Az országban működő krematóriumokban kritikus a helyzet, már nem tudják hol tárolni a halottakat, a hamvasztásra nemegyszer három hétnél is tovább kell várni – írja az ujszo.com.

Drámai a helyzet Szlovákiában: már nem tudják hová tenni a halottakat a krematóriumokban

Fotó: (illusztráció): Pixabay CCo

Az országban jelenleg működő hat krematóriumban gyakorlatilag a nap 24 órájában égetnek. A hamvasztásokat nem tudják felgyorsítani, halottakból viszont nap mint nap egyre több érkezik.

Átlagban 100 ember hal meg naponta, ilyen sok halottra és ilyen jelentős megterhelésre még soha nem volt példa

– jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Ladislav Stríž, a Szlovákiai Temetkezési Vállalatok és Krematóriumok Szövetségének (SAPaKS) elnöke.

Véleménye szerint az emberek többsége hamvasztást akar, jelenleg viszont több hetet is kell várni, míg átadják a hozzátartozóknak az urnában a hamvakat. Azáltal, hogy a kemencék megállás nélkül be vannak kapcsolva, sokkal gyorsabban elhasználódnak, s több krematórium jelezte, kénytelenek lesznek leállítani a hamvasztást az elkerülhetetlen karbantartás miatt. Ez annyit fog jelenteni, hogy az elhunytak tárolására még több helyre lesz szükség. A temetkezési vállalatok és krematóriumok képviselői csütörtökön találkoztak a központi válságstábbal. Roman Mikulec belügyminiszter az ülés előtt elmondta, megpróbálnak segíteni.

Gondolom több hűtőkamiont fogunk rendelni, s ezeket szétküldjük majd a krematóriumokba

– mondta a belügyminiszter.

Tenni kell valamit, mert az elhunytak lassan kezdenek felhalmozódni a krematóriumokban

– fűzte hozzá Stríž.

Egy másik komoly probléma, hogy egyre több olyan temetkezési vállalat van, ahol nem hajlandóak felöltöztetni a koronavírusban elhunyt személyeket, mert félnek a fertőzéstől. Stríž ezért az oltási stratégia megváltoztatását szorgalmazza. A temetkezési vállalatok alkalmazottjai egyre gyakrabban kénytelenek a koronavírusban elhunyt személyek lakásába menni a halottakért, ott pedig komoly a fertőzés veszélye. Az elhunytakkal dolgozók is nap mint nap élvonalban vannak, mint az orvosok, vagy a mentősök.

Szoros kapcsolatban vagyunk az egészségügyi dolgozókkal, a minisztériumnak át kellene értékelnie az oltási stratégiát, hogy a temetkezési vállalatok alkalmazottjai is a kritikus infrastruktúrába kerüljenek, s korábban megkapják a rendelkezésre álló védőoltást

 – mondta Stríž.

Forrás: ujszo.com

Címlapkép (illusztráció): Pixabay CCo

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.