Az esetleges temetési és mentési költségek fedezését szolgáló 15 ezer eurós (hatmillió forint) letétet követel egy francia település polgármestere a hegymászóktól, miután több tucat önjelölt alpinista vágott neki a Mont Blanc csúcsára vezető útnak dacára a figyelmeztetéseknek – jelentette csütörtökön a The Guardian című brit lap online kiadása.

Saint-Gervais-les-Bains-ből indul a Gouter-útvonal Európa legmagasabb csúcsára, amelynek megmászására a hatósági figyelmeztetések ellenére tucatjával vágnak neki a vállalkozó szelleműek.

Az intézkedést bevezető Jean-Marc Peillex helyi polgármester ugyanakkor orosz rulettnek nevezte vakmerőséget. Tételesen levezetve a letétből tízezer euró a mentési költségeket, ötezer pedig az esetleges temetést fedezné.

Letétet követel a Mont Blanc hegymászóitól temetési és mentési költségekre egy francia polgármester

Fotó: 123RF.com

A helyi túravezetők július közepe óta felfüggesztették tevékenységüket a mindenki számára hozzáférhető útvonalon a kőomlások fokozott veszélye miatt. A helyi közigazgatási szervek pedig arra intették az embereket, hogy kerüljék el a térséget. A tartós hőhullám ráadásul még veszélyesebb körülményeket teremtett a hegyen.

Peillex szerint önjelölt alpinisták tucatjai fittyet hánytak a figyelmeztetésre. Beszélt arról is, hogy öt román turista rövidnadrágban, sportcipőben és szalmakalappal akart nekivágni a hegycsúcs megmászásának, de még időben visszafordították őket a hegyi rendészek.

"Az emberek halállal a hátizsákjukban akarnak helyet mászni. Akkor előlegezzék meg a mentési és temetési kiadásokat, mert az elfogadhatatlan, hogy a francia adófizetőknek kelljen állniuk a számlát"

- fogalmazott a polgármestertette hozzá.

Az utóbbi húsz évben a Gouter-útvonalon több mint száz ember halt meg.

A csúcsot a Ratti-útvonalon is el lehet érni a Mont Blanc olasz oldaláról Courmayeur felől, de ezt az ösvényt kevésbé használják.

Roberto Rota, Courmayeur polgármestere közölte, hogy nem tervezi korlátozni a hegycsúcs megmászását, letét követelését szürreálisnak nevezte. Azt mondta, a hatóságok legfeljebb figyelmeztethetik az embereket az útvonalakon uralkodó nehéz körülményekre.

A hegyvidéki tevékenységek biztonságának kérdése fokozottan előtérbe került az idén nyáron a hőhullám és a Marmolada északi lejtőjén bekövetkezett jégomlás miatt, amely tizenegy ember életét követelte július elején. Az észak-olaszországi Dolomitok legmagasabb hegycsoportja településeinek polgármesterei biztonsági megfontolásokból lezárták a térséget, de hegymászók ennek ellenére megpróbálkoztak a tilalom kijátszásával. A Monte Cervinóra vezető ösvényt például csütörtökön ideiglenesen le kellett zárni, miután tizenhárom hegymászót mentettek ki egy földcsuszamlás nyomán.

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

jesz
mutatták a tévében is, milyen szarul néz ki a csúcshoz vezető hosszú út...kevés a hó, sokan ezért is akarnak mászni, viszont annál több a sziklaomlás. (az pedig nem hólavina)
namihami
És ebben még igaza is van. A hegymászók mentésének és egyéb, az ügyükben felmerülő költségek viselésében az adófizetők vètlenek. Miért azok fizessék?
Ahogy a sielők és egyéb téli és nyári ""sportot"" űzőkkel is fizettetném, ha a ""sportolásuk"" alatt, de biztosítás nélkül teszik és megsérülnek. Ez az osztrákoknál már természetes, itthon is annak kellene lenni. Gördeszka, terepkerékpár, sielés és hasonszőrű társaira gondolnék, nem egy utcai balesetre.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.