kollégája és az Európai Unió főképviselője lehazugozta őt. A diplomaták között merőben szokatlan hangvétel azt mutatja, hogy Magyarország és az EU viszonya mélypontra érkezett.
2022. NOVEMBER 22.
HOLLÓS JÁNOS
Valójában az egyetemek mögötti lapítványok pénzmosodák, és ezt első pinanyalattól tudja mindenki.
Ez egy szimpla kifizető hely. Ahogy a névsort elnézem...hát...a legtöbb egy állásinterjún is kibukna.
Lezsák :DDDD A győri polgi egy zseni. Gyakorló kardiológus főorvos, polgármestere egy akkora városnak és még egyetemi kuratóriumi tag is ejha. Süli aki még a cipőjét se tudja bekötni olyan kövér. Kakadu aki ki se száll a repülőből, legfeljebb Dzsuzsi kedvéért. Juci aki rendszeresen Brüsszelben okád mint egy sárkány. Szép névsor! Büszkeségeink!!!
Ezeknek a semmiért is milliókat fizetnek, aki dolgozik az meg lassan éhen döglik.
scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/144423631_255778842720460_7287330127502842188_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=Lr61nCd51VYAX8XS5DW&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=00_AfDpVHQT6QPUlqwf3uhwoeOJocn6DYWtm7KNpqj1F_JW5Q&oe=63A406CB
Még! Még! Többet! Többet! Mindent!
scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/282790125_2100981123439944_5640996369648193570_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=Bcx2Jvn2Ry8AX-tJZYF&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=00_AfBvyz5fs5B9pGUM5ON5am0VMhskXEtrmQk5KcRK0BndNA&oe=63817164
..
A felsőoktatáson erővel átzavart modellváltás következtében létrejött alapítványok kuratóriumait alaposan teletömködték mindenféle kormányzati potentátokkal, így került a Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány élére Guller Zoltán miniszteri biztos, vagy a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány elnöki székébe Süli János volt Paks-miniszter, de említhetnénk a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságában helyet kapott Lezsák Sándort vagy a Nyíregyházi Egyetemért Alapítványban működő Schanda Tamást, ám ezeknél lényegesen nagyobb vadaknak számítanak a Pannon Egyetemért Alapítvány elnökeként tevékenykedő Navracsics Tibor, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, Szijjártó Péter, valamint az Universitas Miskolcinensis Alapítvány elnökeként is dolgozó Varga Judit.
Utóbbi kettő esetében az Átlátszó megpróbálta kideríteni, hogy mégis mennyi idejüket viheti el az alapítványokban végzett munka. Ez azért is volna érdekes, mert Varga bruttó 1,4 millió, míg Szijjártó bruttó 1,5 millió forintot kap ezért havonta, miközben a kormányzat talán leggyakrabban exponált miniszterei is egyben, amiről azt hihetnénk, hogy egy egész embert kívánó elfoglaltság."
Ezek olyan ""NERtársi"" állások, amik pusztán arra lettek kitalálva, hogy a konda elé dobott pénz előtt legalább egy vékony tüllfüggöny legyen húzva.
Igen, ezért fizetik!
Látom évtizedekre el vagy maradva, tájékoztalak, hogy nem az én efftársaim nyúlnak bele a közösbe és osztogattak-osztogatnak el milliárdokat, hanem a te efftársaid!
Új hozzászólás