Nincs olyan alkoholmennyiség, ami biztonsággal fogyasztható – számolt be a BBC hírportálja egy világméretű kutatás eredményeiről.

A Lancet brit orvosi hetilapban megjelent tanulmány szerzői azt elismerték, hogy a mérsékelt fogyasztás talán véd a szívbetegségekkel szemben, ám ez az előny nem akkora jelentőségű, mint a rák és más betegségek kockázatának emelkedése.

Az alkoholnak "nincs biztonsággal fogyasztható mennyisége"

A betegségek okozta anyagi terhekről szóló tanulmány (Global Burden of Disease) 195 országban vizsgálta meg az alkoholfogyasztás és az egészség összefüggéseit az 1990 és 2016 közötti időszakban.

A kutatók 15-95 évesek adatait elemezték. Összehasonlították az egyáltalán nem ivók egészségét azokéval, akik naponta egy alkoholos italt fogyasztottak.

Azt találták, hogy százezer absztinens közül 914-nél alakul ki alkohollal kapcsolatos betegség, többek között rák.

Akik napi egy alkoholos italt fogyasztottak, azok közül ennél néggyel többen betegedtek meg, ami 0,5 százalékos emelkedést jelent, akik napi kettőt, azok közül 63-an, ez 7 százalékos növekedés.

A napi öt alkoholos italt ivók között 37 százalékkal, vagyis 338-cal többen lettek betegek.

"Korábbi tanulmányok megállapították az alkohol védő hatását egyes betegségekkel szemben, azonban az alkohollal összefüggő egészségi kockázatok már a legkisebb mennyiséggel is emelkednek. Ugyan a napi egy itallal kapcsolatos kockázat kicsi, azonban meredeken emelkedik az egyre nagyobb mennyiségekkel – mondta Max Griswold, a kutatás vezetője, Washingtoni Egyetem egészségügyi mérésekkel és értékeléssel foglalkozó intézetének (IHME) munkatársa.

Sonia Saxena, a tanulmány egyik szerzője szerint kutatásuk a témában végzett eddigi legnagyobb jelentőségű munka, mert elemezték 694 forrás adatait, melyek mind egyéni, mind a populációs ivási szokásokról tartalmaztak adatokat, valamint 592 tanulmány eredményeit, melyek az alkoholfogyasztás kockázatairól szóltak.

Becsléseik a korábbiaknál pontosabbak, mert – a bevalláson alapuló egyéni adatokon kívül – figyelembe vették az alkoholeladásokat, az otthoni előállítást és a csempészetet.

A legtöbbet ivó nők tízes toplistáját a tanulmány szerint Ukrajna vezeti napi négy egységet meghaladó mennyiséggel, Magyarország nem került az élmezőnybe, azonban a férfiak között a tizedik helyen áll. Ennek a listának az élén Románia található, ahol átlagosan napi nyolc italnál többet fogyasztanak.

Egy egységnek számít tíz gramm alkohol, ami egy kis pohár borban, egy doboz sörben vagy egy kis adag röviditalban van.

A világon háromból egy ember fogyaszt alkoholt a becslések alapján. A 15-49 éves korosztályban a halálozások majdnem fele kapcsolatos az alkohollal.

A kutatásban nem vett részt David Spiegelhalter, a Cambridge-i Egyetem professzora, aki megjegyezte, hogy ugyan nincs "biztonsággal fogyasztható" alkoholmennyiség, ez mégsem ok arra, hogy az egészségügyi kormányzat az absztinenciát javasolja. Ehelyett azt ajánlják, se a férfiak, se a nők ne igyanak többet heti 14 egységnyi alkoholnál.

(MTI)

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

cikicakk55
Semmilyen fontosabb kutatni való nincs? Szerintem ezt mindenki tudja különösebb szakmai,egyetemi végzettség nélkül is,hogy az alkohol bár mennyire is segíthet egyes betegségeken,annál többet árthat más betegségeknél. Mindenkinek a szervezete egyéni.van akinél már 1 üveg sör,vagy egy feles kifejezetten spiccességet okoz és innen nehéz visszafordulni,mert azt hiszi,az nem mennyiség és nem is káros. Már pedig igen is káros.Nem mindegy hány évesen,milyen gyógyszerek mellett,milyen,mennyire kipihent állapotban van aki fogyassza az alkoholt. legjobb lenne egyáltalán nem inni,de hát a reklámokból is dől az ajánlat.A soproni, a Cseh sör minden gondodat megoldja. Na meg a Vilmos körte és a Hubertusz is. Lázár Pajti! Az alkohollal kéne inkább riogatni az embereket.Több ember hal meg miatta,mint a dohányzás miatt.Igaz,nektek pont ez az érdeketek,hogy hulljon a férgese.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.