Fogytán vannak a tüzérségi lőszereknek, az Európai Bizottság azt javasolj a tagállamok a vakcinákhoz hasonlóan közösen szerezzenek be lőszereket Ukrajna számára.
Az Index cikke szerint ugyan a legtöbb tagállam egyetért Josep Borrell-lel, hogy az EU-nak gyorsan kell reagálni, az általa felvázolt tervet nem mindenki fogadja el.
Március 20-án tart ülést az uniós külügy- és védelmi miniszterekből álló Külügyi Tanács.
Az ülés napirendje szerint a tagállamok tárgyalnak a hetek óta tartó tüntetéshullámról Tunéziában, emellett megvitatják a tavaly elfogadott, az EU számára előírt stratégiai iránytű végrehajtását, azonban a legfontosabb téma ismételten Ukrajna lesz.
A Bloomberg információi szerint Ukrajna idén egymillió lőszert szeretne beszerezni, ami az észt becslések szerint 4 milliárd euróba, azaz csaknem 1600 milliárd forintba kerülne.
A Politico értesülései szerint az Ukrajnát a háború első napjától teljes mellszélességgel támogató észt miniszterelnök, Kaja Kallas már a februári EU-csúcson is előhozakodott azzal, hogy az EU-nak közös lőszerbeszerzéssel kellene segítenie a megtámadott országot.
Az Európai Bizottság ezért arra keresi a választ, hogyan lehetne Ukrajnát további lőszerekhez juttatni, illetve feltölteni az EU-ból kieső készleteket.
A hétfőn kezdődő csúcson így átbeszélik Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője által a múlt héten prezentált tervet, ami ezt segítené.
Több tüzérségi lőszer azonnali szállítását kell biztosítani – erre 1 milliárd eurót különítene el a már meglévő Európai Békeprogram (EPF) felhasználásával. Az EU-tagok közösen szereznének be lőszert, amivel a tagállamok kieső készleteit pótolnák, illetve biztosítanák Ukrajna hosszú távú támogatását.
A magyar kormány a háború megkezdése óta világosan fogalmazott, miszerint nem hajlandó sem ölésre alkalmas eszközöket átadni, sem pedig ezeket az ország területén átengedni, mivel ez hosszútávon a háború eszkalálódásához, illetve annak elhúzásához járul hozzá.
Ám ennek ellenére Orbánék mindent megszavaztak Brüsszelben, és február végén arról cikkezett a sajtó hogy, a kormány titokban már egyeztet az ukrajnai fegyverszállításokról.
Ugyanis Géczy Balázs, a magyar NATO-képviselet helyettes képviselője részt vett az Ukrajna támogatását koordináló Ramsteini Csoport ülésén még február 14-én, de szintén jelen volt Szűcs József ezredes, a Magyar Honvédség Légi Vezetési és Irányítási Központ volt parancsnoka is.
Az Átlátszó korábbi találkozókról készült fotókra hivatkozva azt állítja, a magyar kormány már korábban is részt vett ezeken a tárgyalásokon.
20 hozzászólásarrow_drop_down_circle
Új hozzászólás