Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) jelentést készített Pintér Sándor belügyminiszternek arról, mennyi idő alatt ér ki a mentő az azonnali ellátásra szorulókhoz.
Pintér számokat akart, lesújtó adatokat kapott. Forrás: Pixabay
Országszerte, átlagosan az esetek 78 százalékában értek ki 15 percen belül a mentők, ám az úgynevezett P2-be sorolt segélykérőknek már csak alig valamivel több mint a feléhez – írja a Népszava.
Mindkét eset azonnali ellátást igényel, ám az első esetben orvossal vagy mentőtiszttel dolgozó rohamkocsira van a szükség, az utóbbihoz „elég lehet” a mentőgépkocsi is.
A belügyminiszter által elrendelt vizsgálat óta 25-30 százalékkal nőtt a legsürgősebbnek minősített esetek aránya – írja az Mfor.
A vizsgálat eredménye szerint 11 nagyvárosban minden P1-es esetben 15 percen belül a helyszínen voltak a mentők, 9-ben viszont csak 80-95 százalékban tudták ezt teljesíteni, a legrosszabb a helyzet Budapesten, Veszprémben, Debrecenben és Miskolcon.
A P2-es esetek tekintetében Budapesten a legrosszabb a helyzet: az ilyen sürgős hívások alig negyedében ér ki a mentő 15 percen belül, átlagosan 36 perc telik el, mire megérkezhet a segítség. Miskolcon is az esetek csak alig több mint felében jutnak a normaidőn belül segítséghez.
Míg Budapesten és Pest megyében 100 ezer lakosra 5 mentőautó jut, addig az ország többi területén közel kétszer annyi. Ilyen statisztikai adatokat 2017 óta nem közöl az OMSZ. 2014-ben még a sürgős hívások 72,5 százalékában odaértek a betegért 15 percen belül, egy évvel később az esetek 68-69 százalékában, 2017-ben már csak 64-65 százalékában jutott segítséghez a beteg normaidőn belül.
A lassulás oka, hogy nincs elég ember és autó a feladatok zökkenőmentes teljesítéséhez. Egyre több orvos és mentőtiszt hiányzik a műszakokból, így nem lehet a sürgős esetekhez elegendő rohamkocsit küldeni.
17 hozzászólásarrow_drop_down_circle
De látom kidobott pénze ez is az egészségügynek. Hát ezért fizetjük az adót?
Új hozzászólás