A tüntetők felgyújtották a kukássztrájk alatt utcán hagyott szemétdombokat.
Az elmúlt hónapokban már több millióan tiltakoztak Emmanuel Macron elnök és kormányának terve ellen, amellyel 62 évről 64 évre emelkedne az általános nyugdíjkorhatár. A kormány szerint a francia nyugdíjrendszer jelenleg fenntarthatatlan, a reformot egyszerűen muszáj megcsinálni.
A francia parlament felsőháza, a szenátus már zöld utat adott a reformnak, csütörtökön pedig az alsóházban, a nemzetgyűlésben tartottak volna szavazást – írja a Telex.hu. Miután azonban úgy tűnt, az ellenzéki képviselőkre is rákényszerülő kormány várakozásaival ellentétben mégsem lenne meg a szükséges többség, Macron úgy döntött, hogy mindenképpen kicsikarja a reformot.
A kormány bejelentette, hogy él az alkotmánynak azzal a cikkével, amely lehetővé teszi, hogy megkerüljék a szavazást, amennyiben ebben a miniszterek többsége egyetért. Ebben az esetben akkor tekintendő elfogadottnak a törvény, ha aztán a parlament nem mozdítja el bizalmatlansági indítvánnyal a kormányt.
Pénteken két bizalmatlansági indítványt is benyújtottak ellenzéki pártok a kormány ellen. Ezekről hétfőn szavaz majd a nemzetgyűlés, akkor derül majd ki, hogy pontosan mekkora árat kell fizetnie a kormánynak az alkotmány által biztosított lépésért. Miután a jobbközép Köztársaságiak (Republikánusok) vezetése egyiket sem tervezi támogatni, pénteki állás szerint kicsi az esélye, hogy megbukna Élisabeth Borne miniszterelnök kormánya – azonban ez azon is múlik, mennyi képviselő szavazna ki közülük.
Fotó: JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP
Borne helyzete így is könnyen tarthatatlanná válhat idővel, ahogy Macron pozíciója is gyengülhet egy olyan intézkedés miatt, amit a franciák többsége ellenzett. A szakszervezetek a tiltakozási hullám folytatását ígérik. Viszont második, és egyben utolsó elnöki ciklusa kezdete után egy évvel, négy évvel a következő elnök- és parlamenti választások előtt Macron úgy számolhatott, hogy ez a legmegfelelőbb pillanat a fontos örökségének tervezett reform átverésére.
A kialakult helyzethez vezető útról, illetve a reformról a Telex.hu cikkében olvashatnak
18 hozzászólásarrow_drop_down_circle
na ilyen, amikor a vezető nem folytat széles körű egyeztetést basszátok meg
az nem az, amire brüsszel ráfogja seggfejek
sun9-61.userapi.com/impg/tjxHTNqUJ2xeOALWbdJ8ghjZixSZkqjKXPPYJw/fIDda4bWGho.jpg?size=640x627&quality=95&sign=8c7068db8061a717904355b99946bf8b&type=album
A 130valahány a farkánál fogva bármit megszavazna, ha nem lenne rendeleti kormányzás, vagy mind1!
Csak úgy barátilag!
Új hozzászólás