Még az inflációt követő mértékű emelés sem valósult meg sok helyen, emiatt nagy a félelem, hogy sokan elhagyják az állami közszolgáltató cégeket. A kormánynak szándékában áll tárgyalni a béremelésről.
Az ATV Híradójának riportja szerint közel kétszázezer, az állami közszolgáltató cégeknél (ÁV, Posta, Volánbusz, állami vízszolgáltatók) dolgozó munkavállaló várja azt már egy ideje, hogy a bérük legalább az inflációt követő mértékben emelkedjen.
Fotó: Illusztráció/pixabay.com CCO
A Híradóban elhangzottak szerint az állami cégek dolgozói egy 2021-es megállapodás értelmében tizenöt százalékos fizetésemelést kaphatnak, három évre elosztva.
A Postás Szakszervezet elnöke, Tóth Zsuzsa az ATV-nek elmondta, a Postánál a követelmények és a bérezés nincs arányban, emiatt folyamatos elvándorlással küzdenek. A Postánál 2023-ra kettő százalék emelés maradt az előirányzott 15 százalékból. A szakszervezeti elnök a Híradónak elmondta, az inflációkövető béremelést a minimális céljuk.
A Vasutasok Szakszervezete, mely 57 ezer foglalkoztatottat képvisel, az idei évre szólóan egy korábbi hároméves megállapodás értelmében 5 százalékos béremelést vár, amihez hozzájön még a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése (idén ezek 16 és 11 százalékkal emelkednek). Meleg János, a szakszervezet elnöke ugyanakkor hozzátette, a vasutasok jbb helyzetben vannak a többi állami szolgáltató cég munkavállalóihoz képest, mert az ő bérük nagyobb mértékben emelkedett az elmúlt években, mert a közösségi közlekedés stratégiai fontosságú ágazat.
Szabó Imre Szilárd, a Munkástanácsok Országos Szövetségének szakjogásza a Híradónak elmondta, régóta kapják a szakszervezetek segélykéréseit a dolgozói elvondorlás miatt, ami pedig tovább folytatódhat, az pedig már a közszolgáltatások színvonalát is veszélybe sodorhatja.
,,Én azt prognosztizálom, hogy ha ezekben a bérmegállapodásokban amelyek a huszonhármas évre vonatkoznak nem lesz változtatás, értsd az állam nem ad több forrást ezeknek a vállalatoknak, menedzsmenteknek hogy újratárgyalják a megkötött bérmegállapodásokat amik nagyon szerény jövedelemnövekedést irányoznak elő a 2023as évre, akkor az év második felére lesz tapasztalható egy jelentősebb elvándorlás ezektől a vállalatoktól"
– mondta el a Híradónak a szakjogász.
Az ATV cikke szerint az érintett vállalatoknál azért is fontos a bérek megfelelő emelése, mert nagyon sok dolgozó áll közel a nyugdíjhoz, ami miatt pedig vonzóvá kell tenni a munkahelyeket az újonnan érkezők számára.
Az ATV Híradóját a Gazdaságfejlesztési Minisztérium arról tájékoztatta, hogy a közszféra költéseiben most a lakosság rezsivédelme az első. A válaszban a minisztérium kitért még arra is, hogy hamarosan megindulnak a bértárgyalások az állami közszolgáltató vállalatoknál.
8 hozzászólásarrow_drop_down_circle
"az állami cégek dolgozói egy 2021-es megállapodás értelmében tizenöt százalékos fizetésemelést kaphatnak, három évre elosztva." Ez egyenlő a nullával!!!
Új hozzászólás