A Népszava értesülései szerint több olyan egyetem is fennakadt már a szűrőn, amelyek alapítványi fenntartásban működnek. Az Európai Bizottság korábban bírálta, hogy a kuratóriumokban politikusok is ülhetnek, ezt összeférhetetlennek tartotta, és bár hiába kérték ennek megváltoztatását, a magyar kormány nem sokat tett az ügy érdekében eddig.

A Népszava cikke szerint nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horinzont Europa kutatási és innovációs keretprogramból azon magyarországi felsőoktatási intézmények, melyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy ilyen alapítványok tartják fenn. 

Bekeményít az Európai Bizottság, ideiglenesen felfüggesztik az Erasmus-program támogatását az alapítványi fenntartású magyar egyetemeknél

Az Európai Bizottság épülete

Fotó: wikipedia CC BY 2.0/Flickr/Stephane Mignon/MagentaGreen

A lap értesülései szerint erről az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága december végén levélben értesítette a testület szolgálatait és a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat. A tiltás a lap szerint a 2022. december 15. után elbírált pályzatokra vonatkozik. 

A Népszava felidézte, hogy hazánkban 21 alapítványi egyetem működik, köztük van a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Miskolci és a Soproni Egyetem, a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem. Ezen felsőoktatási intézmények többsége mostanáig jelentős támogatásokban részesült az uniós forrásokból, példul a Corvinus 2014 és 2020 között 11 projektre 3,6 millió euró támogatást kapott a Horinzont 2020 kutatási keretprogramból. De 2020-ban konzorciumvezetőként egy 4 millió eurós összköltségű pályzatot is elnyert az egyetem.

A cikk szerint az Európai Bizottság kimutatása alapján 2020-ban 22 622 magyar vett részt az Erasmus+ külföldi csereprogramban a felsőoktatás, a szakképzés, az iskolai oktatás, a felnőttképzés területén, amit az Európai Unió 40,45 millió euróval támogatott. A fentebb már emlegetett Corvinus – amely azóta átesett a kormány által erőltetett modellváltáson – a legtöbb résztvevőt küldő három egyetem között volt.

A lap szerint a közösségi finanszírozás leállításáról szóló döntést december 15-én hozták meg az EU pénzügyminiszterei, ekkor fagyasztották be a Magyarországnak 2021/27 közt járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát. Ezzel együtt lett kiadva az utasítás, hogy nem köthető új megállapodás az alapítványi egyetemekkel. A tiltás csak a december 15. után elbírált pályzatokra vonatkozik, a korábbi kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódó kifizetéseket és a folyamatban lévő támogatásokat sem érinti. 

"A privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumai – amelyekben főként fideszes politikai kinevezettek ülnek – teljhatalmat élveznek az egyetemek irányításában. Az EU27-ek összeférhetetlennek tartják, hogy politikai vezetők dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. Ezért a kiszervezett egyetemektől egyelőre megvonták a jelzett támogatást"

– olvasható a cikkben.

A Népszava szerint az Európai Bizottság a finanszírozást ideiglenesen függesztette fel, mert összeférhetetlennek tartja, hogy az alapítványi egyetemek kuratóriumában politikusok ülnek. Erről már korábban is kifejezte a bizottság a rosszallását a magyar kormány felé, amely végül érdemben nem változtatott ezen a területen, ezért lépett fel most keményebben az EB. 

"Az Erasmus plusz program hazai megvalósítását koordináló Tempus Közalapítvány lapunk érdeklődésére közölte, hogy a jogállamisági határozatnak nem címzettje az Erasmus plusz program, ami szembemegy az Európai Bizottság állításával. Az ellentmondást firtató kérdéseinkre azonban a Tempus már nem válaszolt. A történéseket jól ismerő forrástól lapunk úgy értesült, hogy néhány alapítványi egyetem már fennakadt a brüsszeli szűrőn a Horizont Európa kutatási programból finanszírozott pályázati kérelme elbírálásakor"

– olvasható a cikkben.

Forrás: nepszava.hu

33 hozzászólásarrow_drop_down_circle

kereső
@Philip Marlowe: @Philip Marlowe: A privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumai – amelyekben főként fideszes politikai kinevezettek ülnek – teljhatalmat élveznek az egyetemek irányításában. Az EU27-ek összeférhetetlennek tartják, hogy politikai vezetők dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. Ezért a kiszervezett egyetemektől egyelőre megvonták a jelzett támogatást"

Túl vagy már azon a koron, az értő olvasás megtanulásának korán. A "nyugati" egyetemek alapitványainak kuratóriumaiiban nem!!! kormánytagok ülnek döntési pozicióban! Lehet köpködni az EB-t, de egy "magánalapitványban" nincs helyük politikai alkalmazottaknak, az uralkodó párt kormány tagjainak. Ezek a "magáánalapitványok" semmi más célt nem szolgálnak, mint a közvagyon magánositását, miközben csorbul az egyetemek függetlensége, és az oktatás szabadsága. Na, ezért az EB döntése- és ezért csakis orbán harácsoló sáskajárása a hibás, nem más.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
nemkati
És ezzel 0rbánék az egyetemistákat szívatják. Ideje lenne valami tüntetésnek.
Béla333
A hülyemagyar maffiahívőknek jól van ez így! Ha lopnak a maffiózók, hát lopnak..!
Navra csicskától nem hallottuk az évvégi sikerjelentések között...
Az is csak egy mocskos hazug maffiózó!
Béla333
Nem hiszem, hogy "bekeményítés" lenne, ha valaki nem szeretné, hogy átbxxák és ellopják a pénzét!
Márpedig a maffia ezt csinálja évtizedek óta, iparszerűleg.
Az Unió abban hibás, hogy ezt nem tette már meg vagy 20 éve!
Béla333
Mondjuk azt sem tudom, hogy mi tartott majd egy hónapig, mire ez a hír napvilágra került?:

"A közösségi finanszírozás leállításáról szóló döntést december 15-én hozták meg az uniós pénzügyminiszterek. Ezek az intézmények azért kerültek az unió célkeresztjébe, mert működési modelljük nem biztosította a közösségi források átlátható kezelését, mivel sem a közbeszerzési, sem az összeférhetetlenségi szabályok nem vonatkoztak rájuk."
hvg.hu/itthon/20230109_erasmus_europai_bizottsag_alapitvanyi_egyetemek

Nincs ott a messze távolban ellenzékinek mondható Uniós képviselő, aki ezt karácsonyi ajándék gyanánt elmondja az országnak?
justhpeter
@kereső: 11:08: Ne tégy fel akadémiai szintű kérdéseket Kis Tehénnek !
Lepényleső
Felháborító,hogy fydes prominenseket nem hajlandóak pénzelni a kártevésért?
Ergo; újabb adók a nyakunkba,csak nekik nehogy dolgozniuk kelljen az úri-muriukért?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.